Stezkou beskydských pašeráků
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Navštívíte-li rekreační obec Bílá, nenechte si ujít procházku po místní pašerácké stezce. Můžete si tak vyzkoušet podmínky podobné těm, za kterých "pracovali" beskydští pašeráci. Stezka měří necelé 2 km, je určena hlavně dětem, ale na své si přijdou i dospělí. Stezka má vlastní ukazatele a je velmi dobře značená.
Za čím jedeme?
Na stezku sice oficiálně šlápnete nohou až na horní stanici lanové dráhy z Bílé na Zbojník, ale prakticky začíná už u dolní stanice v Bílé. Zde se totiž můžete vybavit pašeráckými pomůckami, abyste během putování po stezce unikli všem nástrahám a bezpečně se dopravili zpět do Bílé. U pokladny lanovky je možné si za poplatek zapůjčit pašeráckou brašnu s dalekohledem a buzolou. My máme dalekohled vlastní a spoléháme na místní značení, tak fasujeme jen Pašerácké deníky, do nichž si děti mohou zapisovat poznámky a plnit úkoly. Poté se necháváme vyvézt čtyřsedačkovou lanovkou na horní stanici Zbojník, která je postavena o 900 m dál a 250 m výš. Zbojník se nachází kousíček pod vrcholem hory zvané Zbojnická (774 m n. m.). Ta je zajímavá legendou, podle níž se zde měli sejít zbojníci Jánošík a Ondráš.
Po výstupu z lanovky se vydáváme po šipkách na louku, která v zimě slouží jako sjezdovka. Tu a přilehlý les pak křižujeme dolů serpentinami. V lesíku se prodíráme pěšinkami, po kterých sotva projdeme a pomalu se tak začínáme vžívat do svých pašeráckých rolí.
Asi v půli kopce vcházíme do vzrostlejšího lesa, kde začínají aktivity pro děti – prudký sestup zajištěný lanem (dětská ferrata), trojice visutých mostů ve výšce až 15 m nad zemí, prolézačky, vyhlídka, studna a lanové bludiště. U každého stanoviště je popis úkolu pro děti, např. hledání pašeráckých skrýší nebo ukrytých divokých zvířat a každá aktivita má vyjadřovat konkrétní podmínky či nástrahy, které museli pašeráci při své činnosti překonávat.
Po projití pašerácké stezky, která končí nedaleko dolní stanice lanovky v Bílé, si můžete ještě udělat odbočku k loveckému zámečku a oboře se zvířaty (divoká prasata, jeleni, srnci, daňci, mufloni) vzdáleným cca 1 km lesní cestou. K oboře vás navede značení.
Pašování zboží bylo v Beskydech populární zejména v 1. pol. 19. stol. a způsobovaly ho ekonomické rozdíly na obou stranách hranic. Pašeráci sice hory dokonale znali, museli ale překonávat různé nástrahy, ať už v podobě terénu, rozmarů počasí, setkání s divokou zvěří či v neposlední řadě snahu ozbrojených strážců hranic (říkalo se jim jӓgři či financi) pašeráky polapit. Pokud se financům podařilo nějakého takového nelegálního obchodníka chytit, typickým trestem pro odsouzeného pašeráka byla pokuta, bití a samozřejmě propadnutí pašovaného zboží. Pašovalo se podle poptávky, zejména tabák, alkohol, potraviny a látky. Při nelegálních obchodech pašerákům často pomáhali obyčejní obyvatelé hor, kteří jim poskytovali nocleh a stravu. Naopak pašeráci horalům výhodně prodávali pašované zboží.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vzhledem k tomu, že průchod pašeráckou stezkou zabere cca 2 hodiny času, není třeba mít s sebou velké zásoby jídla. Nedaleko lanové dráhy v Bílé stojí hotel Bauer, který nabízí tradiční valašské speciality. Pro vyznavače klasického občerstvení se nachází hned vedle hotelu konkurenční bistro, kde vám připraví pizzu, jídla na grilu, atd.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se nám zaměření stezky, jelikož jsme se dozvěděli zajímavosti ze života pašeráků, stejně tak i stanoviště na stezce, která prověřila naši odvahu, rovnováhu, obratnost či bystrost.
Ostatní informace
Lanová dráha Bílá-Zbojník je v létě v provozu od 9 do 17 hodin, ale při plánování výletu je potřeba si provozní dobu předem ověřit na webových stránkách Ski areálu Bílá. Tam naleznete také ceník.
Když už budete s dětmi v obci Bílá, můžete je nechat vyřádit v dětském letním parku s mnoha atrakcemi. Najdete ho naproti centrálnímu parkovišti vedle hotelu Bauer.