Švédské hroby u Annína.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výchozím místem výletu je ves Annín, která je od Sušice vzdálená kolem 10 kilometrů. Ze Sušice se jede po silnici č. 169 údolím řeky Otavy a to po jejím pravém břehu. Z této silnice se přibližně po 10 minutách jízdy, odbočí na most po pravé straně, ze kterého je to na parkoviště v Anníně několik desítek metrů. Odtud se pokračuje po žluté na turistické rozcestí a odtud dále po červené ke kostelu sv. Mořice ( na Mouřenci) na Černé hoře ( 614 m.n.m.).
Za čím jedeme?
Ještě v osadě začíná prudké stoupání, za posledním stavením obce vstupuje stezka do lesa a po několika desítkách metrů je po pravé straně výrazný skalní útvar. Jeho výška je okolo 15 metrů, ale v okolí je les a ze skály není nikam vidět. Za skálou cesta prochází loukou a odtud je hezký výhled na kostel sv. Mořice na Mouřenci. Po chvilce se dochází na prostranství před kostelem. Kostel se začal stavět ke konci první poloviny 13. století a věž byla dostavěna o několik let později. Barokní přestavba přinesla rozšíření, které pokračovalo kolem poloviny 19. století stavbou kaple na jižní straně a na počátku 20. století byla postavena sakristie. Mezi Roky 1991 až 1993 byl kostel opraven. V okolí kostela je hřbitov a další stavbou na hřbitově je kostnice z poloviny 18. století.
Od kostela se jde dále po červené. Při cestě po pravé straně stojí budova bývalé školy. Následuje rozcestí s naučnou stezkou. Přibližně po 100 metrech červená odbočuje k jihu a ke švédským hrobům se odbočuje na cestu vpravo. Začíná mírné stoupání a z těchto míst se otevírají kouzelné výhledy jak k severu tak i jihu na hory Šumavy. Na severu je pásmo Stráží s její nejvyšší Nuzerovskou Stráží ( 802 m.n.m.), o něco dále Svatobor ( 845 m.n.m.) s rozhlednou. Na obzoru je pásmo Nepomucké vrchoviny. Jihu vládne Huťská hora ( 1187 m.n.m.)a o něco dál k západu je výrazný Radkovský vrch ( 907 m.n.m.), na který navazuje mohutný hřeben Křemelné ( 1125 m.n.m.). Stoupání dosahuje svého vrcholu a vlevo za nízkou zídkou je kaplička. Jsou zde pohřbeni Švédové, kteří padli při potyčkách s císařským vojskem během třicetileté války. K místu se váže i několik pověstí, které tomuto místu dávají tajemný nádech. Opět jsou odtud hezké výhledy směrem k Šumavě. Za pozornost jistě stojí dvě staleté lípy u cesty ke hrobům.
Stejnou cestou se vracíme do Annína, kde stojí za návštěvu znovu obnovená sklárna. Ta se v posledních letech opět dostává na výsluní. Nádherné broušené sklo se jen tak někde nevidí. Jedná se o desítky různých kolekcí, mezi kterými jsou i hodně rozměrné kusy. K tomu je nutné přičíst další druhy skla a nechybí tu ani vánoční ozdoby. A to není všechno, je možné pozorovat mistry skla přímo při práci a podívaná je to více než zajímavá. Místní specialitou se zdá zdobení broušeného skla malými granáty. Je nutné vyzdvihnout ochotu zaměstnanců. Návštěvu annínské sklárny by si turisté jedoucí na Šumavu neměli nechat ujít.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Anníně je několik možností, kde se dá posedět. Známý je jistě zdejší kemp, kde se lze ubytovat přímo u řeky Otavy.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
I když se jedná o krátkou vycházku na místo, které je méně známé, tak je toho k vidění poměrně dost. Skutečně jedinečné jsou výhledy během cesty a my se sem rádi vracíme.
Ostatní informace
Do kostela sv. Mořice je možné během prázdnin nahlédnout. Pořádá se tu hodně akcí a samotná prohlídka probíhá denně od 16 hodin. Je možné si na webových stránkách místa dohodnout i jiný termín. Sklárna a její prodejna je otevřená každý den včetně sobot a nedělí od 9. 00 hodin. Parkovat je možné přímo na parkoviště před sklárnou nebo před nedalekým hotelem. Délka této vycházky je kolem 5 kilometrů s převýšením okolo 100 metrů.