Světový pohár v závodech koňských spřežení 2013 v Polici nad Metují
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za sportem
Kam a jak jedeme?
Od roku 2010 sdružení SK Fagone pravidelně pořádá v květnu na Závodišti Jana Čermáka v Polici nad Metují mezinárodní závody koňských spřežení kategorie CAI-A. Dosažené výsledky se započítávají do žebříčku Světového poháru a zároveň jsou kvalifikačními pro mistrovství světa v jednotlivých kategoriích.
Za čím jedeme?
Letos (v roce 2013) se do Police nad Metují sjelo 36 spřežení především ze střední Evropy (České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska) a také z Finska. Čekalo na ně dobře připravené závodiště, které se trochu liší od ostatních v České republice. S jeho návrhem pomáhal Polák Marek Zaleski, stavitel mezinárodních tratí FEI. Závodiště má sedm maratónských překážek. To je počet, který již umožňuje pořádat mezinárodní závody i Mistrovství České republiky v jízdě spřežení. Závodiště je především výtečně uspořádané pro diváky. Ti mohou volně přecházet mezi překážkovými stanovišti a z bezprostřední blízkosti sledovat průjezd jednotlivých spřežení.
V 70. letech minulého století se soutěže koňských spřežení staly oficiální disciplínou pod FEI – Mezinárodní jezdeckou federací se sídlem ve švýcarském Lausanne, jejímž prvním prezidentem byl princ Philip. Soutěž spřežení spadající do světového poháru trvá tři dny a skládá se ze tří částí: drezurní zkoušky, maratónu a překážkové jízdy. Závodí se v kategoriích jedno, dvou a čtyřspřeží.
V páteční drezurní zkoušce jezdci se svým koňskými spřeženími předvedli na ploše 40 x 100 metrů určené cviky, které hodnotilo pět rozhodčích počtem bodů od 0 do 10. Body se sčítají, dělí a odečítají podle přesně daných pravidel.
V sobotu se jel maratón. Spřežení startovala v pořadí podle výsledků páteční drezurní zkoušky. První vyjelo spřežení umístěné na poslední příčce, poslední vítěz předešlého dne. První část maratónu byla klusová. Druhou část jezdci mohli absolvovat libovolným krokem. Po desetiminutové přestávce spřežení projížděla úsekem se sedmi terénními překážkami. Ty byly uspořádané do nelehkých labyrintů. Jezdci museli označenými průjezdy A až F projet co nejrychleji. Pokud by neprojeli průjezdy v abecedním pořadí, byli by diskvalifikováni.
V neděli jezdce čekala překážková jízda. Pořadí na startu opět určily výsledky z předcházejících disciplín. Jezdci se svými spřeženími museli zvládnout 25 průjezdů mezi kužely s míčky na vrcholu. Opět je vedla písmena (červená museli mít po pravé ruce).
Světový pohár se může v Polici nad Metují konat jen díky obětavosti sdružení SK Fagone v čele s hlavním organizátorem panem Karlem Nývltem. Dále díky družstvu vlastníků, které seče trávu a dodává seno. Pomáhají také dobrovolní hasiči a další příznivci tohoto sportu.
Pokud vám letošní závody světového poháru unikly, 2. – 4. srpna 2013 se na Závodišti Jana Čermáka koná Mistrovství České republiky. Závody světového poháru se do Police nad Metují vrátí opět v květnu 2014. Informace získáte na stránkách pořadatele www.skfagone.cz.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvit se bylo možné přímo na závodišti. Případně v některé z polických restaurací.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pravidla závodů jsme detailně nestudovali, nebylo pro nás důležité ani pořadí v cíli. Vnímali jsme především krásu koní, jejich elegantní pohyb, ústroj a umění zkušených jezdců. Vše dohromady poskytovalo velice pěknou podívanou.
Ostatní informace
V pátek bylo vstupné volné. V sobotu 80 Kč, pro ZTP a děti do 15 let 50 Kč. V neděli potom 60 Kč, pro ZTP a děti do 15 let 40 Kč.