Loading...
Již odpradávna je naše území osidlováno....Mezi mnoha národy, které bychom v minulosti na území Čech a Moravy objevili najdeme i početné kmeny Keltů. Právě okolí města Kadaně a povodí řeky Ohře, neboli Agary, jak se nazývala v dobách historických, bylo jejich oblíbeným místem. Zdejší romantický kraj je i naším dnešním cílem. Nejlepší cesta do Kadaně bude určitě vlakem, jezdí sem v dvouhodinovém taktu rychlíky z Prahy. Nenechte se ovšem zmást názvem stanice, kde budete vystupovat. Kadaň-Prunéřov není ještě Kadaň! Ještě je třeba přestoupit do motoráčku, který vás doveze do 5 km vzdáleného města. Také je ovšem třeba říci, že od pražských rychlíků zde existuje okamžitý přípoj. Navíc všechny tyto motorové vlaky zajíždí až na zastávku Kadaň předměstí, odkud to máme nejen do města, ale i k řece Ohři docela malý kousíček.Nuže přátelé, dorazili jsme na zastávku a co dále?
Nádherné město Kadaň s královskou minulostí a městskou památkovou rezervací si necháme jako třešničku na dortu nakonec a raději se vydáme do přírody. Ta je zde doopravdy malebná, protkaná turistickými i cykloturistickými stezkami a tak máme na výběr z mnoha variant. Někdo dá přednost svlažení svého těla v řece, jiného lákají zdejší památky, z nichž patrně nejzajímavější je evropský unikát-tzv.Bílá věž na kadaňském Mírovém náměstí, skalní turisté se vydají směrem západním po cyklostezce směr Pokutice a na vrch Úhošť. Z rozcestí značených cest je ovšem třeba nejprve přejít po silničním mostě řeku a teprve za mostem uhnout Doprava k západu. Půjdeme tedy po místní silnici podél Agary cca 3 km až do Pokutic. Zde se připojíme na červenou značku, která brzy obec opouští a táhlým stoupání vstupuje do chráněné přírodní oblasti Úhošť. I tato bývalá sopečná hora je přírodní kuriozitou-jedná se o tzv. tabulovou neboli stolovou horu, jejíž vrchol tvoří náhorní plošina o celkové rozloze 80 ha. Okolo celé plošiny vede naučná stezka a že je to věru zajímavé počteníčko. Dvě jezírka uprostřed chráněné oblasti jsou ovšem pro návštěvníka nepřístupná, neboť zde nelze vstupovat mimo vyznačené stezky. Co je zde ovšem k vidění je mohyla na ostrohu nad řekou Ohří, od které je nádherný výhled na meandry Ohře a město Kadaň. Odmyslíme-li si nehezký doplněk v podobě hnědouhelné pánve a tepelných elektráren, pak náš výhled nemá chybu. Až se tedy pokocháme výhledem, vstoupíme znovu na červenou značku a vyrazíme dále. Nyní budeme obcházet horu po delší straně, abychom vyšli na severozápadě,na silnici poblíž vesničky Zásada u Kadaně. Po rovinatém terénu na vrcholu Úhoště budeme později scházet lehkým klesáním zhruba 3 km a pak nás podél úpatí čekají další 2 km k silnici. Při obcházení hory si všimněte pěti vrstev vyvřelého magmatu, které jsou i v dnešní době dobře znatelné. Projdeme malou osadou Zásada(neznačeno),abychom se dostali opět na cyklostezku, vedoucí souběžně s žlutou značkou podél řeky zpět do Kadaně. Nově zrekonstruovanou cestou je pohoda kráčet. Voda teče, žáby kuňkají, občas se v líně tekoucí vodě objeví rybka.....prostě pohoda k nezaplacení...Po zhruba 3 km jsme opět v Kadani. Naše cesta končí na západním okraji města, přimo u přehradní hráze pod klášterem Františkánů.
Město Kadaň nabízí několik restaurací různé úrovně.
Výstup na Úhošť a vyhlídka spolu s památníkem byl úžasný. Poněkud dlouhý mi připadal zpáteční sestup z této 592 metrů vysoké stolové hory. Na mapě trasa vypadala přívětivěji. A město Kadaň? Nádherně upravené historické domy, sakrální stavby, hrad a hradby.....to musíte vidět! Celá oblast dýchá klídkem a pohodou....Prostě mohu tuto 12 km dlouhou procházku doporučit....
Bližší info o oblasti na telefonu 474319550 nebo na emailové adrese:galerie@mesto-kadan.cz.