Tok na běžkách
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Lyžařský výlet na nejvyšší horu Brd je asi nejvýhodnější zahájit na konečné linky č.5 MHD Příbram v Orlově (650m). Tady už bývají sněhové podmínky většinou dobré i tehdy, když už třeba v samotné Příbrami sníh téměř zmizel. Přinejhorším si běžky ještě pár metrů poponeseme, ale brzy je již můžeme nazout a užívat si zimní pohody. Je zde také nevelké parkoviště s kapacitou okolo 30 vozů, které můžeme výhodně využít.
Většinou můžeme běžky nazout hned na parkovišti a po modré TZ začneme stoupat do svahu Třemošné (779m). Stoupání se postupně stává ostřejším. Po 600 m se dostaneme na rozcestí pod Třemošnou (735m). Tady odbočíme vlevo po zelené TZ, které se držíme jen asi 450m – do chvíle, kdy značka uhne ostře vlevo dolů. My však pokračujeme po širší lesní cestě dál, střídavým stoupáním a klesáním přes vrcholy Ohrádky (747m) a Malé Ohrádky (735m), odkud nás čeká mírný sjezd do sedla (718m), jímž prochází lesní silnice, spojující Obecnici s Pilskou nádrží. Od odbočky zelené až sem to je cca 1300m. Překročíme silnici a pokračujeme stále přímým směrem a mírným, ale stálým stoupáním dalších 1250m až do místa, odkud cesta začíná klesat. Tady na nevelké mýtině zahneme prudce vlevo podle vzrostlé školky a dále trvale mírně stoupáme klikatící se cestou ještě asi 1 km na návrší Na Káni (810m). Nevšímáme si do té doby žádných odboček – všechny vedou dolů. Teprve od návrší naše cesta začíná klesat až na rozcestí (cca 800m) s další lesní cestou, která přichází zezdola vlevo a stoupá vpravo. Tam také zahneme a pokračujeme po ní dalších 650m až do místa, kde se les rozestoupí.. Cesta uhýbá vlevo, zprava zezdola přichází široký protipožární průsek, do něhož se přesuneme. Spolu s ním pak stále stoupáme vzhůru, dalších 1360m až na samotný vrchol Toku (865m), vyznačený zde dvěma vysokými kamennými mužíky s vetknutým „samorostem“ a cedulí. Odtud, částečně po rovině a posléze velmi mírným klesáním přes závěje ujedeme dalších 200m do místa, kde se zprava otevírá široká, téměř bezlesá pláň. Vlevo pak spatříme ve skupině stromů místo, kde je umístěna vrcholová kniha (a také teploměr). Bývá zde někdy i ohniště. Tady můžeme zaznamenat onu významnou událost, že jsme sem dorazili a že míříme zase dál. Po krátkém odpočinku (většinou tady velmi nepříjemně fouká) vyrazíme nízkým lesem vlevo. Bývá tu projetá stopa, ale často není cesta příliš znatelná, protože bývá zavátá. Nenecháme se zmást a důsledně budeme směřovat na JZ (postupně začíná být stezka znatelnější), až po 400 m se před námi objeví mýtina s loveckou chatou, kde stávala hájovna Carvánka (850m).
Variantně se můžeme vrátit na vrchol Toku a zde odbočit po znatelné stezce vpravo a po ní také po 400m dorazíme na stejné místo.
Tady, v závětří, již bývá vhodnější chvíle pro odpočinek a doplnění energie. Vede tudy další cesta, po které se dáme od chaty vlevo. Pojedeme téměř po rovině cca 1 km až k seníku (vpravo od cesty). Odtud se cesta začíná sklánět a po necelých 500m přijedeme na místo, kde jsme před výstupem k vrcholu přešli do požárního průseku. Ostřejším klesáním pokračujeme stejnou cestou dál až tam, kde jsme se na ni při výstupu napojili. Tentokrát však nezastavíme, ale budeme pokračovat ve sjezdu, který je místy i prudší, stále po „hlavní cestě“, až nakonec dorazíme k lesní silnici, přicházející zezhora zprava a klesající vlevo. Silnička bývá zpravidla prohrnutá – a bohužel často i sypaná inertním materiálem. V takovém případě nám nezbývá než po valech na jejích okrajích pokračovat dále dolů (bývá zde vyjetá stopa) zhruba další kilometr až na křižovatku s další silnicí, která přichází zezdola zprava (od Skelné Hutě). Té si nebudeme všímat, ale budem pokračovat stále přímo naším směrem mírně dolů dalších 700m ke křižovatce. Tady uhneme vpravo dolů a pojedeme ještě 400m. Vpravo uvidíme hráz Pilské nádrže (a nejspíš si neodepřeme návštěvu tohoto místa). Vrátíme se pak zpět na cestu a budeme po ní ještě kratičko pokračovat až na rozcestí pod Pilskou (660m), kde se potkáme se zelenou TZ.
Místo vpravo dolů (směr Bohutín), však zamíříme rovně vzhůru (směr Třemošná) a po zelené značce pojedeme ještě asi O,5 km. Tady zelená odbočuje vlevo vzhůru od silnice, my však na ní (na silnici) zůstaneme a téměř po rovině pojedeme ještě 1 km až k hájovně U Slaniny. Tady konečně silnici, která uhýbá vpravo do Kozičína opustíme a kolem hájovny budeme pokračovat přímo lesní cestou ještě 1,3 km zpět na parkoviště v Orlově, odkud jsme vyrazili. Celková délka trasy je 16,5 km.
Za čím jedeme?
Navštívíme nejvyšší horu Brd a Středočeského kraje, Tok, vysokou 865m a také vodní dílo Pilská.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na celé trase není možnost stravování a občerstvení (kromě několika studánek). Dobrá restaurace "Na samotě u lesa" je však přímo v Orlově cca 600m pod parkovištěm. Ceny jsou zde vcelku příznivé.
Ubytování je možné v Podlesí (penzion) nebo v Příbrami (penziony, hotely).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Fantastické sněhové podmínky, nádherná příroda, která připomíná Šumavu kolem Modravy.
Stopy nejsou strojově upravované, přes týden často zapadnou a někteří návštěvníci (zvlášť v okolí Třemošné) v nich šlapou. Dále v lese již bývá situace mnohem lepší, pěší sem již tolik nechodí (je tam už moc sněhu). Některé silnice bývají nejen prohrnuté, ale i sypané - pak je nutno využít stopy, vedoucí po kraji silnice nebo po vrchu odhrnutého sněhu.
MHD Příbram (linka č.5) jezdí (prozatím) jen v sobotu dopoledne. Odpoledne a v neděli již nikoli!!!
Ostatní informace
Cena MHD Příbram je jednosměrně 12 Kč/dospělý. Platí se u řidiče. Parkoviště v Orlově je zdarma.
UPOZORNĚNÍ: Větší část trasy vede NEZPŘÍSTUPNĚNOU částí VVP Brdy. Ve všední dny nelze výlet v žádném případě doporučit!!!
Od Vrcholu Toku lze variantně pokračovat po pláni dál až na její konec cca 1,5 km, kde vede cesta "Aliance". Je možné po ní uhnout vpravo a sjet do obce Obecnice (ještě 7,5 km). Od napojení Aliance na silnici Obecnice - Zaječov však bývá silnice prohrnutá a sypaná. Ne vždy je projetá stopa vedle této komunikace.
V září 2011 vydala Geodézie On Line, s.r.o. mapu Brd v měřítku 1:25.000(!), která zobrazuje jak území současného vojenského újezdu, tak i Třemšínské Brdy. Vřele doporučuji!! (A v nejhorším GPS nebo kompas...)