Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Nejvíc je jich v okolí města Svidník, my tuto oblast už opouštíme směrem na Prešov, přesto tu ještě nějaký ten dřevěný kostelík je.
Tato vesnice leží v údolí říčky Rešovky - mezi pohořím Čergov a Ondavskou vrchovinou. Pokud pojedete z Bardejova na jih směr Prešov, tak je ze silnice odbočka vlevo jen do této obce. My jsme tam jeli z Kožan, takže jsme do Raslavic dojeli po okreskách. Pak už to bylo jen kousek směr Bardejov a vpravo do Tročan. První písemná zmínka je z r. 1270.
Mezi nejcennější památky obce patří dřevěný kostelík, který je v obci od r. 1739. Podle památného nápisu na ikoně Ukřižování byl pravděpodobně původně v nedalekém Rešově. Podle stylu pochází z přelomu 15. a 16. století. Je to nejstarší třídílný dřevěný kostel východního typu v celé karpatské oblasti.
Je uprostřed obce kousek stranou od hlavní silnice. Zvenku je celý pokrytý šindelem. Nad babincem je zužující se zvonice. Je zakončena malým kuželem s tříramenným křížem. Střecha ve spodní části je širší, je protažena a tvoří tak krytý vchod do kostela, odkud jsou vidět i dva zvony ve zvonici. Loď má střechu ve tvaru pyramidy, se stejným malým kuželem na vrcholu a s ozdobným jednoduchým křížem. Nad svatyní je sedlová střecha. Na konci střechy je jednoduchý jednoramenný kříž. V lodi a ve svatyni jsou malá okénka.
Ikonostas je ze 17. století. Je dvouřadý a neúplný. Přesto je zařazen mezi národní kulturní památky. V hlavní řadě jsou zdobené carské dveře, jáhenské dveře tvoří pouze otvory, místo řady ikon jsou volně zavěšené čtyři ikony. Neexistující druhou řadu nahrazuje nad carskými dveřmi zavěšený Mandylion, tj. vyobrazení Kristovy tváře na šátku. Třetí a čtvrtá řada je nahrazena velmi vzácnou rozměrnou tabulí se dvěma řadami ikon - s řadou apoštolů a řadou proroků. Vrch ikonostasu tvoří velká tabulová ikona Ukřižování v nezvyklém provedení.
Ve svatyni je mohutně zdobený oltář z 18. století. V lodi je ještě několik dalších vzácných ikon, na bočních stěnách u ikonostasu jsou rozměrné ikony malované na plátně, nejvíc nás zaujal na jižní straně vzácný Poslední soud, který je ze všech ikon největší. Zatím však čeká na rekonstrukci. Kolekce starodávných dřevořezeb se bohužel nedochovala.
V zadní části lodi je chór, na který se dostanete po dřevěných schodech z jižní strany lodi.
Kostel byl několikrát opravován. Kompletní a poslední oprava je z let 2010 - 2011. Od r. 1968 je národní kulturní památkou Slovenska.
My jsme sem zajeli pouze kvůli dřevěnému kostelíku, nejedli jsme zde, ani nespali.
Na kostele byl uvedebn kontakt na paní, která ochotně přišla a o kostelu nám toho skutečně hodně napovídala. Bylo na ní vidět, jak má svůj kostelík ráda. Když viděla, že máme zájem, tak nám poutavě a podrobně popsala jednotlivé části Posledního soudu. Dokonce i fotit nás nechala. To vše tuším za 1 Euro. Kostel nás zaujal z vnějšku i uvnitř. Je to skutečně nádhera.
Obcí prochází zelená turistická značka, také se nechá jít podle říčky. Ale okružní trasa jde udělat raději s GPSkou po neznačených cestách. Je jich tam skutečně dost.