Krivé - dřevěný řeckokatolický kostel sv. Lukáše evangelisty
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky, ale také se zastavit v historicky zajímavých městech. Při cestě ze Staré Lubovně do Bardejova je poměrně nedaleko hlavní trasy kostelíků několik.
Za čím jedeme?
Z hlavní silnice odbočujeme vpravo na Kružlov. V této obci se musíme držet vlevo, nesmíme se nechat zmást směrovkou vpravo opět na Kružlov. Nevím proč uprostřed obce je tato směrovka. Pokud se budeme držet vlevo, po chvilce jsme v obci Krivé.
První písemná zmínka o obci je z r. 1454. Nachází se zde dřevěný řeckokatolický kostel sv. Lukáše evangelisty. Byl postaven r. 1826 na místě dříve existujícího kostela na kamenné podezdívce, která vyrovnává mírný svah. Je to jednoduchá stavba obdélníkového půdorysu se čtvercovou věží nad předsíní. Ve věži jsou dva zvony, jeden je ještě původní z r. 1826. Celý kostel je zakrytý jednoduchou sedlovou střechou bez dalších věžiček. Díky odlišnému oplášťování bočních stěn vypadá zvenku jako dvoudílná stavba. Je to však klasická tří prostorová stavba, kde je předsíň, lidově zvaná babinec, loď a svatyně. Loď od svatyně odděluje čtyřřadý ikonostas, což je obrazová stěna, v této převažuje cihlová červeň. První řada je z 1. poloviny 18. stol a ostatní tři řady jsou z 2. poloviny 18. stol. Uprostřed spodní řady jsou královské nebo také carské dveře s medailony evangelistů a výjevy zvěstování, zdobené hrozny. Tyto carské dveře jsou nejstarší částí ikonostase, jsou ze 16. století a zachovaly se z původního dřevěného kostela. Uprostřed druhé řady je obraz Večeře Páně. Tento obraz je téměř v každém kostele, ale vždy je malován naprosto odlišně. Třetí řadu ikonostasu tvoří ikony apoštolů. V poslední řadě jsou obrazy starozákonných proroků. Vrchol je ozdoben malým křížkem.
Pravděpodobně z původního ikonostasu ze 16. století jsou i vzácné ikony na stěnách kostela. Snad nejvzácnější je ikona Bohorodičky Hodigitrie z konce 16. století. Po okrajích ikony jsou zobrazeni proroci s jejich proroctvími o Spasiteli.
Kostel je národní kulturní památkou. Větší opravy kostela byly provedeny v letech 1965 - 1970. Po r. 2000 byly opraveny základy, zrestaurována věž, opláštění chrámu i elektroinstalace.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V obci jsme se jen na chvíli zastavili. Nejedli jsme zde, ani nespali.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V těchto dřevěných řeckokatolických kostelech mne vždy zcela fascinují nádherné ikonostasy. Ani tady tomu nebylo jinak.
Ostatní informace
Prohlídka tohoto chrámu je možná, dokonce i s výkladem, jako důchodci jsme platili 1 Euro, základní vstupné je myslím 2 Eura.
Ve většině dřevěných kostelících se fotit nesmí, zde jsme měli povoleno udělat si jednu fotografii.
V kostele se konají pravidelné bohoslužby vždy ve čtvrtek, v neděli a o svátcích.