Trstená
Kam a jak jedeme?
Máme dovolenou, chceme několik týdnů cestovat po Slovensku. Chceme navštívit dřevěné kostelíky, hrady, Hory a vůbec vše, co zajímavého na trase najdeme. Bohužel přítel má problém se zarůstajícím nehtem na palci, potřebuje do nemocnice na kontrolu, takže Trstená je ideální. Z Roháčů je to sem nejblíž, dřevěný kostel v Tvrdošíně je na trase a město patřilo k význačným městům Oravy. Určitě tam budou i nějaké památky.
Za čím jedeme?
I když je to sem z Roháčů nejblíž, Trstená už patří do regionu Oravy, najdeme ji blízko Oravské vodní nádrže. První písemná zmínka o obci je z roku 1371. Městečko tehdy získalo výsadní postavení. Od r. 1609 mělo právo čtyř výročních trhů a jedno týdenního trhu. Postupně město získalo nejvyšší postavení z měst na Oravě. Zajímavostí je, že už ve středověku zde byla škola. R. 1869 se zdejší střední škola přejmenovala dokonce na Královské katolické gymnázium, které ve stejné budově je dosud jako Gymnásium Martina Hattalu.
Nejvýznamnější i nejhezčí památkou je kostel sv. Martina v centru města. Má gotické základy ze 14. století, v 17. století byl renesančně přestavěn a v 18. století byl upraven barokně. Další přestavba byla ještě ve 20. století. Z té doby jsou i barevná okna s uherskými světci. Ze starého barokního zařízení kostela se zachovaly patronátní lavice z poloviny 18. století. Kostel býval poutním místem. Prostor byl proto uzavřen zdí, po okraji byly ve zdi vybudované zpovědnice. Vstup do tohoto prostoru je od centra města přes renesanční vstupní patrovou bránu ze 17. století. Na východní straně zdi je kaple Sv. Kříže, která byla vybudována z bývalé bašty v letech 1743 – 1748. Kostel má 49 metrů vysokou věž, která je veřejnosti přístupná. Podle informací na věži má být otevřená celoročně, vždy pouze od pondělí do pátku, a to od 1. října do 15. května od 12,00 do 16,00 hodin, od 16. května do 30. září od 8,00 do 16,00 hodin. My jsme tam byli v sobotu, tak jsme měli smůlu.
Mezi památky města patří náměstí M. R. Štefánika, kde je radnice a židovské domy staré více jak 200 let. Přesně v těchto místech se konaly středověké trhy. Dominantou náměstí je další kostel - františkánský kostel sv. Juraja z r. 1706 a klášter postavený v roce 1780. I tento kostel byl r. 1912 přestavěn do současné podoby.
Nedaleko náměstí je židovská synagoga. Připomíná ji však pouze budova zvenku. Uvnitř jsou obchody – obdoba našich vietnamských obchodů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Do města jsme přijeli dopoledne, dlouho jsme se nezdrželi. Ubytování jsme měli zajištěné v Roháčích na chatě Zverovka.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Náměstí bylo hezké, ale věž kostela nás od začátku přitahovala. Uzavřené poutní místo nás hodně zaujalo. Je běžně volně přístupné, takže tam musí být ideální místo k odpočinku, v klidu a uprostřed zeleně.
Ostatní informace
Z města se nechá vyrážet pěšky i na kole. Pěšky přes kopeček je to k přehradě přibližně 7 km, na kole po vedlejší silnici o trochu dál. Jen nevím, zda je možnost se v přehradě vykoupat.
Na druhou stranu z města vede turistická značka na rozhlednu Skorušina. To už je o něco dál a hlavně výrazně víc do kopce.