Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Pokračujeme ve výčtu zajímavých míst,které jsme v ČESKU navštívily.Od posledního článku "Tulákova abeceda Česka",uplynulo mnoho dní a nám do seznamu přibila další místa.Zajímavý chronologicky řazení seznam,Vám snad poradí a inspiruje Vás,kam vyrazit na výlet.
Putovat mužeme pěšky,na kole..spojit turistických cílů hned několik.Výlety jsou vetšinou celodenní...
V našem pokračování se podíváme na cíle pod písmeny B,C .
BRTNICKÝ a BÍLÝ POTOK(České Švýcarsko)-nejsevernější část Np.České Švýcarsko,kterou protéká Brtnický a Bílý potok.Oba se vynou romantickým skalnatým údolím.Oba potoky jsou pravým přítokem říčky Křinice u tzv.Brtnického mostu.Brtnický potok pramení pod Ptačím vrchem nad obcí Brtníky a nejvíce atraktivní je v délce 3km od osady Kopec k Brtnickému mostu.Podém cesty najdeme několik převisů a skalních stěn.Pod osadou Kopec při vstupu do údolí stojí socha Sv.Antoníčka.Několikrát byla poničena a nakonec v roce 2OO2 uplně opravena.Bílý potok pramení pod obcí Mikulášovice a byť méně atraktivní ,ale překrásný a romantický úsek,vytváří podel hranice se Saskem v délce zhruba 3km.Nad ním se týčí honosné skalní věže Sokolí hnízdo a po cestě je také několik převisů.Bílý potok je přístupný od Zadní Doubice po žluté značce a Brtnický, v celé délce přístupný modrou tur.značkou a cyklotrasou.
Údolí Brtnického a také Bílého potoka jsme prošli zajímavou okružní trasou v délce zhruba si 15km.Z osady Kopec po modré k Brtnickému mostu.Odtud je odbočka k německé hranici a přes můstek narazíme na žlutou značku.Dáme se po ní do údolí a proti proudu Bílého potoka až pod Sokolí hnízdo.Poté vystoupíme značkou k rozcestí s červenou vedoucí od rozhledny Weifberg.Po červené(lesní cestou) sestoupíme k hraničnímu přechodu Zadní Doubice.
BRTNICKÝ HRÁDEK(České Švýcarsko)-zbytky skalního hrádku v malém skalním městě nedaleko obce Brtníky na zelené tur.trase(respektive odbočka).K neveliké stavbě, jejíž základem byla věž vede stezka překonávající čtveřici přirozených příkopů – skalních rozsedlin. Ta poslední, navíc člověkem rozšířená, dosahuje hloubky 8 metrů. Po stranách tohoto pískovcového ostrohu je příkrý sráz. Jádro hradu dnes tvoří především do skály vytesané sklepení bývalé věže o rozměrech asi 4 x 5m. Vrcholová plošinka tohoto skalního suku je plna různých tesaných lůžek bývalé zejména dřevěné stavby.Brtnický hrádek patří k velice atrktivním cílův v severní části národního parku.
BÝNOVECKÉ SKALNÍ MĚSTO-Sluneční brána(Labské pískovce)-Unikátní a přitom méně známe pískovcové skalní město nalezneme nedaleko obce Býnovec a Labská Stráň.Z Býnovce sem vede zelená tur.trasa(2km).Procházíme zde zajímavé skalní prolákliny a obdivujeme pěkné skalní útvary.Tím nejzajímavějším je bezesporu Slunečná brána.Jedná se o mohutné pískovcové skalní okno vzniklé zvětráním a vodou.Skalní okno bylo v minulosti zpřístupněno a opatřeno zábradlím a lavičkou a umožňovalo pěkné výhledy do údolí. V současnosti je však okno již zarostlé okolním vzrostlým lesem a výhledy nejsou již skoro žádné. V těsné blízkosti skalního okna se nalézá miniaturní,již zmiňované, skalní město částečně zpřístupněné odbočkou z turistické značky.
Z národního parku a severu se přesuneme na voňavou Moravu a poté dále na toulky po Česku ,pod písmenem C....
CAKOV u Senice na Hané(Olomouckou)- vesnice, část obce Senice na Hané v okrese Olomouc. Nachází se asi 4,5 km na západ od Senice na Hané.Obec leží na žluté tur.trase procházející od Senice a Nových Dvorů do Vilémova.Pěkná je opravená kaplička na návsi.Nedaleko od Cakova při žluté značce(odbočka),leží poutní místo Sv.Voda.Pečlivě opečovávané místo s pramenem „svaté vody“, nad kterým je v malé kapličce umístěná asi 1 metr vysoká socha Panny Marie a kopie sošky Pražského Jezulátka skýtá možnost posezení a tichého rozjímání. Poklidnou atmosféru umocňuje galerie obrazů místního malíře pana Františka Stratila, která je rozmístěna po okolních stromech.Severně u říčky Blaty najdeme bývalý lom.Při ceste z Cakova do N.Dvorů najdeme kapličku,památný strom a malé odpočivadlo.
CIMBURK-Městečko Trnávka(Malá Haná)-Zřícenina hradu na vrcholu kopce nad Městečkem Trnávka, prvního hradu pánů erbu cimbuří na Moravě. Založen krátce před r. 1308; podlouhlý tvar vrcholu ovlivnil rozvržení stavby. Zřejmě neměl věž a patřil k hradům s plášťovou zdí. Vymezovala jej mocná zalamovaná zeď ve tvaru oválu, k níž byl snad přiložen palác. Jistou stavebníčinnost lze předpokládat ještě na počátku 17. stol., za 30-leté války se na něm usadila císařská posádka. r. 1776 vyhořel a zpustl.Na hrad vede odbočka ze žluté tur.trasy.Romantická zřícenina v létě láká řadu trampů.V areálu je možné tábořit.
CIMBURK(Chřiby)-Zřiceniny hradu založeného Bernartem z Cimburka v 1. polovině 14. stol. Opuštěn kolem roku 1705, i když jej po nějakou dobu ještě obýval myslivec. Hradní materiál se použil ke stavbě nových hospodářských budov.Z původního hradu se dochovaly zbytky dvoupatrového paláce s okrouhlou předsunutou věží a s baštami ze 16. století, s bohatě členěným portálem v palácové části a se zazděným ostěním někdejšího kaplového arkýře..Dnes atraktivní cíl turistů v oblasti Koryčanských Chřibů.Hrad otevřen od dubna do října.Nedaleko hradu několik skalních útvarů(Kazatelna,Kozel atd.)Je zde hustá síť tur.tras.
CÍNOVEC(Krušné hory)-horská osada ležící na státní hranici České republiky s Německem v nadmořské výšce 835 metrů.První písemná zpráva o osadě je z roku 1378. Cínovec byl významným centrem dolování cínové a stříbrné rudy.Těžba zde byla ukončena v roce 1990.Historii dolování připomíná muzeum ve vedlejší německé obci Zinnwald.Stejně tak naučná stezka procházející okolím. Osadou prochází důležitá silnice I. třídy č. 8, v mezinárodním označení E55, která v obci přechází do sousední německé obce Altenberg.
Když jsme na Cínovci byly před dvěma lety,pravda,počasí se nám nevydařilo,naše vandrování,ale nejvíce potěšilo nedaleké rozsáhlé Cínovecké rašeliniště(slatě).Z Cínovce přístupné červenou magistrálou podél silničky.Cínovecké rašeliniště je dnes chráněno v přírodní rezervaci.Důvodem ochrany je ochrana rašeliniště vrchovištního typu v nadmořské výšce 876 m s výskytem řady chráněných a ohrožených rostlinných a živočišných druhů (např. prstnatec plamatý, zmije obecná, ještěrka živorodá, klikva bahenní, rojovník bahenní). Přírodní rezervace představuje jeden z ohrožených ekosystémů Krušných hor.
Cvikov(Lužické hory)-městečko 6km od N.Boru na Českolipsku.První zmínka okolo 13.století a později známé těžbou v nedalekých skalách.(Dutý kámen a okolí).Z pamětihodností zaujmne nejvíce Farní kostel sv. Alžběty Uherské - farnost z 14. století,Raně Barokní morový sloup u kostela z roku 1697, ozdoben soškami sv. Šebestiána, Jana Evangelisty a sv. Václava,Kopec Křížový vrch (Kalvárie) s 14 kaplemi křížové cesty, zrenovovanými v roce 1991,Chráněné domy z 19. století v Žitavské ulici.Turistickým lákadlem je zřejmně nejvíce skalní město Dutý kámen.Zaparkovat můžeme kousek za Cvikovem a do skalního města dojdeme po půl hodince.Po modré tur.trase bychom se dostaly také do romantického Údolí Samoty.
CIKÁNSKÝ SMRK(Hřenský)(České Švýcarsko)-mohutný památný strom smrku ztepilého u silnice z Hřenska do Vys.Lípy,starý přes 2OO let.
CVILÍN u Krnova-zřícenina hradu(Nízký Jeseník)-Hrad z 1. poloviny 13. století na místě pravěkého hradiště. Roku 1474 dobyt vojsky uherského krále Matyáše Korvína. V létech 1493-1521 opraven a přestavěn. Definitivně opuštěn po třicetileté válce, poté nezadržitelně chátral, dnes je z něj zřícenina.Nazýván je také jako Šelenburg.Vede kněmu zelená značka, protínající mimo jiné také poutní místo na Cvilíně s kostelem a rozhlednou.
To už bylo hodně dávno,když jsem na Cvilíně strávil noc pod širákem.Nevím tedy v jakém stavu je zřícenina dnes,ale tenkrát to bylo pěkné místečko pro junáckou turistiku.
Super výlet je,když vyrazíme od Cvilinské rozhledny po zelené okolo kostela a později lesní cestou ke zřícenině hradu.Po svačince se dáme dále a pauzičku uděláme u Hajnických rybníků.Je zde odbočka k lesní studánce.Po okraji vrcholu Ostrý dorazíme poté k další rozhledně na Stražišti.Pokud bychom se nechtěli pěšky vracet.Z nedalekého Úvalna jezdí do Cvilína vlak.
V severní části Np.České Švýcarsko doporučuji v osadě Kopec-hospůdku u Vyskočilů.
Pod zř.Cimburk v Městečku Trnávka jsou dokonce restaurace dvě.
Ubytování a sravování na Cínovci a okolí ani nemá cenu rozvádět...je jich tam dost a ceny jsou slušné....
Každý si z výletu najde něco................................................................................................................
uvedená místa jsou, až na místa v Českém Švýcarsku, přístupná skoro celoročně...