Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory
Jedeme na další zajímavá místa.Navštíme turistické cíle pod písmenem Č.Jedeme autem a k některým cílům musíme dojít pěšky.Litovat nebudeme.
Když jsme s partou výpravu pořádali a tuhle "encyklopedii" psali,ani jsem netušil,kolik cílů pod tímto písmenem dáme dohromady(všechny se nám sem nevejdou,ale napíšeme o těchmkteré nás nejvíce zaujaly ).Vyjmu máme jen u míst,ve kterých roli hraje čert.O těch jsme Vám psali v samostatném článku.
https://www.turistika.cz/vylety/certova-abeceda-ceska-aneb-s-certy-nejsou-zerty
Začínáme na úrodné Hané.Matičce Pomoravý s hlubokými kořeny lidové tradice,dobrých zvyků,věhlasných památek a dobré slivovice.
Čechy pod Kosířem(Olomoucko) jsou legendou Kosířska.Snad tolik pozoruhodností v jedné vesničce se jen tak nevidí.Obec se nachází na úpatí věhlasného Velkého Kosíře.Historie je úzce spjata ze zdejším zámkem.Původem tvrz ze 16. století,jenž vybudoval vladyka Matyáš z Hartunkova , o jejíž podobě mnoho nevíme. Kolem roku 1700 byla renesanční tvrz přestavěna v na čtyřkřídlý barokní zámek. V 18. st. přestavěn v empírovém slohu. Od roku 1945 je zámek majetkem státu.Dnes je v něm muzeum malíře Josefa Mánesa.Který v oblati působil.Okolní Zámecký park má svou samostatnou historii. Byl založen ještě u starého zámku v 70. letech 18. století jako plocha obsahující prvky alejí, vodních kanálů, květinová zákoutí. Ve 30. letech 19. století, kdy se chystala rozsáhlá přestavba zámku, byl park rozšířen a velkoryse přebudován v přírodně krajinářský park se dvěma rybníky a sítí vodních cest. Zakladatelé vycházeli z přirozených vlastností daného terénu na úpatí Kosíře - příznivé vlhkosti a plastičnosti.Je zde také jakési arboretum dřevin.Součástí je malá jeskyně,kamenná rozhledna,skleník.
Čechy pod Kosířem so mohou pochlubit pozoruhodným muzeem kočáru a svoje místo zde má také hasičské muzeum.
Při výletu do Čech pod Kosířem,pokud bychom lěi dost času,můžeme po žluté značce(Mánesova cesta),vystoupat až na vrchol Kosíře.Mezi další zajímavosti v okolí patří tvrz v obci Hluchov,pštrosí farma s mini Zoo Stařechovice,přírodní památka Andělova zmola nebo Černá věž v Drahanovicích.
Čelechovice na Hané(prostějovsko)-tato obec,také pod svahy Velkého Kosíře,je známa spíše nedalekými lomy,které sou paleontologické naleziště fosilií(Růžičkův lom,Státní lom).vede knim z obce zelená značka(2km),která pokračuje až na Velký Kosíř.
Černá věž-Drahanovice(Olomoucko,haná)- je unikátním pozůstatkem gotické tvrze ze 13. až 14. století a je ojedinělou památkou stavební činnosti nižší šlechty na střední Moravě. V prostorách věže se nachází stálá expozice vztahující se k archeologii a historii obce a jejího okolí.
Naše toulavé boty pokračují k cílům do všech koutů Česka..
Čeňkova Pila(Šumava)- leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou v Šumavských pláních. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava.nejnavštěvovanější je v sezoně ,při cestě podél řeky Vydry,překrásným údolím a úžasnou přírodou.Je zde východisko naučné stezky Povydří.V místní malé elektrárně je muzeum s expozicí "Šumavská energie".
ČERNOHORSKÉ RAŠELINIŠTĚ(Krkonoše)-je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha.Rašeliniště se nachází přibližně 1 km od lanovky jezdící z Jánských Lázní na vrchol Černé hory Na sušších okrajích roste kleč, na vlhkých místech různé druhy rašeliníků. Vyskytují se zde vrchovištní druhy rostlin a živočichů.
Prochází tady jedinečná naučná stezka , která začíná u stanice lanovky a končí u Pardubických Bud. Stezka je dlouhá okolo 3 km .Provede vás po povalových chodnících kolem rašeliniště. Součástí je i dřevěná vyhlídková věž, ze které je pěkný výhled na centrální rašelinné jezírko.
Pro výlet je ideální vyjet z Janských lanovkou na Černou horu.Po červené vyrazit k Černé boudě a začátku NS.stezky Černoh.rašeliniště.Projdeme si naučnou stezku a pak se dáme po zelené silničkou(také cyklo-naučná stezka) na Modré kameny.Od nich prudce sestoupíme(můžeme použít také žlutou spojku)k rozcestí U modrých kamenů a po modré zpět do Janských.
ČESKÁ SILNICE-(České Švýcarsko)-Významná komunikace, zvaná také Česká stezka, spojovala od raného středověku Čechy a Sasko.. Dnes je vděčným turistickým cílem (zákaz vjezdu,pouze cyklo a pěší).Nad ní stojí zřícenina a skalní bloky Šaunštejna(Loupežnický hrad) a kousek je také Malá Pravčická brána.Silnice,resp..její zbytek,vede od Vysoké Lípy až k Zadním Jetřichovicím.
ČERVENOHORSKÉ SEDLO(Jeseníky)-rekreační a důležité středisko Jeseníků.Výchozí bod na hřebenové magistrály(letní a zimní).Prochází silnice Šumperk-Jeseník.
ČERVENOVODSKÉ SEDLO(Orlické hory)-Sedlo mezi Suchým vrchem a Bukovou horou.Obě hory spojuje zelená magistrála.Na Suchý vrch,kde je rozhledna a restaurace se dá vyjet autem.Nedaleko vojenská pevnost Bouda.
ČERVENÉ BLATO(Jižní čechy)-Jedinečná rezervace rašelinného a močálovitého území!! Rozkládá se na pomezí okresu Jindřichův Hradec na třech katastrálních územích: Byňov (město Nové Hrady), Těšínov a Hrdlořezy u Suchdola nad Lužnicí.Přístup je z Jiříkova údolí(restaurace) po zelené značce a poté naučné stezce.Celé území je protkáno sítí kanálů a stružek, které během těžby rašeliny sloužily k odvádění vody. Nyní je odvodňovací systém zahrazován, aby voda zůstávala v území a zůstal tak zachován krajinný ráz tundry. Vegetace území je tvořena zejména borovicí blatkou, rojovníkem bahenním, suchopýrem pochvatým, borůvkou a brusinkou. Na některých místech roste klikva bahenní a lze zde najít i některé vzácné druhy jako například rosnatka okrouhlolistá.
ČERNÁ BRÁNA(České Švýcarsko)-skalní útvar u řeky Křinice v 1.z.NP.Tento přírodní útvar vznikl zřícením pískovcového skalního bloku. Brána měří na výšku 3 m a na šířku 5 m. Potok bránou protékající se nazývá Čertova voda a je zároveň i státní hranicí. Pro přítomnost železitých minerálů je zajímavě zbarven.Výskyt kočky divoké.Přístup po modré turistické značce od Tokáně.Velice "panenské"okolí(Sokolí stěny,Červený potok,jezevčí rokle atd..)
Český Šternberk-hrad(Posázaví)-mohutný a legendární hrad dominuje krajině středního toku Sázavy na strmém skalnatém břehu. Zajímavostí je, že je podnes v držení rodu jeho někdejšího zakladatele. Hrad byl založen roku 1241 Zdeslavem z rodu Divišovců Ve 14. stol. přestavován. R. 1467 dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad, obnoven a v pol. 16. stol. přestavěn. Významné úpravy v 18. stol., ve stol. 19. a 20. drobné rekonstrukce.Dnes střed zájmů turistů s několika prohlídkovými okruhy.Velice vděčné je i okolí.
Při cestě z Čech pod Kosířem do Olomouce,bezesporu restaurace Na Nové v Drahanovicích.
Při toulkách na Černou bránu v Čs.Švýcarsku máme možnost ubytování a stravovaní na chatě Tokáň(3 chaty)..doporučuji,protože cesta na Černou bránu je dlouhá!!
restaurace je také na Suchéch vrchu.Nebo u Červeného Blata.
Při našem cestování se zadařili skoro vždy počasí...tak to je asi nejduležitější...líbilo se nám všude..akorát škoda že v zámku v Čechách pod Kosířem nejsou prostory využity více...
Vše dobře dosažitelné..
Na delší tůru je cesta na Černou bránu...,kdy je dobré nejlépe nechat auto v Doubici a přes Tokáň dojít k Černé bráně a eventuelně zpět údolím Červeného potoka(cca 15-20km).Masivně delší je okruh přes Zadní Doubici k Černé bráně,spojený s Tokání( o 7-9km delší).V tomto případě je ideální ubytování na Tokáni.(výlet rozdělit na dva dny,pokud nejste ubytování jinde)Z Tokáně je také možné vyrážet na různé hvězdicové výlety.....
TRASA OKRUHU ČERNÁ BRÁNA MŮŽE BÝT NÁSLEDUJÍCÍ:Z Doubice vyrážíme po žluté silničkou a poté uhneme do lesa(stále žlutá).Mírným stoupáním dorazíme k rozcestí u Sv.Eustacha.Sestupujeme do skalního města.Procházíme Myší díru a úzké schody(okruh skalním městem) a vynoříme se na silničce u Tokáně.Dobře se občerstvit,event.ubytovat(cena 250-450/noc).Dále míříme po modré okolo skalních stěn až k rozcestí u Paneneské jedle.Modrá sestupuje do úzké rokle až k Červenému potoku.Zde je rozcestí a k Černé bráně vede odbočka.Delší variace cesta přes Zadní Doubici je velice náročná.Doporučuji od rozcestí U Černé brány pokračovat lesní cestou,mimo značené cesty proti proudu Červeného potoka ,údolím,až na hřeben Medvědice.Skutečně není třeba nikam uhýbat.Jít stále lesní cestou.Narazíme pod Medvědicí na zeleně značenou cestu a odbočíme po ni vpravo jakousi náhorní plošinou až k Doubici.Vyjdeme na silnici mezi Kyjovem a Doubicí.Do Doubice zbýva už jen cca 1Km silnicí.Už né po značce!!!Zelená vede po okraji Doubice až na Vápenku.Doubici se vyhne.