Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Má manželka Jana mi vyjevila své přání, chtěla navštívit výstavu akvarijních ryb.
Jistě, splnění takového přání, to pro mě samozřejmě není žádný problém, ovšem, pokud se tato výstava zrovna nekoná v Rychnově nad Kněžnou, 150 km od Prahy. Ale na druhou stranu, přestože jsme spolu již déle než třicet let, to neznamená, že bych každé přání své manželky nesplnil nebo se o to alespoň nepokusil. Tak jsme práskli do koní, tedy do naší spolehlivé fábie, a vyjeli jsme.
Rychnov nad Kněžnou
Zaparkovali jsme u místního pivovaru v údolí řeky Kněžné (současné prostory byly původně hradem, který byl po roce 1577 přestavěn na renesanční zámek a nyní je z něj pivovar). Po několika desítkách metrů jsme došli k našemu cíli – výstavě akvarijních ryb. Musím uznat, že výstava byla opravdu velmi pěkná. Celou hodinu jsem strávil prohlídkou jednotlivých exemplářů akvarijních ryb a další havěti. Pak jsem se šel trochu prospat do auta. Jana hodně fotila, tak strávila na výstavě nepoměrně delší čas, než já. Téměř tři a půl hodiny. Když se výstavy dost nabažila, přišla mě vzbudit a šli jsme… Ano, samozřejmě - na další výstavu, výstavu kaktusů a sukulentů. Další „mé hobby“. Výstava byla také pěkná a naštěstí ne příliš velká. Tak jsme si ji tentokrát prohlédli společně.
Nakonec jsme se dostali i k prohlídce města, tedy především jeho památek a centrálního náměstí.
Nejdříve jsme si pohlédli okolí Kostelu Nejsvětější Trojice. Jednolodní kostel je dnes součástí areálu kolovratského zámku v Rychnově nad Kněžnou. Na jeho monumentální podobě se výrazně podílel i slavný stavitel „barokní gotiky“ Jan Blažej Santini – Aichl.
Dále jsme si prohlédli nádvoří Kolowratského zámku Rychnov nad Kněžnou.
Barokní zámek nechal postavit v roce 1676 František Karel I. Libštejnský z Kolowrat. Současnou podobu zámku vtiskl až v první polovině 18. století opět, náš „starý známý“, architekt Jan Blažej Santini-Aichel. V současné době je na nádvoří zámku několik voliér s papoušky a andulkami, našli zde místo i morčátka a jeden králík. O všechny tyto tvorečky je velmi dobře postaráno.
Dále jsme se vydali na náměstí v centru města. Přesto (anebo právě proto?), že byla sobota odpoledne, na náměstí nebylo ni živáčka, ni mrtváčka. Skoro by se tam člověk bál, jak bylo pusté a prázdné. A nemyslím, že to bylo díky akcím, které se ten den ve městě konaly. Na rybičky se bylo sice podívat hodně lidí, ale zdaleka ne všichni byly právě z Rychnova.
Po cestě zpět z náměstí jsme ještě nakoukli do haly, ve které se konalo juniorské mistrovství ČR -
Králičí hop. Vzhledem k tomu, že jsme tyto králíčky již letos viděli v Pelhřimově, jsme se ani nezdrželi. Chtěli jsme přijet co nejdříve do Bonsai centrum v Libčanech u Hradce Králové.
Krásné místo, kam se stále rádi vracíme. Ano, místo, které rozhodně stojí za to navštívit. A navíc, mohu s klidným svědomím a rád napsat: „bude se zde líbit i Vám ostatním, kteří si s kytičkami příliš netykáte. Opravdu, věřte mi“. Je zde skutečně nádherně, a to nejen kvůli nádherným bonsaím, úžasné malé ZOO a zahradním jezírkům s barevnými kapříky. Ale také kvůli lidem, kteří se o to vše i o vás dokáží postarat. Jsou úžasně ochotní a pozitivní. A to vše dohromady působí tak, že již při odchodu přemýšlíte o tom, kdy do Bonsai centra zase vyrazíte.
Výstava akvarijních ryb - Rychnov nad Kněžnou,
Bonsai centrum Libčany u Hradce Králové.
Restaurace a ubytování lze snadno najít zhruba uprostřed cesty v Hradci Králové.
Výstava akvarijních ryb - Rychnov nad Kněžnou, Bonsai centrum Libčany u Hradce Králové. Obě místa byla nádherná.
Výstava akvarijních ryb - Rychnov nad Kněžnou- vstupné 80 Kč
Bonsai centrum Libčany u Hradce Králové - zdarma