Týn nad Vltavou
Kam a jak jedeme?
Týn nad Vltavou
Vydal jsem se znovu do mých oblíbených Jižních Čech, tenktokrát do města, které se rozkládá na obou březích řeky Vltavy nedaleko jejího soutoku s řekou Lužnicí. První zmínky o jeho existenci jsou již z první poloviny 11. století a toto město je jedním z nejstarších sídel na Jihu Čech. Tím městem je Týn nad Vltavou.
Do Týna jsem dorazil autobusem, jezdí z Prahy - Roztyl. Cestování autobusem mám rád, zdůvodu toho, že projíždíte mnoha městy a městečky než dorazíte do samotného cíle, a cestou právě můžete vidět mnoho zajímavého co může být cílem Vašeho dalšího výletu.
U mě takto v tomto případě v oku hledáčku zůstala Bechyně.
U autobusového nádraží v Týně přímo přes silnici naleznete turistický rozcestník, já jsem se dle jeho pokynů rozhodl vydat se po červené značce směr nedaleká Rozhledna Semenec. Jsou to pouhé 2 km a jsou opravdu nenáročně. Cesta Vás vede do města, přes most, kolem kostela sv. Jakuba přímo na náměstí, podél radnice a za ní nás vyvádí od centra, jdeme stále městem a pomalu se ocitáme na jeho okraji, po té, už procházíme podél starších zástaveb, cesta vede podél silnici álejí, a nakonec se ocitáme před samotnou rozhlednou. Musím říct, že je ojedinělá už tím, že rozhlednu vůbec nepřipomíná, není vůbec vysoká ani tvar rozhledny rozhodně nemá, spíše vyhlídkový přístřešek. Můžete posoudit sami na fotografiích.
Je odsud výhled na Vltavu, samotné město, ale na horizontu se stále zřetelněji objevuji i nedaleká elektrárna Temelín. Přímo u rozhledny je i cedule o samotné její historii , jsou zde také lavičky a je to spíš takové odpočívadlo, s krásným výhledem na Vltavu.
Vsamotném Týně nad Vltavou přímo na náměstí nalezneme ještě zámek, který je muzeem, přímo pod náměstím jsou středověké podzemní chodby z doby mezi 14.a 16. stoletím.
Přímo naproti zámku na dolní straně náměstí stojí kostel sv. Jakuba, který pochází z 2. poloviny 13 století.. Na náměstí stojí hned několik dalších domů s bohatou historií.
V Týně nebyl však pouze zámek, toto město mělo ve své hluboké historii i hrad. Z něho se dochoval už jen vstupní most, který pochází z poslední přestavby v 16.století. V těchto místech je umístěno též Otáčivé hlediště, které je obdobou otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Hlediště bylo vytvořeno místním spolkem Vltavan vroce 1983 a točna je jedinou amatérskou scénou ve střední Evropě.
Za čím jedeme?
Týn nad Vltavou
Vydal jsem se znovu do mých oblíbených Jižních Čech, tenktokrát do města, které se rozkládá na obou březích řeky Vltavy nedaleko jejího soutoku sřekou Lužnicí. První zmínky o jeho existenci jsou již zprvní poloviny 11. století a toto město je jedním znejstarších sídel na Jihu Čech. Tím městem je Týn nad Vltavou.
Do Týna jsem dorazil autobusem, jezdí zPrahy - Roztyl. Cestování autobusem mám rád, zdůvodu toho, že projíždíte mnoha městy a městečky než dorazíte do samotného cíle, a cestou právě můžete vidět mnoho zajímavého co může být cílem Vašeho dalšího výletu.
U mě takto vtomto případě voku hledáčku zůstala Bechyně.
U autobusového nádraží vTýně přímo přes silnici naleznete turistický rozcestník, já jsem se dle jeho pokynů rozhodl vydat se po červené značce směr nedaleká Rozhledna Semenec. Jsou to pouhé 2 km a jsou opravdu nenáročně. Cesta Vás vede do města, přes most, kolem kostela sv. Jakuba přímo na náměstí, podél radnice a za ní nás vyvádí od centra, jdeme stále městem a pomalu se ocitáme na jeho okraji, po té, už procházíme podél starších zástaveb, cesta vede podél silnici álejí, a nakonec se ocitáme před samotnou rozhlednou. Musím říct, že je ojedinělá už tím, že rozhlednu vůbec nepřipomíná, není vůbec vysoká ani tvar rozhledny rozhodně nemá, spíše vyhlídkový přístřešek. Můžete posoudit sami na fotografiích.
Je odsud výhled na Vltavu, samotné město, ale na horizontu se stále zřetelněji objevuji i nedaleká elektrárna Temelín. Přímo u rozhledny je i cedule o samotné její historii , jsou zde také lavičky a je to spíš takové odpočívadlo, skrásným výhledem na Vltavu.
Vsamotném Týně nad Vltavou přímo na náměstí nalezneme ještě zámek, který je muzeem, přímo pod náměstím jsou středověké podzemní chodby zdoby mezi 14.a 16. stoletím.
Přímo naproti zámku na dolní straně náměstí stojí kostel sv. Jakuba, který pochází z2. poloviny 13 století.. Na náměstí stojí hned několik dalších domů sbohatou historií.
VTýně nebyl však pouze zámek, toto město mělo ve své hluboké historii i hrad. Zněho se dochoval už jen vstupní most, který pochází zposlední přestavby v16.století. Vtěchto místech je umístěno též Otáčivé hlediště, které je obdobou otáčivého hlediště vČeském Krumlově. Hlediště bylo vytvořeno místním spolkem Vltavan vroce 1983 a točna je jedinou amatérskou scénou ve střední Evropě.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
na náměstí v Týně vedle kostela sv. Jakuba jsem objevil akorát jednu "restauraci" a přiznám se, že jsem to nechtěl riskovat, nezbylo mi tedy než si koupit něco k zakousnutí a s jídlem vydržet domů.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
výhled z "rozhledny", horizont s Temelínskou elektrárnou, náměstí v Týně...... jihočeská architektura
Ostatní informace
bez vztupů, pouze pokud se rozhodnete dát si nějaké to jídlo.