Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Za kulturou • Do přírody
Snad nejkrásnější zřícenina u nás (dle mého skromného názoru) se vypíná na ostrohu nad Berounkou v blízkosti vesnic Týřovice a Skryje, v CHKO Křivoklátsko. Jde o vícevěžový hrad francouzského typu z první poloviny 13. století a i přesto, že jde o ruiny, poznáme i dnes, že to musela být stavba majestátní a krásná.
K cíli vyrazíme od Týřovického mostu přes Berounku po uzounké stezce, tu a tam se přibližující posléze se opět vzdalující hladině řeky. Musíte si dát pozor, abyste nezakopli o kořeny letitých stromů, cestu ztěžují i klády, které musíte jednou podlézt, podruhé přelézt. Na tento výlet se lze vydat i s dětmi, ale s větší náročností rozhodně počítejte. Asi po dvou kilometrech dojdete k místu, kde se do Berounky vlévá Úpořský potok, zahnete podél něj Doprava a dále půjdete lesem výrazně pohodlnější cestou. To vám však nevydrží dlouho: po chvíli narazíte na dřevěný most, za nímž je strmá cesta k hradu - po přírodních, nestejně vysokých schodech, zpevněných dřevem. Pokud se na výlet vydáte po dešti, nebo jako my přímo při něm, počítejte s tím, že stezka i schody budou "proklatě" kluzké.
Při tomto stoupání vás zákonitě napadne nejen to, jak dávní stavbaři dostávali materiál nahoru, ale zároveň vám i dojde, proč byl tento hrad jedním z nejbezpečnějších a nejhůře dobyvatelných: k důkladnému opevnění, příkopům a na tu dobu unikátní možnosti křížového ostřelování měl ještě bonus přirozené ochrany díky poloze. Hrad zchátral a zpustl již v 16. století a to zejména díky smůle na majitele, kteří si ho často předávali, prodávali a zastavovali, aniž by některý z nich měl o hrad skutečný zájem.
K hradu se váže i pověst a to téměř hororová: kdysi, již v době, kdy byl hrad pustý, přišlo k němu dvanáct vojáků; snad zběhů, snad dobrodruhů, kteří si v době míru nevěděli rady. V jedné v té době ještě dochované místnosti našli jídlo a pití. V noci se jejich vůdci zjevila zakletá dcera bývalého zámeckého pána a prosila jej, aby na hradě rok zůstali, aniž by ho opustili; pak budou ona a její družky osvobozeny. Vojáci souhlasili, ale až na vůdce svůj slib nedodrželi. Z hradu byli vyhnáni, jen vůdce zůstal a mohl si vzít ze skrytého hradního pokladu zlata, kolik unesl. Za něj si koupil nedaleko statek, kde spokojeně žil. Po čase jej navštívili bývalí kumpáni a když viděli, jak dobře se mu daří, trvali na tom, aby je znovu vedl na Týřov, nyní že slib dodrží. Ač je od toho zrazoval, nedali jinak. V noci na Týřově ho probudil podivný šramot, ale byl ujištěn, že se mu nic nestane. Zacpal si uši a spal dál. Ráno našel v místnosti poházené krvavé kusy svých bývalých kamarádů. Z Týřova utekl a již se tam nikdy nevrátil...
O tom, co bylo se zakletou dcerkou dál, pověst nehovoří, takže možná, když zůstanete na Týřově přes noc...:-)
Mohlo by se zdát, že vlastně na Týřově již dnes není nic k vidění, ale to by byl omyl. Za shlédnutí stojí zbytky úžasné kruhové věže, ale i výhled na Berounku a okolní krajinu a to i za ne zrovna příznivého počasí. Dále tu můžete vidět takové vzácnosti, jako je lilie zlatohlavá, hnízdí zde čáp černý, roste tis červený a při troše štěstí uvidíte v Úpořském potoce raka kamenáče. Zbytky zdí starého hradu, prorůstající houževnatými a statečnými keři a rostlinami působí jako upomínka na pomíjivost lidského konání a věčnost přírody.
Pokud pojedete jako my autem podél Berounky, můžete se zastavit v Nezabudicích v hostinci U Rozvědčíka, známém z knih Oty Pavla. Najdete tu posezení venkovní i vnitřní, s chutnou kuchyní a velkým výběrem jídel. Jediné, co tu rušilo, byly nad dřevěnými lavicemi slunečníky s logem jednoho pivovaru; představa, jak by na ně asi koukal známý spisovatel, je zábavná.
Snad za všechno stačí toto: v tomto dni jsme byli s návštěvou z Moravy také na Karlštejně a Křivoklátě. Týřov byl v závěru dne vyhodnocen jakožto nejlepší zážitek z celého dne...
Pokud se rozhodnete, že Týřov musíte vidět, pak si rozhodně vezměte ty nejpevnější boty, jaké máte. A určitě doporučuji zvolit zmíněnou trasu podél řeky, i z auta se budete "kochat" pohledem na skály, jezy a lesy.