Zřícenina hradu Týřov
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Okolí řeky Berounky bylo ve 13. Století u českých králů natolik oblíbené, že zde vznikalo velké množství hradů, z nichž mnohé byly po dlouhá léta hrady královskými. Jejich účel byl zpravidla strategický, kdy měli za úkol střežit přístup do hlavního města od západu. Mnoho z nich v dalších letech postupně ztrácelo svojí funkci a význam a proto se z nich do dnešních dnů příliš nedochovalo. Jedním z takových hradů je i hrad Týřov, který se nachází nad středním tokem Berounky několik kilometrů proti proudu řeky od hradu Křivoklát.
Za čím jedeme?
Jak již bylo zmíněno, vznik hradu je datován do 13. století, konkrétně do jeho poloviny, kdy v českých zemích vládl král Václav I. V dalších letech získával hrad stále na významu, a přestože byl občas předmětem zástav českých králů, zařadil ho Karla IV. do Majestas Caroliny. V době husitských válek byl hrad v družení Aleše Holického ze Šternberka, který byl přívržencem krále Zikmunda. I přes tuto skutečnost ovšem hrad nebyl dobyt husitskými vojsky, jelikož ho prý tato ani nenalezla. Po několika změnách majitelů hrad prodává roku 1460 tehdejší král Jiří z Poděbrad do rukou Jošta z Ensidle. Hrad od této doby již není hradem královským. V rukou pánů s Ensidle hrad prosperuje. Bohužel roku 1526 je zajat vnuk prvního majitele hradu z rodu pánů z Ensidle a je třeba zaplatit vysoké výkupné. To je téměř likvidační pro Týřov, protože po rozprodej téměř celého majetku již nezbývaly pánům finanční prostředky na opravu Týřova. Od roku 1575 je hrad považován za pustý.
Do dnešní doby se z hradu dochovala kruhová věž a zbytky původního opevnění. Návštěvu hradu všem vřele doporučujeme, přístup k němu je možný po žluté turistické značce, která začíná na křižovatce turistických cest u Skryjského mostu. Cesta na hrad je odsud dlouhá dva kilometry a každému se při ní naskýtají nádherné pohledy na řeku Berounku. Její údolí lze spatřit i ze samotného hradu.
Pokud jste vodáky, můžete se na Týřově zastavit i při sjíždění řeky Berounky. Týřov je z ní nádherně vidět.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo na hradě se nachází ohniště, kde si může každý opéci, na co jen má chuť.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Cesta na hrad je velmi zajímavá a místy i trochu dobrodružná. Zvláště v některých úsecích vede po skále a stačí krok špatným směrem a může přijít malér.
Zajímavá je i samotná zřícenina hradu, ze které se dochovala především věž.
Ostatní informace
Přístup na hrad je volný a možný v kteroukoliv denní i noční dobu.