Údolí Radotínského potoka
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Radotínský potok a údolí, kterým si před Radotínem razí cestu k Berounce je hlavním cílem tohoto výletu. Ještě než do údolí samotného dojdeme a i když ho pak opustíme uvidíme po cestě mnoho zajímavého.
Za čím jedeme?
Na cestu se vydáme z vlakového nádraží ve Velké Chuchli. Ulicemi Radotínskou a Starochuchelskou se dostaneme na náměstí Omladiny, kde začíná turistické značení. Vyrazíme po modré značce a po chvíli dojdeme k první zajímavosti na cestě. Je to Pacoldova vápenka. Tato významná technická památka byla postavena na konci 19. století a vápno se zde unikátní tzv. Pacoldovou metodou pálilo až do začátku druhé světové války. Objekt potom chátral a do dnešní podoby byl uveden při rekonstrukci na začátku tohoto století.
Od vápenky pokračujeme dál po modré značce směrem na Slivenec. Při cestě se určitě vyplatí ohlédnout se, jelikož z míst před Slivencem se nám otevře zajímavý pohled na Prahu. Ve Slivenci přejdeme na červenou značku a naše cesta bude směřovat k mramorovým lomům v přírodní lokalitě Na Cikánce. Ve zdejších lomem se těží červený vápenec tzv. slivenecký mramor. Z okraje lomů je krásný výhled do zdejší krajiny.
Po okraji jednoho z lomů sejdeme do Radotínského údolí k Radotínskému potoku proti jehož proudu stále po červené značce pokračujeme. Na Radotínském potoce stávalo dříve 22 mlýnů, z nichž některé i uvidíme.
Jako první to je Maškův mlýn, dále pak mlýn Taslarův, Kalinův a Cvrčkův. Některé z těchto mlýnů jsou v součastnosti využívány k bydlení, některé z nich jsou pak v dost žalostném stavu. Poslední mlýn, který je k vidění na trase červené značky je mlýn U Veselých. Mlýn postavený v 17. století je krásně zrekonstruovaný a je to jediný mlýn na Radotínském potoce, který je plně funkční a slouží účelu, pro který byl kdysi postaven. V mlýně je umístěno mlynářské muzeum a z mouky zde namleté se zde příležitostně peče i chléb.
Po prohlídce tohoto opravdového unikátu pokračujeme po červené do Chotče a na další cestu se vydáme po zelené značce směrem na Třebotov. Z cesty máme jako na dlani chotečský kostel sv. Kateřiny.
V Třebotově je asi největším turistickým lákadlem zdejší tvrz. Tvrz vznikla v polovině 14. století. V součastnosti je pěkně opravena, ale otevírá se jen při příležitostných událostech, poté co se odsud odstěhovala expozice historických nočníků a toalet do Prahy. V Třebotově stojí také za shlédnutí kostel sv. Martina, který byl postaven na konci 19. století a místě někdejší románské rotundy.
Z Třebotova pak pokračujeme stále po zelené značce přes Kulivou horu až na rozcestí Sulava, odkud pokračujeme po červené značce přes Radotínsko-Chuchelský háj až na železniční stanice v Radotíně, kde toto naše putování jižním okrajem Prahy ukončíme.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občerstvení je v mlýně U Veselých, jinak po cestě z vlastních zásob.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pacoldova vápenka, lomy Na Cikánce, údolí Radotínského potoka a mlýn U Veselých, to jsou místa, která stojí za navštívení.
Ostatní informace
Mlýn U Veselých je otevřen prakticky celoročně, jelikož zde rodina Veselých žije. Je ale dobré před návštěvou tohoto objektu kouknout na jejich stránky www.mlyn-uveselych.cz, kde jsou aktuální časy prohlídek mlýna a otevření mlýnského obchůdku.