Ústí nad Orlicí
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Jedeme na výlet,nákupy,za cestováním,za zážitky,za turistickými známkami.
Za čím jedeme?
Jedeme se podívat na město,kde za zmínku určitě stojí Hernychova vila,kde se nachází i městské muzeum.Od října 2011 tam začali vydávat turistickou známku č.1872.Potom vám určitě doporučím Rozhlednu Andrlův Chlum.Vrch Andrlův Chlum se svými 559 m nadmořské výšky vévodí Ústí nad Orlicí. V roce 1905 zde byla vybudována rozhledna. Jednalo se o třicetimetrovou dřevěnou věž se zastřešenou vyhlídkovou plošinou, která však v roce 1918 vyhořela. Později bylo vypracováno několik projektů na stavbu nové věže, dokončit se však podařilo jen samotnou chatu, která začala veřejnosti sloužit v roce 1940. O rok později byla ve spolupráci se Zeměpisným ústavem postavena alespoň prozatímní dřevěná věž využívaná jak zeměměřiči i turisty. Na vrcholu přežila až do začátku 60. let.
V roce 1996 byla z iniciativy sdružení „Andrlův chlum“ postavena 50 metrová víceúčelová komunikační věž a rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 35 metrů. Rozhledna bývá nazývána „Stříbrná krasavice.Nachází se 3 km jihozápadně od města Ústí nad Orlicí.Seženete tam turistickou známku č.348.K rozhledně se dostanete i podél kapliček.Město Ústí nad Orlicí je také zajímavé svým podloubím.V blízkosti se také nachází Cakle,tábor,kde se můžete podívat a je ve Starých Oldřichovicích.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ve městě je plno retsaurací,např.Henry bar,Agama,Uno,Na Štěpnici,atd,,,,....
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se mi to jako výlet,rozhledna byla fajn,tábořiště v Cakli také fajn.
Ostatní informace
Město Ústí nad Orlicí vzniklo v souvislosti s kolonizací území na Tiché Orlici v 2.polovině 13.století. První písemná zmínka o Ústí nad Orlicí je uvedena v roce 1285. První zpráva o Ústí nad Orlicí jako městě pochází z roku 1292, kdy jej tehdejší majitel král Václav II. daroval Zbraslavskému klášteru. Od roku 1358 náleželo zdejší území litomyšlskému biskupství, po husitských válkách získal panství i s městem rod Kostků z Postupic. V tomto nejstarším období historie města je zapsán nejčernějším písmem rok 1498, kdy při velkém požáru tehdy ještě dřevěného města vzaly za své nejen domy, ale také veškeré písemnosti, které by nám mohly přiblížit počáteční dějiny města. Nejstarší zděnou stavební památkou je budova bratrského sboru z roku 1555, významnou zachovanou písemností z doby po požáru je bohatě zdobený kancionál z roku 1558. V 18.století vzniká dnešní náměstí s podloubími, radnice, barokní farní kostel a děkanství. V roce 1795 se stalo Ústí nad Orlicí municipálním ochranným městem, když po dlouholetém sporu získalo město větší nezávislost vůči vrchnosti, konkrétně Lichtenštejnům, posledním držitelům města.