Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Na hory
Velký Javor – střecha Šumavy
Tak a konečně stojíme nahoře! Je nedělní, květnový podvečer a přímo pod našimi nohami se donekonečna rozprostírá německá i česká část Šumavy. Zatímco tady nás ještě zahřívají byť nesmělé paprsky květnového sluníčka, nad masívem Velké Falkensteinu leží těžký, dešťový mrak, ze kterého se spouštějí provazce deště. To vše jen pár kilometrů od nás.
Pro ty, kteří to ještě nepoznali, prozradíme, že stojíme na nejvyšším vrcholku celé Šumavy, na 1 456 metrů vysokém Velkém Javoru. Najdete ho 5 kilometrů západně od Bavorské Železné Rudy (Bayerisch Eisenstein) a přehlédnout ho rozhodně nemůžete. Jeho silueta se impozantně vypíná nad údolím říčky Řezné. Jako kdyby už odpradávna léta střežil tuto důležitou dopravní tepnu spojující odedávna Čech s Bavorskem. Jako kdyby dohlížel na klid hranice, na poklidný život lidí při hranici, což se mu však ne vždy dařilo. Historie má proto dostatek důkazů.
Dostat se na vrchol Velké Javora není nijak složité. Nejjednodušší je vystoupat autem nebo autobusem z již zmiňovaného údolí a po úbočí hory dojet ke spodní stanici kabinové lanovky v nadmořské výšce 1000 m.n.m., která Vás během několika minut dopraví až takřka na vrchol. Použít slovíčko takřka, je zcela na místě, neboť horní stanice kabinové lanovky stojí zhruba šedesát výškových metrů pod vrcholem a je nutno je zdolat hezky po svých. My jsme sem dorazili v poněkud chladném a deštivém květnu, takže ostrůvky sněhu na cestě k vrcholu nás nijak nepřekvapily, ale setkat se tu s nimi můžete i za teplých jar. Ne nadarmo je Velký Javor oblíbeným a lyžaři vyhledávaným střediskem. Jedna kabinová, dvě sedačkové lanovky a 3 lyžařské vleky jsou jim tu k dispozici většinou od prosince do konce dubna. Návštěvníky tu čeká na 15 kilometrů sjezdovek, z nichž některé mají homologaci FIS a již devětkrát se na nich konal závod Světového poháru ve sjezdovém lyžování, poprvé v roce 1976. Celý zdejší lyžařský areál se těší velké oblibě, což může být zásluha třeba i zdejší snowboardové nebo 1200 metrů dlouhé sáňkařská dráha.
Rozhodně to však nejsou pouze sjezdovky, co dodává Velkém Javoru punc výjimečnosti. Zdejší oblast je díky své nadmořské výšce specifická především svou flórou vysokohorského charakteru, s čímž se nikde jinde na Šumavě nesetkáte. Není tedy divu, že se již v roce 1939 se stal vrchol bez stromového porostu chráněnou oblastí národního parku Bavorský les. Nicméně jeho strategická poloha, ještě před dvaceti lety na hranici dvou světů, se postarala o to, že na vrcholku Velkého Javora stojí hned několika staveb. Tou nejdůležitější byla a i v dnešní době zůstává vojenská radarová stanice. Když sem člověk vystoupá a rozhlédne se z vrcholu, okamžitě pochopí, proč stojí právě zde . Vždyť jen prostým okem člověk přehlédne téměř celo Šumavu, velkou část Bavorska i Čech a za příznivých podmínek dohlédne až k alpskému masívu. Naprosto stejné důvody vedly investory i k výstavbě meteorologické radaru i televizního vysílače, no a protože sem za dalekými rozhledy mířilo stále více a více turistů, vyrostla původně v roce 1885 v severním svahu,110 metrů pod vrcholem, zásluhou železnorudského odboru turistického spolku Waldverein, útulna. Dnešní moderní chata s restaurací stojí o něco výše, přibližně 60 metrů pod vrcholkem. Do výčtu staveb je nutné připočítat ještě dřevěný kříž označující vrchol Velké Javora, a o kus dále, při jedné ze skupinek vrcholových skalisek i kapli sv. Bartoloměje, zbudované v roce 1956. Když už k ní zavítáte, určitě nepřehlédnete několik vystavených „umrlčích“ prken – která lze považovat za určitý fenomén české i německé Šumavy. Vraťme se však ještě chvíli na vrchol, který je vlastně tvořen hned čtyřmi skalisky – Grosser Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. Všechny se liší rozdílnou výškou i atypickým vzhledem, jedno však mají společné. Ze všech se nabízí takřka dokonalý kruhový výhled nejen na řadu vrcholů Bavorského lesa, Šumavy, českého i německého vnitrozemí, ale třeba i na Velké a Malé javorské jezero, které mají jedno společné – ledovcový původ.
Až tedy někdy, ať už pěšky nebo lanovkou, vystoupáte na toto „orlí hnízdo“ a rozhlédnete se kolem dokola, zhluboka se nadechněte. Třeba ucítíte ten svěží závan svobody a volnosti, který sem po dlouhých desítkách let nesmyslného ideologického boje zavanul. Už to bylo potřeba! A to na obou stranách!
Jedeme za jedinečnými výhledy nejen na českou a němckou stranu šumavského masívu, ale třeba i na Velké Javorské jezero ležící na úpatáí Velkého Javora. A snad i za malo vzpomínku na to, že ne vždy bylo snadné se sem dostat.
pokud nechcete utrácet eura, nezbývá Vám, než si přivézt jídlo sebou v batohu. Pro ostatní se tu nabízí široká nabídka stravovacích možností v různých restauracích, pensionech a horských chatách. Cena hlavního jídla cca 7 - 8,- EUR.
Nádherné výhledy - to je rozhodně dominantní dojem z tohoto výletu. k tomu snad lze připočítat i stáýle ještě relativně zachovalou přírodu jak na Velkém Javoru, tak i v jeho okolí.
Pokud vystoupáte na vrchol Velkého Javora pěšky a stravovat se budete z vlastních zásob, tak Vás výlet nebude stáut prakticky nic. Pokud použijete auto a lanovku, pak kromě benzínu si připravte 2,- EUR za parkování u lanovky a 10,- EUR za obousměrnou jízdu na lanovce.