Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Hrad Vildštějn a město Skalná patří k těm místům na CHEBsku, která by neměl turista vynechat. Z Františkových Lázní to je směrem k severu něco kolem 7 kilometrů a po necelých 20 minutách již zastavujeme na parkovišti. To je přímo pod hradem a po vystoupení se člověk dostává do dávné minulosti. Před očima máme hrad stojící na skále nad potokem Sázek a k době jeho vzniku musíme pohledět hodně do minulosti. Ještě moc hradů v zemi nestálo, když byl položen základní kámen tohoto hradu. Zřejmě to bylo mezi roky 1150 až 1170 a stavělo se v románském slohu. Zakladatelem hradu byl rod Nothaftů. Majitelé se střídali, hrad se rozšiřoval a i po katastrofách v podobě vypálení nebo požáru se hrad opět vždy opravil. Ani proměna části hradu ve sladovnu ve 40 letech 19. století mu moc neublížila.
Zlom začíná až po konfiskaci hradu v roce 1945, kdy se stal majetkem státu. V roce 1950 byl zrušen okresní soud, který úřadoval v prostorách hradu. Do hradu jsou nastěhováni Rumuni a ti hrad nešetří. Vše dřevěné končí v kamnech a když se o rok později stávají majitelem státní statky je z hradu skoro rozvalina. Stav se nemění ani změnou majitele, kterým se stalo město Skalná. Na hrad bylo dokonce vydáno demoliční rozhodnutí a objekt byl vymazán z katastru nemovitostí. Stop zkáze dala až skupina nadšenců, kterým se v 80. letech daří chátrání hradu pozastavit. Nakonec rozhoduje až rok 1999, kdy hrad kupuje pan Miroslav Pumr a v neuvěřitelně krátké době dvou let se do hradu mohou vrátit i turisté. Zakladatelé hradu Nothaftové nového majitele hradu navrhli uvést mezi šlechtice s právem užívat titul rytíře.
Po trochu mrazivém počtení o hradní historii si jdeme prohlédnout hrad. Jedná se o dva objekty, hrad a později postavený zámek ve slohu barokního klasicismu v roce 1783. V přízemí hradu je středověká hodovna. Po hradě se chodí bez průvodce a je toho k vidění opravdu dost. Zajímavý je královský sál, obřadní síň a muzeum hasičské techniky. Pod hodovnou jsou vystaveny předměty týkající se historie hradu. V budově zámku je středověká kovárna a něco z historie vězeňství na hradě. U zámecké budovy je chováno několik zvířátek. Nikdo by si neměl nechat ujít možnost hrad obejít. Pohledy především od potoka jsou jedinečné. Prohlídka hradu je za námi a jde se dál.
Osada pod hradem vznikla kolem roku 1200, městysem se Skalná stala až v roce 1865 a v roce 1905 byla povýšena na město. Zajímavostí bylo hledání jména města, o tom se rozhodlo až v roce 1950. Dominantou města je kostel sv. Jana Křtitele, který byl postaven v barokním slohu mezi lety 1705 až 1709. Původní svatyně byla gotická a byla dostavěna v roce 1298. Kostel v roce 1810 vyhořel a jeho oprava se protáhla až do roku 1901, kdy byla dokončena oprava věže. Kostel je jednolodní a uzavřen kvadratickým presbytářem. Vše je sklenuto valenou klenbou s lunetami. Nad třemi páry bočních kaplí jsou umístěny dvě řady tribun. Kruchta je dvoupatrová a vnitřní zařízení je z 19. století. Zajímavou církevní památkou je i hřbitovní kostel sv. Šebestiána. Původně gotická stavba ze 14. století byla v letech 1831 až 1832 přestavěna. V kostele byli pohřbíváni majitelé panství. V okolí Kostelního náměstí je několik starých domů ve stylu chebské architektury.
K občerstvení jistě láká hradní restaurace. Posezení tu je příjemné a obsluha rychlá. Ve Skalné se dá zřejmě najít i ubytování. My jsme v této oblasti dali přednost Františkovým Lázním.
Hrad Vildštejn bezesporu patří k těm, které návštěvníka zaujmou. Navíc jeho pohnutá historie má příchuť jakéhosi zadostiučinění. Nám, i přes podmračený den, se tady líbilo.
Otevírací dobu hradu je dobré si zjistit předem. Vstupné nebylo nijak přehnané a člověk si díky prohlídce bez průvodce může objekt v klidu prohlédnout. Celkově jsme ušli něco kolem tří kilometrů. Skalná má i svého slavného rodáka. Je rodištěm fotbalisty Pavla Nedvěda. A to je tak asi o tomto hezkém místě všechno.