Vinařská NEJ – Největší vinařská obec v ČR
Tipy na výlet • Vinařská turistika
Víno není jen alkohol. Víno je společenský nápoj. Pokud se o ně zajímáte, vyzkoušejte vinařskou turistiku. Připravili jsme pro vás seriál o vinařských zajímavostech, dáme vám tipy na výlety za vinařskými nej, pozveme vás na tradiční i netradiční vinařské akce a ukážeme vám, že dovolená s vínem a za vínem stojí zato. Seriál připravujeme ve spolupráci se stránkami www.wineofczechrepublic.cz, kde najdete ještě víc užitečných informací a odkazů.
Vinařská NEJ – Největší vinařská obec v ČR
Česká republika nabízí mnoho unikátů a zajímavostí, mezi nimi i některá prvenství a jedinečné památky z oboru vinařství. Pokud jste milovníky vína i pozoruhodností, vydejte se za poznáním do největší vinařské obce v ČR, do Velkých Bílovic.
Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí v celé ČR, a to jak rozlohou, tak i největším počtem pěstitelů vinné révy. Dnes v celém katastru obce obdělává 1056 vinařů celkem 710 hektarů vinic. Svá vína vyrábějí a uchovávají ve vinných sklepích, tvořících jakési samostatné vinařské městečko, které se dělí na sklepní trati Belegrady, Pod Předníma a Púrynky. Vinice se zde rozprostírají zejména ve zvlněném okolí v osmi viničních tratích: Přední hora, Zadní hora, Pod Belegrady, Nová hora, Široká hora, Vinohrádky, Dlouhá hora a Obory.
Pokud máte víno v lásce, rádi je poznáváte po všech stránkách, pak jste tady správně. Kraj proslul především výbornými modrými odrůdami révy vinné, tedy červenými víny. Za všechny jmenujme zdejší vynikající Frankovku či Zweigeltrebe, ovšem Velké Bílovice prosluly také skvělými bílými víny, například Veltlínským zeleným nebo Tramínem červeným. Můžete je ochutnat u jednotlivých vinařů třeba při akcích Ze sklepa do sklepa či Za vinařem.
Vinařská tradice ve Velkých Bílovicích sahá hluboko do historie. Horenská práva této obce se zachovala již z roku 1550. V 16. století se zde usadili reformní novokřtěnci, tzv. habáni. Byli pilní a zruční řemeslníci, mimo jiné i vinaři. Zavedli nové technologické postupy, budovali zde podzemní sklepy jak pro zrání vína, tak i jako úkryt, neboť byli pro svoji víru pronásledováni. Několik z těchto historických sklepů se zachovalo dodnes, používají se pro zrání vín a po domluvě si je lze i prohlédnout.
Od roku 2009 vede mezi velkobílovickými vinohrady naučně-poznávací stezka a cyklostezka. Na svých 15 km představí všechny tři sklepní tratě a většinu viničních tratí. Na stezce je 10 odpočinkových míst s 13 infotabulemi. Každá z nich obsahuje informace vztahující se k vínu, výrobě vína, pěstovaným odrůdám, k zajímavým místům na trase nebo k tradičním vinařským a kulturním akcím ve Velkých Bílovicích.
Výroba vína a historie vinařství u nás je plná zajímavostí. Chcete vědět, co všechno ještě můžete na jižní Moravě navštívit? Nejlépe je vydat se přímo za nimi buď na výlet, nebo na dovolenou. Mnoho tipů včetně kontaktu na certifikovaná vinařská zařízení, kde se lze ubytovat, najdete na www.vinazmoravy.cz/certifikace.
Foto: publikace Krajem vína, archiv města V. Bílovice, www.velkebilovice.com , archiv Vinařského fondu