Město Mělník se rozkládá ve Středočeském kraji na soutoku řek Labe a Vltavy. První zmínka o Mělníku je již z roku 1000. Dnes zde žije přibližně 20 tis. obyvatel.
Vrátenská rozhledna, která se pyšní snad nejhezčím kruhovým rozhledem ze všech středočeských vyhlídkových věží, se nachází kousíček od vrcholu Vrátenské hory na Kokořínsku. Ze Mšena je to sem autem asi 6 km a pěšky zhruba 9 km. Na místě dnešní věže stávala rozhledna již koncem 19. století. Tehdy se jednalo o dřevěnou 12metrovou rozhlednu, která dříve sloužila hasičům k sušení požárních hadic a kterou sem hasiči v roce 1893 ze Mšena přestěhovali. Mistr tesař z blízkého okolí k ní pak dodělal dřevěné schodiště a zastřešení. Tato původní rozhledna byla v roce 1916 stržena vichřicí. Vrátenská hora se následovnice dočkala až v roce 1999, kdy byla ve výšce 508 m n. m. zbudována 42 metrů vysoká a veřejnosti přístupná věž. Rozhledna je přístupná od dubna do září denně od 09:30 – 17:30, o víkendech a o svátcích od 10:00 do 16:00 a od října do března pouze o víkendech a svátcích od 10:00 do 16:00. U rozhledny je kiosek se suvenýry.
Za čím jedeme?
Když už jinak nedáte a chcete jet autem, tak kousíček od Vrátenské hory je parkoviště, kde můžete zanechat svého železného oře, parkoviště se jmenuje Pod Vrátenskou horou a bez problémů ho naleznete na mapě. Já však doporučuji krásnou 19kilometrovou okružní trasu ze Mšena a do Mšena. Ze Mšena se vychází po zelené turistické trase (kopíruje ji modrá), projde se kolem městských lázní a pokračuje přes lesopark Debř. Zde je na co se dívat, je tu zmenšený model hradu Kokořín, skalní obydlí dnes využívané trampy, altánek v podobě muchomůrky a spousta poučných info cedulí. Po zelené se pokračuje až k rozcestníku Na rovinách - Háj, kde se vyrazí směr vyhlídky, přejde se asfaltová silnice a stále se pokračuje po zelené. Po levé ruce bude před silnicí hájenka, po pravé občerstvení a starý vodojem. Ze zelené trasy doporučuji odběhnout na vyhlídky, trasa je značena. Pokud zrovna nebude mlha, uvidíte Vrátenskou horu - cíl cesty. Až se dokocháte vyhlídkou, vraťte se zpět na zelenou a pokračujte po ní až k rozcestníku Pod Drnclíkem, kde proběhne změna trasy ze zelené na červenou směr Houska. Po červené jdeme dál celou cestu až k rozcestníku Pod lipovým vrchem, kde se napojíme na modrou, která nás vyvede až na Vrátenskou horu k rozhledně. Po modré po prohlídce rozhledny pokračujeme směr Nosálov s nádhernými roubenkami, přes Lobeč s řemeslným pivovarem, vinným sklípkem, ciderárnou Bacha, cider, zámečkem a muzeem Eduarcha Štorcha, směr Skramouš a nakonec Mšeno.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občerstvit se je v řemeslném pivovaru v Lobči anebo v místním vinném zámeckém sklípku. Místní řemeslný cider přímo ze ciderárny můžete zakoupit v objektu bývalé truhlárny kousíček za zámkem, zprava při východu z obce. Před objektem je cedule Bacha, cider. Ubytovat se lze v pivovaru v apartmánech.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Trasa je okružní, se začátkem i koncem ve Mšenu. Vyhraďte si dost času na prohlídku obce Lobeč, v místním pivovaru si můžete objednat i exkurzi.