Houska (Blatce) – Dantovo peklo zvané Peklém na Housce
Turistické cíle • Zábava, atrakce
Peklo je spojováno nejčastěji s posledním soudem, pohádkami, Dantovou Božskou komedií a tajuplným hradem Houska na Českolipsku. Zde má někde být ona tajuplná pekelná brána a jistojistě i samo peklo je - minimálně to dřevěné, vyřezávané a mechanické. Jedná se tedy o atrakci podobnou pohyblivým betlémům, jenom tady chybí Ježíšek, zvířátka a trojice panovníků. Tyto postavy zde nahradil převozník Charón a ďábel meloucí hříšníky na hmotu připomínající sekanou. Nechybí ani smrdutý Belzebub, Lucifer se třemi tlamami a trojhlavý pes Kerberos. V každém případě je dobré, že už teď víme, kde se vlastně peklo nachází. Je to na hranici Libereckého a Středočeského kraje, přátelé …
Na Housce se rádi chlubí, že jejich peklo z lipového dřeva návštěvníky současně fascinuje i děsí. Jeho tvůrcem je zdejší kastelán Miroslav Konopásek se svými přáteli (i když ten prý byl spíše „odborným poradcem“, protože podobu Pekla vymyslel řezbář Tomáš Štěpán a vyřezal ho Jan Kopecký za pomoci grafika a loutkáře) a vzniklo na přelomu let 2013 a 2014. Nachází se v někdejší garáži pro panské kočáry a slavnostně bylo otevřeno 7. června 2014. Tvoří jej deset (nebo 11) osvětlených výjevů o celkové délce 12 metrů a výšce 2 m. Horní patro se zobrazením samotných pozemských hříchů vzniklo až o něco později. Příznivci různých příšerek zde budou jistě spokojeni …
Předlohou pro tuto neobvyklou expozici se stala Božská komedie středověkého italského básníka Dante Alighieriho. V její úvodní části totiž dělá antický básník Vergilius Dantemu průvodce Peklem. Návštěvníci Pekla na Housce zde poznávají, jaké tresty zakoušejí lidé za své hříchy. Například za Obžerství se topí ve splašcích a musejí se jimi živit (loutky se také skutečně propadají do bažiny), za Svatokupectví trestá Ďábel sekáním na kousky (současným Svatokupectvím má být hlavně korupce, politikaření a lobbismus), zloději shoří po uštknutí hady a vrazi končí vpleteni do stromů a v doprovodu nelítostných harpyjí. Nejtěžší je trest za podvod a zradu přítel. Proto také sám Lucifer ve svých tlamách drtí Jidáše, Bruta i Kasia. Každá pohyblivá figurka tady ovšem má svůj strojek i úlohu a každá scéna patřičnou informační tabulku.
Přesto, že projekt „Peklém pro Housku“ je takovou samovýrobou a přátelskou výpomocí, přišel celkem na jeden a čtvrt milionu korun. Hudbu, která pekelnou expozici doprovází, složil Václav Mazáček, pod jehož dirigentským vedením ji nahrál Komorní orchestr Dvořákova kraje. Vstupné do Pekla, které má i svou vlastní turistickou vizitku a může připomínat Hieronyma Bosche, Jana Švankmajera i dílnu pana Kutálka, stojí 60 Kč a občas se říká, že tento lístek není zpáteční.
A stále platí, že zatímco Betlémů je celá řada, Peklém máme na prvním nádvoří hradu pod Vrátenskou horou jediný …