Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Severně od jihočeského města Písek se nachází obec Vráž s novogotickým zámečkem, který je součástí lázeňského komplexu a přilehlým zámeckým parkem. Obec se nachází v malebném prostředí uprostřed lesů. Do Vráže se lze dostat jak autem, tak autobusem i vlakem. Například z Prahy po Strakonické přes Příbram a v Předonicích odbočit na Čížovou a z Čížové přímo do Vráže. Zámek se zámeckým parkem budete mít hned na kraji obce po levé ruce. Cyklisté ho najdou na cyklostezce 1158. Zámek nabízí jak možnost občerstvení tak i ubytování a může se stát vhodnou základnou pro výlety do širokého okolí – Zvíkovsko, vodní nádrž Orlík, historické Město Písek atd.
Novogotický zámek, který dnes tvoří dominantu lázeňského komplexu, byl původně vystavěn jako letní sídlo knížecího rodu Lobkowitzů. Z výstavbou se započalo v roce 1869 podle návrhu předního vídeňského stavitele a architekta Bedřicha Flohra. Pro základ stavby byl využit již exitující lovecký zámeček, o jehož vzhledu a historii toho víme velice málo. Zámek byl dostaven v roce 1875, ale dlouho svým majitelům nesloužil. 2. prosince 1879 vypukl v horních částech budovy požár, který zničil podstatnou část zámku. Vzniklé škody byly obrovské a na krátkou dobu se zdálo, že je to konec vrážského zámku a knížecího letního sídla. Lobkowitzové se nakonec rozhodli pro jeho celkovou obnovu a opět pověřili vídeňského stavitele Bedřicha Flohra, aby postavil zničenou budovu podle původního plánu. Práce probíhali v obrovském tempu, takže už za dva roky měl zámek svoji původní podobu.
V roce 1926 Lobkowitzové zámek prodávají Pomocnému spolku pro péči a zdraví soukromých úředníků a zřízenců v Praze. Zámek v tu dobu byl bez vnitřního vybavení a v poměrně zanedbaném stavu. Záhy tak byl celý novogotický zámeček bezplatně předán na dobu 5 let Nemocenské pojišťovně soukromých úředníků a zřízencům se sídlem v Praze s podmínkou, že zařídí interiéry a budou ho na své vlastní náklady provozovat. Pro Nemocenskou pojišťovnu byly tyto podmínky nevýhodné, a tak v prosinci 1932 zámeček odkoupila a podle projektů pražských inženýrů Trojníčka, Čermáka a Paula provedla v letech 1932 až 1936 přestavby a přístavby lázeňských budov. Dne 11. ledna 1936 bylo slavnostně otevřeno nové sanatorium. Základní vzhled a členění budov se dochovalo až do dnešních dnů. Za druhé světové války sloužilo k léčebným účelům, a to jako ozdravovna pro vojáky Wehrmachtu, kteří se zde léčili na plicní choroby a zotavovali za zranění pohybového aparátu. Z této doby se v zámeckém parku dochovali podzemní prostory, které sloužili původně jako letecké kryty pro vojáky Wehrmachtu.
Od roku 1946 sanatorium opět začalo plnit své původní poslání. K 1.1.1957 byla založena lázeňská organizace Československé státní lázně Třeboň, kterou tvořily Čsl. státní lázně Třeboň, Čsl. státní lázně Bechyně a Čsl. státní lázně Vráž u Písku. V současnosti lázně provozuje společnost Lázně Hotel Vráž spol. s r.o.
Za prohlídku stojí i rozsáhlý zámecký park, který má své kouzlo v každém ročním období. My jsme ho navštívili v nadcházející zimě a rozhodně i v té době bylo co k vidění. O tom vás nejlépe přesvědčí fotogalerie. Součástí parku je možnost i sportovního vyžití – tenisové kurty, kuželník atd.
Ubytovat i občerstvit se dá přímo v lázeňském komplexu a to jak pro romantiky přímo na zámku, nebo v jubilejním pavilonu. Podrobné informace lze získat na www.lazne-vraz.cz Zároveň lze toto pojmout jak místo ke kompletní relaxaci a nechat se rozmazlovat masážemi, bazánem, saunou, tak jako místo pro výlety do okolí a to jak cyklistické tak turistické. V dosahu je Zdíkovsko, vodní nádrž Orlík, nebo historické Město Písek.
Kromě samotného zámeckého parku a zámecké kaple, tak i okolí kde dominují lesy, klid a pohoda.
Aktuální ceny, podmínky ubytování a vše podstatné lze získat na stránkách www.lazne-vraz.cz nebo na telefoním čísle +420382737111.