Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory
O letošních prázdninách při naší dovolené v Krkonoších jsme využili nabídky Regionálního turistického centra ve Vrchlabí a navštívili jsme nejkrásnější památky tohoto města, které jsou během roku běžně nepřístupné.
Do Vrchlabí jsme přijeli autobusem z Pece pod Sněžkou, prohlídka v ceně 40 korun za osobu a trvající zhruba 90 minut začíná na náměstí z budovy RTIC a pokračuje dále do kostela Sv. Vavřince. Zde jsme si prohlédli kromě interiéru také klenbu shora, věž a zvony. Prohlídka dále pokračuje do klášterního kostela Sv. Augustina. Tento kostel v současné době patří městu a je využíván jako koncertní síň a částečně také jako muzeum. Další důležitou památkou je zámecká kaple Černínů-Morzinů, kterou dnes vlastní církev československá husitská. Zde jsme také navštívili podzemní hrobku, ve které se již nacházejí pouze 4 rakve s ostatky. Poslední památkou je nádherný zámek, který je dnes sídlem městského úřadu a pro návštěvníky je běžně volný přístup pouze do vstupní haly, kde se nacházejí obrazy posledních ulovených krkonošských medvědů. My jsme zde navíc navštívili dvě zasedací síně, v jedné z nich se nachází původní historická knihovna, ve druhé zase nádherná fajánsová kachlová kamna.
A ještě krátce z historie města Vrchlabí: vznik první osady s názvem Wrchlab dokládá pramen z roku 1359, povýšena na město byla v roce 1533 za přispění Kryštofa Gendorfa z Gendorfu, královského rady a důlního odborníka. Kromě zpracovávání železa vzniká ve městě roku 1590 cech tkalcovský a rozvíjí se i přadlářství a tkaní lněných látek. Krkonošské látky se vyvážely do Itálie, Španělska, do severní Afriky, Orientu. Roku 1624 město koupil Albrecht z Valdštejna a po jeho smrti získal Vrchlabí darem od císaře Rudolf z Morzinu. Poté nastala násilná rekatolizace obyvatelstva. V roce 1737 byla postavena nová radnice (v ní se nachází RTIC), Morzinové drží město do roku 1881, poté přechází vlastnictví na rod Černín-Morzin. V roce 1938 po mnichovském diktátu se Vrchlabsko stalo součástí Velkoněmecké říše, Černínové- Morzinové prodávají svůj majetek Německu. Po válce byly jejich nemovitosti podle Benešových dekretů vyvlastněny.
Po prohlídce jsme dále pokračovali autobusem do Špinlerova Mlýna a poté pěšky po zelené turistické značce přes chatu Výrovka do Pece pod Sněžkou. Cesta je sice náročnější, ale vynahradí to nádherné výhledy na krkonošské svahy.
Ubytovaní jsme byli ve Velké Úpě na Janových boudách, oběd i jakékoliv občerstvení doporučuji na chatě Výrovka, výborné jídlo, přijatelné ceny a velice rychlá obsluha.
Všem doporučuji využít této mimořádné nabídky k prohlídce vrchlabských památek, nadchne nejen dospělé ale i děti.
Komentované prohlídky vrchlabských památek s průvodcem se konají pouze v době letních prázdnin každé pondělí v následujících časech: 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00. Velikost skupiny je 2 - 20 osob.
Cena za prohlídku městských památek pro jednu osobu, jak je již výše uvedeno, je 40 korun.