Východní Slovensko - Od Tokaje k Tatrám (1. část)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Putování (více dnů) • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Branou na východ Slovenska pro nás bude město Košice. Z Prahy do tohoto 2. největšího města Slovenska můžeme vyrazit třeba vlakem. Při dopravě po železnici stojí za zmínku noční lůžkový vlak EuroNight Slovakia – večer nastoupíte do vlaku, ráno jste v Košicích. Pokud ale nechcete spoléhat na Slovensku pouze na veřejnou dopravu, tak je cesta autem patrně nejlepší volbou. Rozpolcení jedinci mohou zvolit kombinaci obou výše zmíněných možností = autovlak. Svůj automobil naložíte na vlak a cestu strávíte na lůžku v kupé.
Za čím jedeme?
Na Slovensku jsem byl v minulosti jen jednou v životě, jako dítě - asi před 33 lety. Moc si toho z tehdejší návštěvy nepamatuji, ale jeden „prazážitek“ z té cesty mám. Tím zážitkem pro mě byl pohled na štíty Tater. Ten mám z té doby pevně zafixován v paměti. Nenavštívíme ale jen Tatry – ochutnáme vína z Tokajské vinné oblasti, podíváme se na Spišský hrad, objevíme krásná městečka Levoča, nebo Kežmarok, pouze „přibrzdíme“ ve Slovenském ráji, ochladíme se v Belianskej jaskyni a končit budeme pochopitelně v Tatrách.
Košice
V roce 1369 město Košice získalo jako první listinu, která městu povolovala mít vlastní erb (do té doby měla erb pouze šlechta a jednotlivé rody). Tento původní, ale i novodobé erby najdeme zobrazeny v historickém centru města.
Samotné město leží v Košické kotlině, historická část je pěkně upravená a udržovaná. Hlavní náměstí nemá tradiční tvar čtverce, nebo obdelníku, ale dal by se přirovnat k zrnku čočky (z boku) – jde tedy o jakousi promenádu, která je v nejširší části rozdělena kostelem a kaplí. Při poslední rekonstrukci byl do části náměstí symbolicky začleněn i „mlýnský náhon“ - který odkazuje na historii tohoto místa a vnáší tak do města vždy příjemný a dynamický prvek vody. Voda se objevuje na náměstí ještě ve dvou fontánách a to u Kaple sv. Michala, ale návštěvníky patrně více zaujme spievajúca fontána. Ta byla 1. svého druhu v ČSSR (na základě zkušeností s touto fontánou pak byla vybudována Křižíkova fontána v Praze).
Hlavní dominantou náměstí je gotický kostel sv. Alžběty, který v současné době prochází postupnou rekonstrukcí. I tak je ale přístupný a svým návštěvníkům může nabídnout mimo duchovní utěchy např. jedno z mála gotických dvousměrných schodišť na světě (jdete-li po dvousměrném točitém schodišti, můžete si vybrat zda chcete stoupat vpravo či vlevo, nebo směry libovolně střídat – vždy po vystoupání o jedno patro se obě schodiště potkají).
Tím schodištěm se dostávám k zásadnímu doporučení pro turisty – bez průvodce bych se o této zajímavosti vůbec nedozvěděl – do kostela bych nahlédl, v duchu ocenil neskutečnou řemeslnou zručnost a energii stavitelů i restaurátorů… a šel dál. S průvodci a s lidmi na „íčkách“ (Informační střediska) jsem na Slovensku udělal opravdu jen tu nejlepší zkušenost a vřele doporučuji využít jejich služby. Jejich výklad a informace vám zhodnotí návštěvu o tisíc procent. V Košicích nás provázel človek Milan Kolcun (jak má uvedeno na vizitce) www.milankolcun.net – už ta vizitka něco naznačuje a přidáme-li k tomu znalosti, formu podání informací a neskutečné nadšení pro tuto práci – vyjde nám z toho úžasně obohacující prohlídka centra města…
Košice 2013 Evropské hlavní město kultury – tento titul město získalo již v roce 2008. Díky tomuto projektu dochází v Košicích nejen k uskutečnění spousty kulturních a společenských akcí, ale také ke značným investicím. Dojde např. k přestavbě bývalých vojenských skladů na Kulturpark i k revitalizaci dalších chátrajících objektů na moderní kulturně-společenské prostory. Více na www.kosice2013.sk
Hlavně děti se budou v Košicích určitě dožadovat návštěvy ZOO – nám na ni bohužel nezbyl čas, ale dle sdělení průvodce určitě za návštěvu stojí – přikládám tedy alespoň odkaz na jejich stránky: http://www.zookosice.sk/
Trebišov
Z Košic se vydáme až na samotný jih Východního Slovenska, do světoznámé oblasti vína – na Tokaj. Cestou se můžeme ještě zastavit v Trebišove a zajít do vlastivědného muzea www.muzeumtv.sk . Expozice představuje stará řemesla, velkou sbírku zemědělské techniky, (včetně unikátních parních strojů původem z USA), stabilních motorů a traktorů. Jedna z částí muzea je věnována lidové dřevořezbě.
Tokaj
Pro prohlídku a hlavně ochutnávku jsme si z této oblasti vybrali Vinařství Macík www.tokajmacik.sk sídlící v obci Malá Tŕňa. Kdo povolanější by nám měl představit vína z tohoto kraje, než trojnásobný vítěz soutěže „Vinárstvo roka“. Vinařství Macík je uznáváno jako jedno z elitních výrobců tokajských vín a každoročně zavádí do výroby novinku, která nastavuje určitý trend, kudy se bude chuť vína ubírat. Vlastní degustace se odehrává v podzemní „pivnici“ (což je z našeho pohledu trochu paradox – ale nejde o žádný „překladatelský oříšek“ – pivnice = obecné označení pro sklep). Stálá teplota 13°C není na nějaké dlouhé vysedávání ideální, proto rádi přijměte nabízené deky, které vás před chladem uchrání. Pak už následuje, v přítmí „pivnice“ osvětlené několika svíčkami, koncert pro chuťové pohárky. Dnešní tokajská vína nejsou jen ta tradiční - sladká a poměrně těžká. V posledních letech se ve zdejší oblasti začala vyrábět i vína moderní, lehčí a na trhu jsou dobře prodejná. O vínu, jeho výrobě, historii i chuti tu dostanete spoustu informací – podanou od Jaro Macíka (patřícího již do 4. generace vinařů) navíc s viditelnou láskou, hrdostí, ale zároveň skromností a určitou pokorou. S prázdnou určitě neodjedete – své favority z ochutnávky si můžete zakoupit v prodejně v areálu vinařství. Zde doporučuji, nechat si v kufru pro tuto příležitost dostatek místa – nebudete litovat a možná mi za tuto radu budete i blahořečit ! Pokud vám vína zachutnají, dají se sehnat i v ČR.
Spišský hrad
Na jeho prohlídku jsem se moc těšil, protože dosud jsem ho znal pouze z fotografií. Skutečnost má očekávání nejen potvrdila, ale ještě předčila. Z mého pohledu kouzlo hradu vychází částečně z jeho velikosti, ale hlavně jeho geniálního umístění. Hrad se tyčí na kopci a je dobře viditelný z velké dálky. Původní majitel si prostě uměl vybrat parcelu! Bylo to na konci 12. století. Sláva hradu pohasla až současně s ničivým požárem v roce 1780. Impozantní dojem, který na vás hrad udělá už když k němu přijíždíte, ve vás ještě umocní nádherný výhled do širokého okolí z jeho hradeb. Pokud budete mít štěstí na počasí (jako jsme měli my) určitě kartu ve svém foťáku pěkně zaplníte! V podhradí je k vidění i novodobější dílo australského umělce, vytvořené z bílých kamenů – má představovat podobu koně z historických mincí, nalezených právě na zdejším hradě. Další info na: www.spisskemuzeum.com
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možností občerstvení i ubytování je poměrně dost - stačí si vybrat podle náročnosti a peněženky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výše popsané + velkou pochvalu si na Slovensku zaslouží za možnost free připojení k internetu. Jak na hotelech tak i třeba na náměstí v Košicích nebyl problém najít volnou Wifi - v tom jednoznačně porážejí i některé vyspělejší státy v okolí!!!
Ostatní informace
Pokračování:
https://www.turistika.cz/vylety/vychodni-slovensko-od-tokaje-k-tatram-2-cast
https://www.turistika.cz/vylety/vychodni-slovensko-od-tokaje-k-tatram-3-cast
Spoustu tipů najdete na stránkách www.slovakia.travel