Východní Slovensko - Od Tokaje k Tatrám (3. část)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Putování (více dnů) • Za sportem • Do přírody • Na golf • Na hory
Kam a jak jedeme?
Viz: https://www.turistika.cz/vylety/vychodni-slovensko-od-tokaje-k-tatram-1-cast
Za čím jedeme?
Od Belianskej jaskyne se přesuneme do Belianskych Tatier do Bachledovej doliny. Ubytujeme se tu v hotelu přímo u „sjezdovky“ http://www.bachledka.sk . Stejně jako většina lyžařských areálů i tady rozšířili svoji nabídku i na letní turistickou sezónu. 3 Downhill tratě (pro sjezd na horském kole) s různou obtížností jsem si se zájmem prohlédl… a nechal je, ať zmrzačí raději někoho jiného. 5 značených cyklotras v krásné přírodě už by stálo za projetí, ale času je bohužel málo. Navíc už při cestě lanovkou jsem zpozoroval, jak s volným časem naložit! Zdejší nově vybudovaná bobová dráha má délku 1.176 m, 15 zatáček a překonáte na ní převýšení 111 m. Maximální rychlost je omezena na 40 km/hod. Jde o dráhu modernější – „bob“ se pohybuje po jedné kolejnici (ne v nerezovém korytě). V sedačce jste pevně připoutáni, čili o bezpečnost je 100% postaráno. Pozor, je to návykové – tak ať tu neprojezdíte výplatu!
Od Bobové dráhy je to kousek na velice pěknou dřevěnou vyhlídkovou věž. Vstup na ní je zdarma a na své náklady (cca 1.000.000,- Kč) si ji tu vybudovali pro zvýšení atraktivity střediska – což považuji za úžasný projev vstřícnosti vůči turistům! Jak je pěkná rozhledna, tak je krásný i výhled z ní na Tatry a oklní krajinu…
Večer můžete zažít něco z místního folklóru – Ždiarsku svadbu. U té se určitě náramně pobavíte - hlavně tedy pokud nebudete vybráni jako herci (nevěsta, ženich, svědci). Budete oblečeni do místních krojů a novomanželé dostanou na konci obřadu i oddací list. Jen trochu varuji pánskou část – kalhoty od kroje strašně štípou a je v nich hrozné vedro – patrně pod ně místní nosili spodky a na léto snad museli mít nějakou odlehčenou variantu (jinak by patrně vyhynuli). Celý večer hudebně doprovázela cikánská kapela (snad to není rasismus) ve složení housle, basa, akordeon. A hráli tak parádně, že jsem jen mlčky užasle zíral, co je vůbec možné zahrát a hlavně jak rychle je to možné zahrát – neskutečný zážitek.
Tatry
Výhled na panorama Tater nás provázel skoro celou naší cestu. Jste-li hráči golfu, pak určitě nesmíte vynechat http://www.golftatry.sk/ . Od zdejších 27 jamek si pohled na Tatry jistě dostatečně vychutnáte. Kontrast hor a sytě zeleného, perfektně střiženého trávníku uchvátí jistě i „negolfisty“.
My ale vyrážíme pokořit (lanovkou) Lomnický štít http://www.vt.sk/on-line/lomnicky-stit/sk/leto/ . Z Tatranskej Lomnice nás lanovka vyveze nejdříve ke Skalnatému plesu a odtud pak na vrchol (2 634 m n.m.). Skoro po celý náš pobyt se nám Lomnický štít ukazoval – občas sice mezi mraky, ale byl vidět. A zcela podle Murphyho zákona – může-li se něco pokazit, pokazí se to (navíc v tu nejnevhodnější možnou dobu) – se už při cestě nahoru lanovka zahalila do mlhy husté tak, že by se dala krájet. Ze Skalnatého plesa pak nevylezl Rákosníček (nebo možná ano, ale my ho přes mlhu neviděli). Na vrcholu jsme pak čekali a po vzoru soudruhů se snažili poručit větru, dešti aby se mlha alespoň trochu protrhala. Naše prosby byly nakonec vyslyšeny. Na pár minut se oblačnost větrem roztrhala a nechala nám tak nahlédnout na okolní horské štíty a částečně i do vnitrozemí. Na zpáteční cestě jsme se prošli kolem Skalnatého plesa, kde už po mlze nebylo ani památky. Výhled na vrchol už nebyl zastíněn mraky, tak jsme si udělali alespoň pár fotek „bez mraků“…
Na oběd jsme se stavili v restauraci Humno, přímo v Tatranskej Lomnici a pak jsme navštívili Muzeum TANAP. Expozice je logicky věnována flóře, fauně, historii Tater, ale i životu místních lidí. Děti určitě zaujmou vycpaná zvířata – počínaje medvědem a třeba sojkou konče. Na expozici si vyhraďte tak hodinku času.
Aquacity Poprad
Poslední zastávka na naší krátké cestě po Slovensku bude vyloženě relaxační. Aquacity Poprad www.aquacity.sk - to je prostě odpočinek a zábava. 6 krytých a 7 venkovních bazénů s termální léčivou vodou, sauny, masáže, vířivky, tobogány, dětská hřiště, ale také bary, restaurace a v neposlední řadě hotel. Máte-li děti, strávíte tu možná i celou dovolenou. Nejen děti pak jistě ocení laserovou show, kdy je na „plátno“ z padající vody lasery promítán obraz – je to působivé a v našem případě tato show udělala i tečku za naším pobytem na Slovensku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytovacích možností je na Slovensku dost, stejně tak i restaurací. Vybere si každý, podle chuti a stavu své peněženky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Určitě příroda, Tatry u nás nemáme.
Za necelé 4 dny jsme projeli značnou část Východního Slovenska a líbilo se nám tam!!! Nulová jazyková bariéra, dojedete tam autem, ceny nikterak přemrštěné a přitom spousta krásných míst, která stojí za návštěvu. V době, kdy se v některých "přímořských destinacích" potýkají s bezpečnostní, či ekonomickou krizí, tak Slovensko je variantou pro klidnou dovolenou...