Výlet do chrudimských parků
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme do Chrudimě projít se městskými parky a pokochat se přírodou a památkami. Jedeme vlakem nebo autobusem.
Za čím jedeme?
Naším dnešním cílem jsou chrudimské parky. Cestu začneme na nádraží (autobusovém nebo vlakovém), odkud se vydáme ulicí Čs.armády dolů ke kruhovému objezdu a Masarykovu náměstí. Projdeme náměstím k dalšímu kruhovému objezdu a pokračujeme rovně Poděbradovou ulicí, v níž odbočíme doleva do ulice U Parku a jsme na místě.
Městský park byl založen v letech 1875 až 1876 podle návrhu knížecího zahradníka Švarce z Heřmanova Městce. Velkou zásluhu na založení parku měl chrudimský továrník František Wiesner, jehož jménem byl park pojmenován na Wiesnerovy sady. Návrh na rozšíření parku zpracoval vrchní zahradník královského města Prahy František Thomayer, podle jehož projektu byl v parku založen okrasný rybníček. V parku se nachází zděný a dřevěný pavilon – tzv. maurský altánek, socha Kalliopé od Bohuslava Schnircha, a malebné dřevěné můstky. Na severním okraji na park navazuje dětské dopravní hřiště a hřiště na pétanque.
Po procházce parkem se vrátíme Poděbradovou ulicí ke kruhovému objezdu a Širokou ulicí kolem Regionálního muzea dojdeme na Resslovo náměstí, kde můžeme obdivovat Barokní morový sloup s kašnou, chrám Nanebevzetí Panny Marie, barokní radnici a měštanské domy. U kostela zabočíme Doprava do Břetislavovy ulice, v níž se nachází renesanční Mydlářův dům s Muzeem loutkářských kultur, a přes Žižkovo náměstí se dostaneme Hálkovou ulicí na Tyršovo náměstí, kde se rozprostírá Michalský park, zvaný také Zieglerovy sady.
Nejmladší chrudimský park vznikl v roce 1894 na místě zrušeného hřbitova u kostela sv. Michaela, který byl uzavřen v roce 1881. Pozdně gotický kostel sv. Michala byl postaven v letech 1519 až 1521.Do jeho vnějších zdí jsou zazděny renesanční náhrobní kameny ze 16. a 17.století. Na průčelí kostela byla roku 1898 odhalena deska připomínající, že zde byl pohřben chrudimský děkan Josef Liboslav Ziegler, podle kterého je dnes park pojmenován. Park je oplocen, vtěsnán mezi okolní zástavbu a v ose kostela jím prochází cesta pro pěší. Součástí parku jsou barokní pískovcové sochy Panny Marie a Ježíše Krista z 18.století.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se můžeme v jedné z mnoha restaurací nebo rychlých občerstvení na Resslově náměstí (např. Pizzerie Balustráda).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Moc se nám líbila malebná zákoutí v obou parcích, ať už kolem rybníčku nebo u tajemného kostela. Své kouzlo má i Resslovo náměstí.
Ostatní informace
Přístup do parků je zdarma.