Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Dovolenou v Jeseníkách jsme si zpestřili atraktivním výletem ke zlatorudným mlýnům poblíž Zlatých Hor. Toto turistické lákadlo se nachází v Údolí ztracených štol, asi 3 km JZ od Zlatých Hor. Lokalitu najdete na trase Zlaté Hory - Ondřejovice u říčky Olešnice. Údolí vedoucí k zlatorudným mlýnům je opravdu malebné. Po miliony let se sem ukládalo zlato v náplavech říčky Olešnice. V minulosti se zde zlato získávalo rýžováním i hlubinně měkým dolováním. Je zde vybudovaná síť kanálů jako hornická osada na rýžovištích zlata táhnoucích se podél potoků od Příčné hory k Polské hranici. O začátku dolování zlata v okolí Zlatých Hor se nedochovaly žádné zprávy ani archeologické nálezy. Proto se považuje pravděpodobné získávání zlata rýžováním a jílováním podél místních toků v 10. a 11. století. Ve 13. století se přešlo k dolování v pevné hornině, byly objeveny i zlatonosné rudy na Starohoří. Pak od 14. století ve dvou revírech probíhala těžba, a ta je už doložena písemně. K nejvýznamnějšímu rozmachu těžby došlo v 16. v rýžovištích za městem. Následoval však úpadek a pokusy o obnovení těžby již nikdy nedosáhly počáteční úrovně.
V 50. a 60. letech minulého století došlo k obnově těžby měděných rud, v roce 1990 se obnovila těžba zlata. V současné době je zde těžba zastavena. Návštěvníci zde mohou vidět zbytky hornických prací, zlatokopecký náhon, pozůstatky po těžbě jílováním. Určitě se sem nebudete trmácet zbytečně. Prohlédnete si mlýnici a stoupy, kde se pro zájemce předvádí funkčnost mlýnů a drcení rudy. Kdo chce, od průvodce si půjčí rýžovací pánve, a tak si přímo na místě vyzkouší středověké rýžování zlata. Kdo ví, pokud bedete mít štěstí, můžete objevit i zrníčko třpytivého zlata. Z města Zlaté Hory je to sem pěkná procházka po silnici, a pak lesem. Zdejší exponáty představují historickou úpravu zlata rudy drcením a mletím. V horním stavení stojí stoupa na drcení rudy, ve spodním můžete obdivovat mlýn. Návrat těžby zlata je zatím v nedohlednu, i když údajně Jeseníky skrývají tuny zlata, a tak aspoň každoročně probíhá ve Zlatých Horách Mistrovství v rýžování zlata.
Najedli jsme se v příjemném prostředí zdejšího areálu zlatokopeckých srubů, kde výborně vaří a obslouží vás pan vedoucí, který je opravdu veselá kopa. Dali jsme si výpečky se zelím, pivo a červenou točenou limonádu.
Líbilo se nám celé údolí, areál zlatokopeckých srubů i zlatorudné mlýny. Navštívili jsme i Městské Muzeum ve Zlatých Horách se spostou zajímavostí, kde se ve sbírkách lze dozvědět něco o historii života na zlatohorsku.
Od roku 1994 zde trvá tradice soutěží v rýžování zlata - vždy v srpnu probíhá sotěž O zlatou pánev starosty města, v areálu zlatokopeckých srubů ve Zlatých Horách, nedaleko mlýnů. Další soutěží, která zde každým rokem probíhá je - Mistorovství světa v rýžování zlata. V letních měsících je zde otevřeno každý den, v září a říjnu od úterý do neděle, v listopadu jen při hezkém počasí o víkendu. Ve zlatohorském rudním revíru by jste v polovině 17, století mohli spatřit téměž 19 metrové vodní kolo. Zdejší repliky starých strojů jsou poháněny vodou z historického hornického náhonu. Naučnou stezkou dojdete k místu, kde do náhonu vtéká i k místu kde voda těče do kopce. Významnou kulturní akcí, která ve Zlatých Horách každoročně probíhá je akce Zlaté dny - spojené s pálením čarodějnic.