Výlet na mokrosucký zámek.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
V posledních letech se v rámci celé země otevírá dosti památek. Mezi ně patří i zámek v Mokrosukách. První písemná zmínka o vsi je z roku 1418, kdy ves patřila velhartickému panství. V roce 1421 zde stála gotická tvrz. Dalším majitelem byl Václav Vintíř z Vlčkovic, který Mokrosuky koupil v roce 1560. Vlastnil je pouhých 19 let a novým majitelem se stal Gothart Perglas z Perglasu. On nebo jeho syn Václav Otakar nechali přestavět tvrz na renesanční zámek. Bylo to po roce 1579. V této podobě vidíme zámek v současnosti. Na zámku se vystřídalo několik majitelů. V období socialismu tady sídlil MNV a bylo tady i několik bytů. Bohužel ani zámku se nevyhnulo období chátrání. V roce 2008 koupil zámek pan Jan Jelínek. Dnes je zámek přístupný veřejnosti a za návštěvu určitě stojí. Zámek má dvě křídla a jedno patro. V patře je v obou křídlech otevřená arkádová chodba. V přízemí jsou klenby, v patře jsou stropy dřevěné, Dochovaly se velmi hezké renesanční štíty. Mokrosuky jsou dobře dostupné veřejnou dopravou. My jsme sem jeli vlakem a z vlakové zastávky k zámku to je přibližně 10 minut chůze.
Za čím jedeme?
Návštěvu zámku začínáme u pokladny. Prohlídka je s průvodcem, ale ještě před začátkem zacházíme do zámecké galerie Václava Suchopárka. Vystavené obrazy jsou většinou objekty z této oblasti a obrazy jsou prodejné. Následuje prohlídka s průvodcem. Začínáme u zámecké kovárny a pokračujeme do východního paláce. Tady je zajímavá černá kuchyň, která prochází obnovou. Měla by být plně funkční a počítá se i s pečením chleba. V další místnosti je výstava zaměřená na středověk. V budoucnu tu má být i napojení na umělou inteligenci. Odtud pokračujeme do prvního patra, kde se stále pracuje. Arkádovou chodbou procházíme do jižního paláce. Z chodby je hezký výhled na Svatobor. Tady je již vše opraveno. Vstupujeme do největšího sálu křídla. Ten je určen historii českých šermířských skupin a jejich účasti ve filmu, televizi a na šermířských vystoupeních. Jsou tady vystaveny především sečné zbraně a pohled do raného středověku. Zajímavé jsou malby na stěnách, které mimo jiné zobrazují hrady a zámky na jihu a západě Čech. Následný prostor je určen erbům šlechtických rodů, které měly spojitost s panstvím. Tady prohlídka končí a po schodišti scházíme k pokladně. Je možné si prohlédnout okolí zámku, které tvoří velký dvůr a několik hospodářských budov.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na zámku je možné zakoupit občerstvení, kávu a i něco sladkého. Ve vsi samotné hospoda není a tak nasycení je možné v restauraci v nedalekém Hrádku u Sušice nebo v Sušici. To platí i o ubytování. Ale je možné se ubytovat i na mokrosuckém zámku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zámek je hezká renesanční stavba i když do plné krásy ještě něco málo chybí. Majitel zámku byl i naším průvodcem a bylo zjevné, že v jeho rukách bude zámek jednou velkým lákadlem. Nám se tady líbilo.
Ostatní informace
K návštěvě místa je možné využít veřejnou dopravu. Vlaky tady jezdí ve dvouhodinových intervalech a je to trať z Horažďovic předměstí do Klatov. Motoristé mohou parkovat přímo před zámkem. Otevírací doba v červenci je od 10 do 17 hodin. Vstupné je 140,- Kč, snížené 110,-Kč, děti 80,-Kč a ti do šesti let vstup neplatí. Na zámku se občas konají různé akce a pro děti tady také něco mají. Prohlídka zámku trvá jednu hodinu Před návštěvou zámku je dobré navštívit webové stránky. Dokončení návštěvy zámku nechám na fotografiích..