Zámek Mokrosuky
Historie zámku
Mokrosucká tvrz zřejmě stála již v době, kdy roku 1421 při druhém dobývání nedalekého hradu Rabí přišel o oko táborský husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova. Roku 1579 ji koupil od Václava Vintíře z Vlčkovic zámožný rytíř Volf Gothart Perglar z Perglasu a vystavěl zde renesanční zámek a dvůr.
Jeho syn Václav Otakar Perglar z Perglasu se zapojil do českého stavovského povstání z let 1618-1620 a při postupu katolické armády do jižních Čech byli na Mokrosukách ubytováni vojáci proslulého španělského válečníka v císařských službách, Dona Baltazara de Marradas. Při pobělohorských konfiskacích sice Václav Otakar Perglar dosáhl odpuštění, statek však nezachránil – roku 1628 byl prodán dalšímu z proslulých válečníků, Donu Martinovi de Hoeff-Huerta, jenž z jeho výnosu vydržoval svůj pluk.
Nakonec ho pak koupil Humprecht Račín z Račína, jehož bratr Arnošt Vojtěch Račín z Račína ho ve druhé polovině 17. století spojil s panstvím Hrádek u Sušice. Od té doby byly Mokrosuky až do 20. let 20. století součástí panství Hrádek a zámek sloužil více jako panský dvůr s obydlím správce.
Mokrosuky dnes
V roce 2008 koupil zámek pan Jan Jelínek, bývalý šermíř, mistr kovář a mečíř, který již více jak 30 let udržuje starou českou tradici výroby chladných zbraní, které od patnáctého století patřily k nejproslulejším v Evropě. Zámek postupně prochází rekonstrukcí a v současné době je v něm otevřeno muzeum historického šermu s interaktivní zbrojnicí, která obsahuje repliky chladných zbraní a zbrojí od starověku až po současnost.
Areál zámku Mokrosuky je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek.