Z Chomutova nádraží jdeme po žlutém velmi slušném značení/mimo města/.My Chomutováci chodíme okolo Globusu ke Kačáku/bohužel dnes soukromý oplocený rybník - kdysi pěkné koupaliště/.Vlevo máme černý vrch s betonovou protileteckou pozorovatelnou z roku 1940.Jdeme po štěrkové silnici pod mohutným silničním viaduktem na silných podporách.Po chvíli zajdeme do lesa.Tady pozor.Po levé straně budou skryté 2 předválečné bunkry.Jeden je velmi pěkně opraven a někdy předváděn zájemcům.Po pravé straně máme železniční podjezd - tam nejdeme,ale spíše vlevo po rovné lesní silničce.Pokud se někdo podívá na mapu uvidí,že zmíněná trať se tu fantasticky proplétá a my se na ni zase cestou ocitneme.Dojdeme k bunkru u trati/přejezd/.Trochu dole jsou zbytky továren na šamotky z 19 a 20.stol./komíny a rybníky - kdysi šamotové povrchové doly/.My pokračujeme do vrchu lesní cestou.A opět trať,ale tentokrát podejdeme železniční most a cestou vlevo jdeme do kopce stezkou. Nedalko je krmelec a u něj pěkný smírčí kříž .Před námi se objevují balvany a poté valy starého hradiště.Hradiště je vlastně stolová hora , na některých stranách je přírodní útes, jinde navršené valy. Není to zcela úplná původní poloha,protože kámen byl právě použit při stavbě železnice , domů v okolí. Pozorný archeolog však objeví obětiště , studnu a jámy po domech . Objevil jsem tu i celý jeden zachovalý komplet přístřešek / je nedaleko schránky s GPS/.
Na jižní stráni lze najít základy po domcích rodin dělníků stavějící trať . K tomuto místu se pojí i neštěstí , kdy obyvatelé okolních obcí vzali spravedlnost do svých rukou a dělníkům jedné noci zapálili již tak chatrné domky /údajně za lup v obcích , když už neměli co jíst /.Mnoho lidí zahynulo .V zdejší železnici leží taky ostatky těch co tu umřeli /nálezy po rekonstrukci železnice /. Z hradiště je docela pěkný výhled i když jen na povrchové doly . Rostou tu zakrslé duby a zajímavé zmutované břízy.
Místo samo je velkým nalezištěm zkamenělin - zvláště zkamenělých šišek a větviček . Prý se tu našel několikrát i nález zlatých mincí z osídlení hradiště . Na několika místech se nalézají obrovské čistě otesané kvádry /zvlášť hezké otisky šišek/, proč tu zůstaly nevím . Kámen byl použit prý i na Karlův most .
Dole v obci Černovice /dříve Žernovice/ byla sochařská huť a vyráběly se tu zmíněné žernovy.V obci je venkovní kaple a kvalitní sloup piety . Stavení za sloupem je památka - menší opevněný zemědělský dvorec / prvky jsou patrné ale spíše ze zadu od vodního přivaděče .
Pokud půjdete z hradiště do obce Černovice lesem minete kamenný kříž /jeden je ještě na západní straně/ - osobně si myslím ,že jde o pomník hajným nebo vojákům /slovník jsem neměl sebou/. Z hradiště se můžete dostat na Hrad Hasištejn,do Prunéřovského údolí s vodopádem , nebo do zaniklé obce Nebovazy s velkou oborou plné srnčí zvěře .
Pozorný čtenář si všimnul,že jde tak trochu o výlet nazpět minulostí -takže jde částečně o cestu do pravěku . Výlet je vděčný pro děcka od 6 do 15 let.