Výšlap Čertovou hrbatinou za kamennými zvoničkami
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tentokrát za zajímavými ozdobami vesniček Čertovy hrbatiny. V rozmezí několika málo let vznikla řada krásných kamenných zvoniček v oblasti Javorové skály. Jsou rozmanité, ale některé z nich jsou si velice podobné, z čehož lze usuzovat na jednoho kameníka. Vyznačují se křížem nahoře a zaskleným výklenkem pro svatou sošku dole. Rozhodl jsem se je obejít a zaznamenat.
Za čím jedeme?
Obecně je zvonička malá zvonice či zdrobnělé označení zvonice.
Ke vzniku obecních zvoniček dal popud především ohňový patent Marie Terezie, vydaný 21. srpna roku 1751. Obsahoval celkem 30 článků, které kromě nařízení zvonit, pokud vartýř vidí požár, a mít zvonek v každé obci, vydával také nařízení sázet stromy mezi domy, mít na návsi rybníček aj. Patent byl později ještě zpřísněn 24. ledna 1787 Josefem II., který zjistil, že vrchnost k jeho realizaci přistupuje velmi liknavě. Tato liknavost byla také důvodem, proč zvoničky mívají velmi variabilní výstavbu a rozměry – neboť se liší nejen teritoriálně a dobově, ale také podle majetkových možností vrchnosti.
Nejjednodušším typem obecní zvoničky je, když se zvonek zavěsí do koruny stromu – někdy není ani zastřešen. Tímto stromem bývá zpravidla mohutná návesní lípa, dub apod.
Listí stromu velmi oslabuje slyšitelnost zvonku, proto se místo toho nahrazují zvoničky v rozsochách stromů samostatně stojícím rozsochatým kůlem, rovněž někdy zastřešeným. Tomuto typu se říká dvoják, zouvák nebo též vidlák (označení se zaměňují). Podobně jednoduchá zvonička je tvořena nikoli jedním rozsochatým kmenem, ale dvěma kmeny, nazývá se šrák.
Dalším vývojovým krokem ve výstavbě zvoničky je vystavění boudy kolem kůlu. Tato bouda umožňuje zvoníkovi lépe čelit nepřízni počasí při zvonění, je ji též možné zamknout a navíc zvyšuje stabilitu kůlu. Posledním krokem je pak snaha, aby tato bouda byla nejen trvanlivá, ale také reprezentativní, a proto bývá více či méně architektonicky a slohově provedena. Bouda pak mívá kůl buď uvnitř nebo na své střeše.
Zvoničky byly ve své době umisťovány na vyvýšená místa např. na významné stromy, vysoké budovy, vyvýšeniny v reliefu krajiny.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vše výhradně z vlastních zásob.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výšlap přinesl hezké a zajímavé zážitky.
Ostatní informace
Nebylo zač utrácet.