Vysoké Tatry - Štrbské pleso - Starý Smokovec
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jelikož jsme byli ubytováni u Liptovské Mary, pojali jsme návštěvu Štrbského plesa a Starého a Nového Smokovce jako jednodenní výlet autem. Z Liptovského Mikuláše na Štrbské pleso je to asi 40 km po silnici E50 a asi 10 km po silnici 538. Autem lze dojet přímo až do centra Štrbského plesa. Do Sterého Smokovce pak asi 15 km po místních komunikacích.
Za čím jedeme?
Vysoké Tatry mají rozlohu 341 km2. Délka je zhruba 26 km a šířka 17 km. Ve Vysokých Tatrách nejdeme 26 vrcholů převyšující výšku 2500 metrů. Nejvyšším vrcholem je Gerlachovský štít (2655 m).
Vysoké Tatry vznikly v třetihorách zdvihem žulového masívu nad úroveň terénu a současnou podobu dostaly činností ledovců včtvrtohorách. Touto činností vznikly skalní vrcholy jako například Gerlachovský štít, Kriváň, Rysy a Lomnický štít. Dále hluboké ledovcové doliny Mengusovská dolina, Velká a Malá Studená dolina a také morény a horská plesa jako Štrbské pleso a Skalnaté pleso.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytováni jsme byli v ATC v Liptovském Trnovci u vodní nádrže Liptovská Mara. Najíst se lze vněkteré z mnoha restaurací nebo stánků s občerstvením.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherná procházka po cestičce kolem plesa. Měli jsme štěstí, protože ve skokanském areálu zrovna probíhal trénink skokanů na lyžích a měli jsme možnost vystoupat kolem můstku až khranici odrazu skokanů a vidět tak jejich výkony pěkně zblízka. Ve Starém Smokovci jsme už zvládli pouze pěší výlet na Hrebienok ( lze jet i lanovkou). Někteří z nás si cestu dolů zpříjemnili jízdou na koloběžce.
Ostatní informace
Ceny jak za parkování, tak za občerstvení nebyly ani tak vysoké jak jsme na vysokohorské centrum čekali - takže spokojenost.