Naučná stezka Chodník lesom medzi plesom a Plesom
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Jedna ze sedmi naučných stezek Tatranského národního parku vede ze Štrbského Plesa K Popradskému plesu. Je dlouhá 3 925 m a projdete ji za 1,5 hodiny. Po cestě je 14 informačních panelů, které byly obnoveny v roce 2001 a které zajímavě informují o tatranské živé i neživé přírodě. Frekventovaný naučný chodník prochází úbočím Triganu do Mengusovské doliny a je značen červenou turistickou značkou.
Zpět z naučné stezky se dostanete buď stejnou cestou na Štrbské Pleso nebo po asfaltové cestě k zastávce električky Popradské pleso, případně můžete pokračovat na túry do Mengusovské doliny nebo dále po Tatranské magistrále na Sedlo pod Ostrvou a Sliezsky dom.
Za čím jedeme?
Prvních pět zastavení naučného chodníku je věnováno lesu jako takovému - vzniku lesa, jeho obnově a ochraně (Les sa prihovára, Les nie sú iba stromy, Les vznikal tisícročia, Les má vlastné zákony, Nie je les ako les), šesté zastavení je nazvané O lesných živočíchoch, sedmé O lesných drevinách. Jedna samostatná informační tabule s číslem osm je věnována významné původní tatranské dřevině, borovici limbě. Deváté zastavení pojednává O lesných rastlinách, desáté vás seznámí s vegetačním pásmem lesa (Aj les niekde končí), jedenácté informuje o sněhových lavinách (Les a lavíny), dvanácté o úloze vody v lese (Les a voda), třinácté o dopadu lidské činnosti na les (Neubližujme lesu!) a čtrnácté je shrnutím celé naučné stezky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se můžete v mnoha restauracích na Štrbském Plese (doporučuji např. restauraci Koliba s pěknými dřevořezbami venku a stylovým interiérem) nebo v bufetu či restauraci v Horském hotelu pri Popradskom plese. Chcete-li zde ochutnat výborný tatranský 'chatárský' čaj, který mají na většině zdejších chat, běžte si pro něj do restaurace, v bufetu vám prodají za stejnou cenu 0,9 € obyčejný sáčkový.
Po cestě je celkem dost laviček, kde si můžete odpočinout, kochat se výhledy na Patriu (2 203 m n. m.) a Satan (2 432 m n. m.) na jedné straně a masív Ostrvy (1 980 m n. m.) na druhé straně a občerstvit se z vlastních zásob.
Nouzově si můžete malé občerstvení či nápoj koupit také na parkovišti u zastávky električky Popradské pleso, stánek má ale otevřeno nepravidelně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbily se nám výhledy na osadu Štrbské Pleso a do Mengusovské doliny, bezpočet rostlinek a květů lemujících turistický chodník, domeček pro pramínek u cesty, kamenný přístřešek při nepřízni počasí či několik velkých modrých slimáků, jejichž druh se mi zatím nepodařilo zjistit.
Ostatní informace
Naučná stezka je ve skutečnosti prodloužena až k Veľkému Hincovu plesu, ale od Popradského plesa až k Hincovu plesu jsou jen 2 informační panely, z toho jeden ještě před rozdělením turistického chodníku k Hincovu plesu a Na Rysy, druhý v Hincově kotlině. Tato starší část byla vybudována v roce 1970, v roce 1979 proběhla výměna panelů. Pokud byste chtěli dojít až k Hincovu plesu, délka naučné stezky by byla 8,5 km s převýšením 450 m a časovou náročností cca 3 hodiny. Vzhledem ke skalnímu prahu těsně pod Hincovými plesy, který je zajištěný řetězy, je tato túra vhodná spíše pro zdatnější turisty.
Chodník lesom medzi Plesom a plesom je částečně přístupný i v zimě, ale kvůli hrozbě sněhových lavin vede druhá část cesty po zelené TZ níže v Mengusovské dolině.