Vysoký Chlumec – město, hrad, skanzen a pivovar
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Už zase jedeme na Moravu, za poslední rok po třetí, rádi ochutnáváme piva z menších pivovarů, ale je jich tolik, že to nějak nejsme schopni zvládnout. Tentokrát jsme se rozhodli zastavit se pro pivo ve Vysokém Chlumci. Také jsme měli v úmyslu se zajít podívat ke hradu, který je zdaleka viditelný. Ne vše se bohužel povedlo.
Za čím jedeme?
Vysoký Chlumec je městys na východ od Příbrami, jen asi 8 km na jih od Sedlčan. Lze říct, že se rozkládá v prostoru mezi Libíňským a Chlumeckým potokem.
První písemná zmínka o obci je z r. 1235, o hradu na skalnatém kopci nad obcí se prvně píše r. 1383. Raně gotický hrad byl však postaven již ve 13. století. Purkart z Janovic ho koncem 14. století přestavěl zhruba do dnešní podoby. Z té doby zůstal věžovitý gotický západní palác, částečně s renesančními sgrafity, a menší gotický východní palác s kaplí, mezi kterými tak vzniklo lichoběžníkovité nádvoří. Přibližně po 100 letech – r. 1474 hrad získali Lobkowiczové, kteří ho v 17. století upravili a rozšířili o jihozápadní předhradí. Tehdy byl nahrazen původní dřevěný most kamenným mostem. V té době byl hrad střediskem panství, do kterého patřily i Sedlčany.
Během třicetileté války byl švédskými vojsky dobit a zpustošen, následně byl částečně upraven na zámek. Když r. 1848 byla zrušena robota, ztratil tím hrad na důležitosti. Všechny významné úřady byly přestěhovány do větších Sedlčan.
Lobkowiczové zůstali hradě až do 2. světové války, kdy jim ho zabavili nacisté, r. 1948 jim byl znárodněn. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. V rámci restitucí r. 1992 získali hrad zpátky a zpřístupnili veřejnosti. R. 1998 ho však prodali spřízněnému rodu - Riprandovi, hraběti von und zu Arco-Zinneberg, který na hradě bydlí. Pro veřejnost ho uzavřel. Nepřístupný je i celý zalesněný kopec. K hradu se tedy nelze dostat, nejlépe ho vidět pouze z větší vzdálenosti od Chlumce. Ve městě nepoznáte, že na oploceném kopci je poměrně velký hrad.
S hradem vždy úzce souvisel i pivovar, který byl vybudován na přelomu 14. a 15. století. První zmínky o vaření piva v knížecím pivovaře jsou z r. 1466. První dochovaný popis pivovaru je z r. 1611 – tehdy měl pivovar dvě varny. Z r. 1642 pochází první detailní popis technologie vaření piva. Stejně jako hrad byl i pivovar zničen během třicetileté války. Byl však r. 1652 zrekonstruován a až do r. 1948 byl ve vlastnictví Lobkowiczů. Pivo zde vyráběné mívalo po staletí skvělou pověst. Když ho r. 1992 získali zpátky, zmodernizovali ho a provozovali jako Knížecí pivovar Lobkowicz. R. 2005 prodali nejdříve jeho polovinu, ale později i druhou polovinu německé firmě LBC Management GmbH. Od r. 2008 je pivovar majetkem české společnosti K Brewery Trade, a.s., která se od 1. 2. 2012 přejmenovala na Pivovary Lobkowicz, a.s. Současný název pivovaru je Pivovar Vysoký Chlumec. V objektu pivovaru však pivo netočí. V průběhu dne je otevřená podniková prodejna. Pivo, etikety i další propagační materiály si můžete koupit v infocentru v budově městského úřadu. Točené pivo je možno ochutnat hned naproti ve Staré hospodě.
Téměř na severním okraji městyse - v údolí Libíňského potoka, na bývalém pozemku Lobkowiczů o rozloze 3 ha je skanzen, který je pobočkou Hornického muzea v Příbrami. Jsou tam postupně stěhovány zajímavé stavby venkovské architektury středního Povltaví, které by na původním místě zanikly. Pochází z doby od poloviny 18. století do poč. 20. století. Skanzen vznikl r. 1999, kdy sem byly přestěhovány lidové stavby z okresu Příbram. Postupně se rozšiřuje. Mělo by zde mělo být až 25 objektů - drobné sakrální objekty, roubené obytné, hospodářské i technické stavby, jako např. vodní pila, včelíny, sloupový holubník, dřevěná pístová pumpa apod.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se v Chlumci dlouho nezdrželi. Když jsme si pro informace přišli do infocentra, tak jsme zjistili, že vlastně už nikam dál jít nepotřebujeme. Měli tam vše, co jsme chtěli. Tam právě jsme také zjistili, že ke hradu se určitě nedostaneme.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
O skanzenu jsme neměli tušení, ten by asi stál za návštěvu. V infocentru jsme neobjevili žádný letáček, ani nás na něj neupozornili. Je pravda, že jsme se hlavně poptávali po pivovaru a po hradu.
Ostatní informace
Infocentrum - otevírací doba (od října do května se jedná o dobu pouze orientační):
listopad-březen: pondělí-čtvrtek 8-12 a 12,30-15 hodin, pátek 8-12 a 12,30-14 hodin
duben-květen a říjen: úterý-čtvrtek 9-12 a 12,30-15 hodin, pátek 9-12 a 12,30-14 hodin, sobota-neděle 9-12 a 13-16 hodin
červen: úterý-neděle 9-12 a 13-16 hodin, v sobotu a v neděli do 17 hodin
červenec-srpen: úterý-neděle 9-12 a 13-17 hodin
září: úterý-neděle 9-12 a 13-16 hodin
Skanzen je přes zimu uzavřen. Návštěva je možná pouze po předchozí domluvě pro skupiny lespoň 20 lidí. Běžná otevírací doba:
duben: úterý–neděle 9–17 hodin
květen–červen: úterý–pátek 9–17 hodin, sobota–neděle 9–18 hodin
červenec–srpen: úterý–neděle 9–18 hodin
září–říjen: úterý–neděle 9–17 hodin
Poslední prohlídka je vždy hodinu před koncem otevírací doby.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.618, 14.390)
Poslední aktualizace: 11.8.2017
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Vysoký Chlumec
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Vysoký Chlumec – město, hrad, skanzen a pivovar
Vysoký Chlumec
Hrad
Hrad Vysoký Chlumec stojí na vrcholu výrazného částečně zalesněného kopce nad stejnojmennou obcí, která se nachází na Příbramsku ve Středočeském kraji. Hrad Vysoký Chlumec si dodnes u…
0.3km
více »
Skanzen Vysoký Chlumec
Skanzen
Muzeum vesnických staveb středního Povltaví. Vysoký Chlumec se nachází 35 km východně od Příbrami a 8 km jihozápadně od Sedlčan. V r. 1998 Hornické muzeum Příbram odkoupilo od rodiny Lobkowiczů pozemek na katastru…
0.3km
více »
Výšlap do Českého Meránu přes Vysoký Chlumec
Tipy na výlet
Ze Sedlčan po značených turistických trasách přes Vysoký Chlumec do Sedlce-Prčice. Výrazná dominanta okolí - hrad Vysoký Chlumec.Dobře zachovaný komplex pozdně středověkých budov na skalnatém návrší nad obcí, výra…
0.5km
více »
Návrat do starých dobrých časů ve skanzenu Vysoký Chlumec
Tipy na výlet
Předvánoční rozjímání aneb návrat do starých časů ve skanzenu Vysoký Chlumec Využili jsme předvánočního otevření skanzenu spojeného s ukázkami řemesel. Sluníčko vesele svítilo a dostavila se lehká nostalgie po sta…
0.6km
více »
Toulání rozkvetlou krajinou pod Vysokým Chlumcem
Tipy na výlet
Tentokrát jsem se vypravil na Sedlčansko, do krásného kraje okolo hradu Vysoký Chlumec. Jaro se již ujalo vlády, všechno kvetlo a bylo mnohem krásnější nežli v minulých dnech. Spousta rybníků i nově zakládaných, c…
0.8km
více »
Velikonoce ve skanzenu na Vysokém Chlumci
Tipy na výlet
Jak se dříve žilo a pracovalo? Jak se slavily svátky a dodržovaly tradice? To všechno bylo možné spatřit na vlastní oči při příležitosti letošních Velikonoc v areálu skanzenu na Vysokém Chlumci. Tradiční zvyky jsm…
1km
více »
Panstvím Lobkowiczů
Tipy na výlet
Již od druhé poloviny 15. století byl zdejší kraj panstvím šlechtického rodu Lobkowiczů. Tím krajem je okolí Vysokého Chlumce na Sedlčansku. V roce 1474 zakoupila zdejší hrad i s přilehlým panstvím Anna Švihovská,…
1.4km
více »
Křížová cesta u Počepic (PB)
Drobné památky
Opravená Křížová cesta z 2. poloviny 19. století, opravená vroce 2001. Každý z kamenných křížů je nyní ozdoben obrázkem namalovaným dětmi ze sedlčanské školy. Cesta začíná kousek za kostelem sv. Jana Křtitele v Počepicích, starobylé to obci snad z 11. století, a stoupá na jihovýchodní úbočí vrchu Radešína. Chvíli kopíruje žlutou značku od které se odděluje asi 450 m za…
2.3km
více »
z Počepic přes Vysoký Chlumec
Tipy na výlet
Cestou jsme naráželi na značky s písmeny PP. Rozpomněl jsem si, že v dubnu tu měli pochod, a tohle bylo značení. Ostatně v našem apartmánu byl v obýváku štůsek mapek toho pochodu. Pavlínu jsem dohonil v místě, kde…
2.6km
více »
Počepice
Vesnice
Na cestě mezi Petrovicemi a Vysokým Chlumcem, pod Počepickou horou a na horním toku Počepického potoka se nachází nevelká obec Počepice. Jedná se o obec s dlouhou historií, která slouží jako středisková ves pro okolní obce.
Historie obceNejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1219, název obce, archeologické nálezy i systém osídlení ale ukazují na to, že ves vznikla již v první polovině 11.…
2.7km
více »
Počepice
Tipy na výlet
Autobus jel ráno těsně před půl desátou. Chtěl jsem se napojit na petrovickou naučnou stezku, pak, že se uvidí. Kolem půl páté jel spoj zpět, nebo jsme se mohli z pár míst odpojit a do Počepic dojít. Odjeli jsme načas. Trochu mě šokovala cena jízdného, za dva lidi na šest kilometrů to přišlo na čtyřicet korun. Ještě jsem se optal, že vybraná …
2.8km
více »
Areál chovatelů Sedlčany
ZOO
Nejedná se o ZOO, ale o areál chovatelských potřeb, kde jsou k vidění kamerunské kozy, slepice, kachny, včetně divokých Na potoce Mastníku a volně žijící králíci. Uvnitř obchodu rybičky, plazi a papoušci - ostatně…
4.6km
více »
Výšlap ze Sedlčan po venkovských zámcích do Českého Meránu
Tipy na výlet
Výšlap na přelomu podzimu a zimy, se vším, co k tomuto období patří. Zima, bláto, inverze a mlha. I přesto šlo o sice fyzicky náročný, ale krásný výšlap zapomenutým krajem. Cestou jsem opakovaně narazil na staré t…
4.8km
více »
Sedlčany - Informační centrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na akce. Nabízí velké množství bezplatných i placených propagačních materiál…
4.9km
více »
Toulání Sedlčanskem
Tipy na výlet
Krásný slunný den přímo lákal k vandrování. Na Pačískách jsem ještě nebyl, takže důvod hodný návštěvy. Trochu jsem hledal, ale nakonec jsem na vrcholu kopce, kde je vyznačen i triangulační bod, nalezl příkopy a zb…
4.9km
více »
Nechvalice
Vesnice
Stranou silnice z Petrovic na Vysoký Chlumec, devět kilometrů od městečka Sedlec-Prčice, se v údolí Počepického potoka nachází nevelká ves Nechvalice. Její název vychází ze staročeského osobníh…
4.9km
více »
Sedlčany
Město
Sedlčany leží ve Středních Čechách, východním směrem od města Příbram. Město se rozkládá pod vrcholky kopců Středočeské pahorkatiny. Město Sedlčany jsou známé zdejší továrnou na výrobu hudebních nástrojů. Nejen výrobou hudebních nástrojů jsou Sedlčany známé. Nedaleko města je motokrosařský areál, kde se pořádají proslulé závody. Město najdeme na levém břehu říčky Mastník. V…
5km
více »
Ze Sedlčan do Českého Meránu přes Stříbrný les
Tipy na výlet
Trasu ze Sedlčan jsem absolvoval již vícekrát, proto jsem se tak jako vždy, rozhodl pro změnu. Hlavní cíl tentokrát ležel netypicky uprostřed výšlapu, byla to tajuplná svatyně z dávných dob ukrytá ve Stříbrném les…
5km
více »
Výšlap Českým Meránem po stopách Mistra Jana Husa a K.H. Máchy
Tipy na výlet
Dnešní putování po místech spojených s pobytem významných osobností našich dějin. Nejdříve jsem navštívil osadu Měšetice, nalézající se jen pár kroků od centra Českého Meránu. Zde má původ rod Máchů, předků slavné…
5km
více »
Předvánoční toulání ze Sedlčan do Českého Meránu
Tipy na výlet
Předvánoční výšlap lesy ze Sedlčan do Sedlce Počasí připomínalo spíše předjaří než zimu. Vylouplo se i sluníčko, takže krajina tak nějak zkrásněla a šlapalo se rozhodně veseleji. Prošel jsem kousek nové Krčínovy c…
5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Husova kazatelna
Přírodní památka
Husova kazatelna patří k nejznámější českým viklanům, které najdeme v lese na kopci nad obcí Žemličkova Lhota. Tuto obec najdeme jihozápadním směrem od města…
6.2km
více »
Mlýn u obce Příčovy (Sedlčansko)
Mlýn
Na skalnatém návrší severozápadně od obce Příčovy (silnice směr Dublovice) se nachází monumentální zřícenina větrného mlýnu holandského typu. Jedná se o největší, nejstarší a nejkrásnější větrný mlýn tohoto typu u…
6.2km
více »
Výšlap kolem tajemných rozvalin hradu Zvěřince
Tipy na výlet
Z hradu Zvěřince, nalézajícího se se v lesích Českého Meránu, zbyly již jen trosky. Přesto stojí za to, jej vidět, už pro historické okolnosti. Dost možná zde dlíval u svého přítele Václava ze Zvěřince Mistr Jan Hu…
7.5km
více »
Rozhledna Kuníček u Petrovic
Rozhledna
Rozhledna Kuníček se skládá ze dvou částí. Tou první je 9,6 m vysoký železobetonový válec obezděný kamennou přizdívkou, na jehož hraně se nachází první vyhlídková plošina. Dále pak následuje ocelová příhradová konstrukce s vnitřním tubusem z ocelové roury, kolem které se obtáčí schody až k druhé vyhlídkové plošině ve výši 36,6m.
Nachází se nedaleko obce Kuníček u Petrovic těsně vedle vrcholu kopce Hodětín (572 m.n.m.).
…
8.3km
více »
Ski areál Monínec
Ski areál
Sportrelax centrum Monínec najdete na Javorové skále 70 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Monín…
9.6km
více »
Kamýk
Zřícenina
Rozsáhlé zříceniny kdysi významného královského hradu Kamýk, nazývaného také Vrškamýk nebo Hunec, stojí na nízkém návrší nad městečkem Kamýk nad Vltavou na Příbramsku ve Středočeském kraji. Kamýk byl typem hradu…
11.1km
více »
Orlík (přehrada)
Přehrada
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své j…
18.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Orlík (zámek)
Zámek
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
20.1km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Konopiště
Zámek
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
26.3km
více »