Veľký Choč - nejvyšší vrchol Chočských vrchů
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory • Se psem
Kam a jak jedeme?
Tentokrát nás kroky zavedou na Slovensko. Přesněji do Chočských vrchů, které jsou, ikdyž trochu neprávem, turisty poměrně opomíjeným pohořím. Patří do soustavy Vnitřních Západních Karpat a Fatransko-tatranské oblasti. Dělí se na tři podcelky, a to Choč, Sielnické vrchy a Prosečné. Určitou zajímavostí je, že nemají souvislý hřeben a jsou tak tvořeny samostatnými masivy.
Za čím jedeme?
Tím nejvyšším a rozhodně nejimpozantnějším vrcholem je Velký Choč. Svými 1611-ti metry nad mořem převyšuje o pár metrů i naší Sněžku. Jeho pyramidový tvar je viditelný z mnoha míst, neujde tedy jen tak Vaší pozornosti. Proč stojí Velký Choč za tu námahu? To je poměrně jednoduché. Je totiž považován za jednu z nejezčích hor Slovenska a byl dokonce vyobrazen na desetikorunové bankovce vydané roku 1986, která byla v oběhu až do roku 1993. Na vrchol vede hned několik turistických tras, různých délek a také obtížností. Něktěré jsou vhodnější pro zimní výstup, jiné Vám zase v letních měsících nabídnou množství nádherných rozhledových míst. Osobně bych doporučil v létě výstup z Lúček po červené TZ se setupem po zelené a dále modré TZ do Valaské Dubové. Trasa je středně náročná, dlouhá asi 13km a zvládnou ji tak i starší děti. Nejrychlejší a zároveň nejstrmější cestou na vrchol je modrá TZ z Valaské Dubové, která je asi nejméně záživná, ale v zimě asi nejvíce využívaná. Vystoupáte až do sedla Stredná Polana a pak zimní trasa uhýbá od zelené a je značená tyčemi. Mám osobní zkušenost se zimním výstupem za velmi špatné viditelnosti a musím říct, že trasa byla značená dobře. Další možností výstupu je zelená TZ, která vede z Vyšného Kubína a je rozhledově také velice zajímavá. Nejdelší výstupovka vede z Likavky respektive Ružomberoka, kde se nachází zřícenina hradu Likava, o tom ale někdy jindy. Můžete zvolit červené TZ, které vede přes Predný Choč a nebo modré TZ, které je nejdelší, ale nejméně strmé. V každém případě ale počítejte s něco málo přes tisíc metrů stoupání a klesání, takže se jedná o slušný sportovní počin a po takové námaze určitě oceníte kvalitní a chutné jídlo.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Osobně můžu doporučit Jánošíkovu krčmu ve Valaské Dubové, ve které prý byl roku 1713 dopaden. Jako výchozí místo pro poznávání krás Chočských vrchů bych doporučil obec Lúčky, která mi přijde dobrým strategickým bodem a navíc, přímo uprostřed obce, Vás jistě nadchne 12 metrů vysoký vodopád.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jak pohledově, tak rozhledově považuji Velký Choč za jedno ze slovenských nej.
Ostatní informace
v sedlu Stredná Polana se nachází dřevěný srub/útulna, který se nazývá hotel Choč a je zde možné se ukrýt před nepřízní počasí, případně složit hlavu nebo v jeho blízkosti postavit stan, či rozdělat oheň