Vycházím z vrcholu Komáří hůrky, kam se dá vyjet lanovkou nebo autobusem, který má zastávku v sedle pod vrcholem.
Za čím jedeme?
Trasa výletu vede místy, která jsou silně poznamenána těžbou cínových rud v minulosti. Hned na vrcholu je obrovská propadlina, která vznikla částečně povrchovou těžbou a pozdějším propadem vyrubaných prostor starých štol z 15. a 16. století. Pohled do propadliny nám nabízí Richardova vyhlídka. Zde také začíná zeleně značená cesta do Krupky.
Ještě pokochání krásným výhledem z vyhlídky před horským hotelem na protilehlé České středohoří a na města a krajinu na úpatí Krušných hor.
Cesta začíná sestupem okolo ohraničené Pastviny na Fojtovickou pláň. Zde cesta odbočuje a lesem schází ke Kotelnímu rybníku. Krásné odpočinkové místo přímo láká k posezení na molu nad hladinou rybníka.
Další část cesty pak vede v jižním svahu Komáří hůrky, kde býval velice významný a nejrozsáhlejší důlní revír Knötel. Zde se v desítkách důlních děl od 14. do 19. století těžily cínové rudy. V okolí cesty jsou vidět časté pozůstatky po povrchové těžbě, které jsou vystřídány ohraničenými propady starých štol a mřížemi zabezpečené vstupy a komíny do dalších štol. Je zde plno odvalů vytěženého kamene, které jsou dnes vyhledávaným místem mineralogů. Cesta míjí uzavřený vchod do štoly Barbora. V blízkosti jsou ještě další tři štoly, kde se těžilo ještě v polovině 20. století. Cesta kříží trasu lanovky a pomalu klesá do Krupky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení na vrcholu Komáří hůrky a pak až v Krupce.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nenáročný výlet v Krušných horách. Nádherné odpočinkové místo u Kotelního rybníka. Připomínka historie dolování v Krušných horách.