Z Machova na nejvyšší vrchol Broumovských stěn
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vydejte se s námi na pěší výlet do východní části Broumovských stěn. Navštívíme několik míst, která nám nabídnou překrásné výhledy nejen na Policko a Broumovsko, ale i na hřebeny Krkonoš, Sovích hor, Orlických a Bystřických hor a přes Polsko až po vzdálený Králický Sněžník a Jeseníky.
Popis trasy: Z machovského náměstí se vydáme po červené turistické značce (TZ) do osady Řeřišný. Mineme hájovnu a pokračujeme po asfaltové cestě k rozcestí U Zabitého. Z rozcestí se vydáme po žluté TZ kolem skalnatého vrchu Signál přes Soví hrádek a Bludiště na Junáckou vyhlídku. Po necelém kilometru chůze se dostaneme k Pánovu kříži. Pokračujeme dál po žluté TZ na B. Špičák. Cestou míjíme několik skalních útvarů např. Želva, Velbloud, Veverka atd. Ze Špičáku se nám nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Napojíme se opět na okruh a vrátíme se z druhé strany k rozcestí u Pánova kříže. Zde odbočíme na zelenou TZ a pokračujeme až k Zelenému hájku, odkud se vydáme po žluté k dalšímu rozcestí. Zde máme možnost si výlet prodloužit a zdolat ještě kilometrový úsek na vyhlídku Koruna a vrátit se zpět stejnou cestou na rozcestí. Z rozc. odbočka na Korunu pokračujeme stále po žluté TZ, po hřebeni Broumovských stěn, přes Kamennou bránu do Zaječí rokle a dále stoupáním na okraj lesa. Před námi se objeví první stavení na Slavném. Z osady klesáme po žluté TZ přes Trhovici do S. Dolu. Na návsi u rozcestníku se napojíme na zelenou TZ, která nás dovede přes Ochoz až do Police n. M. na náměstí.
Trasa:
červená TZ: Machov, rozc. TZ náměstí – Řeřišný – U Zabitého (3 km) – žlutá TZ: Signál, Bludiště, Junácká vyhlídka – Pánův kříž (6 km) – žlutá TZ: okruh Božanovský Špičák (7,5 km) – zelená TZ: Zelený hájek – žlutá TZ: rozc. odb. na Korunu (9 km) - Kamenná brána (10,5 km) – Zaječí rokle (12 km) – Nad Slavným (12,5 km) – žlutá TZ: Trhovice – rozc. S. Důl (15 km) – zelená TZ: Ochoz – Police n. M. (18 km)
Případná odbočka na Korunu a zpět není v celkové kilometráži započítána. Pokud se na vyhlídku vydáme, musíme počítat s 2 km navíc.
Předpokládaný čas: 5 hod
Za čím jedeme?
Broumovské stěny jsou výrazným hřbetem mezi Policí nad Metují a Broumovem, s řadou pískovcových skalních útvarů a roklí. Zajímavé jsou tzv. „skalní hřiby“ v oblasti Slavného a Božanovského Špičáku. Mezi nejznámější rokle patří Kovářova rokle. Broumovské stěny skrývají mnoho kouzelných míst.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnosti občerstvení a ubytování: Machov, Slavný, Police n. Metují
www.kladskepomezi.cz
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná krajina, turisticky méně frekventovaná skalní oblast
Ostatní informace
Broumovské stěny - celoročně přístupné, bez vstupného.
Zajímavá místa na trase:
Machov – barokní kostel sv. Václava z r. 1675 od M. Allia, barokní sloup P. Marie Bolestné a pomník rodáka Václava Foglara – letce čs. stíhací perutě RAF v centru obce. Usedlosti broumovského typu, roubené chalupy z 19. stol.
Broumovské stěny: Junácká vyhlídka – vyhlídka na Hejšovinu a Bor. Božanovský Špičák – nejvyšší vrchol (773 m. n. m.) Broumovských stěn. Ze skalní vyhlídky rozhled na Božanov, Radkow, Javoří hory, Hejšovinu s Borem (Polsko), Machovsko. Koruna – okrajový vrch s výhledem do údolí Stěnavy, na Soví a Rychlebské hory, Králický Sněžník. Kamenná brána – skalní útvar: 5,5 m dlouhý balvan překlenující dva skalní bloky. Rozhled do Broumovské kotliny a na Javoří a Soví hory.
Slavný - nejvýše položené trvale obydlené místo na Policku (632 m. n. m.). V blízkosti Vambeřická poutní cesta (v 19. stol. – náboženská procesí do polských Wambierzyc)
Suchý Důl – roubené a zděné domy z 19. stol., tzv. Šolcovna (rodinné zemědělské muzeum – přístupné na požádání). V údolí Na Ochozi zděná kaple P. Marie Lurdské z r. 1883, křížová cesta a kaple na místě, kde se zjevila P. Marie.
Police nad Metují (450 m n. m.) - Muzeum stavebnice MERKUR, Muzeum papírových modelů