Pekelný kopec je na jihozápadě Třebíče, cca 6 km od centra. Rozhledna zde stávala již v minulosti. Zanikla v 50. letech minulého století. Nová hezká rozhledna z modřínového dřeva a ocele byla na jeho vrcholu postavena r. 2014.
Navazuje na židovské památky v Třebíči. Její půdorys je kombinovaný ze dvou čtverců – připomíná tak Davidovu hvězdu. Je 26,5 metru vysoká, na vyhlídkovou plošinu ve výšce 23,3 metru vede 108 dřevěných točitých schodů, na které navazuje na vrcholu 16 točitých kovových schodů. Z rozhledny je kruhový výhled na velké poměrně rovinaté území. Na severu je vidět samozřejmě Třebíč i vzdálenější Budišov a Rudíkov, na západě Přibyslavice, Heraltice, a rozhledna Mařenka, na jihu Moravské Budějovice a bližší Čáslavice a zámek Sádek. Na obzoru je pak vidět Drahanská vrchovina se Zadní horou a Pavlovské vrchy s Děvínem. Za dobré viditelnosti je vidět i 160 km vzdálený vrch Schneeberg v rakouských Alpách.
Současně s rozhlednou vzniklo na Karlovo náměstí v Národním domě turistické informační centrum, které turistům nabízí WC, sprchy, úschovnu zavazadel, stojan na kola a stoly s lavicemi pro příjemné posezení.
K rozhledně z města vede stezka Na Pekelný kopec, na které si přečtete informace o daném místě a ještě se můžete rozhlížet po zajímavém okolí. Začátek značení je na parkovišti ve Vltavínské ulici (u polikliniky), kde je i zastávka MHD. Cesta vede jižním směrem po cyklostezce a okresní silnici směr Slavice. Na odbočce do Stříteže je odpočívadlo a zastavení U Křížku. Druhé zastavení s odpočívadlem je U vodárny – to je již na odbočce ze silnice v oblasti V Hrušových. Cesta narazí na zelenou turistickou trasu a obě odbočují vlevo. Když se půjde dál po NS, dojde se ke třetímu zastavení s přístřeškem U lesa. U něho cesta odbočuje vpravo, kde by mělo být zastavení Pekelná stezka. K rozhledně na Pekelném kopci se odbočuje vlevo bez turistického značení – tam je další přístřešek. Zpátky se stejnou cestou musí jít jen kousek z rozhledny. NS pak pokračuje rovně, odbočuje vpravo a když se narazí na zelenou turistickou značku, lze po ní odbočit vlevo a pokračovat po ní téměř až do města. Na rozcestí Terůvky se může pokračovat v přímém směru po neznačené cestě a dojde se zpátky na parkoviště. Celá tato trasa měří zhruba 11,5 km. Pokud by se pokračovalo po zelené, dojde se do města k autobusovému nádraží – je to zhruba o 3 km dál.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se u rozhledny – ale z vlastních zásob. Nevypadá to, že by tam něco někdy bylo otevřeného. Ale ve městě je možností spousta. Naposledy jsem navštívili tamější pivovar s výborným pivem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je skutečně hezká a je z ní vidět daleko. Je otevřená celoročně. Vstup je zdarma.
Ostatní informace
My jsme neměli čas projít si naučnou stezku. Určitě by to za to stálo. Po prohlídce zámku jsme jeli přes Střítež a Slavice, odkud nahoru vedla cyklotrasa. Dokonce nebyl ani zákaz vjezdu vozidlům. Takže jsme se dovezli až k rozhledně a ušetřili si tak čas ještě na návštěvu rozhledny Mařenka, která je poměrně nedaleko.