Loading...
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Vydal jsem se do probouzející se jarní přírody Českého středohoří
Z Ústí nad Labem jsem po silnici vystoupal do Nové Vsi. Okolo památných lidových staveb s hrázděnými patry a bedněnými štíty, okolo 400 let staré lípy na návsi jsem pokračoval značenou naučnou stezkou až na vrchol Vysoký Ostrý /587 m/. Na čedičovém vrcholu je vyhlídka dnes již s poničeným bronzovým reliéfem okolí, zato však s nádherným rozhledem na České středohoří, Krušné hory a do 450 metrů hlubokého údolí Labe.
Pokračoval jsem dál po naučné stezce, která lesem zvolna sestupuje a najednou se nám otevírá velmi zajímavý pohled na skalní bloky Výřích skal a pod nimi kamenné moře. Mrazovým zvětráváním dochází k jejich rozpadu a vzniklo zde největší suťové pole v Českém středohoří. V blízkosti je na bezejmenném potůčku 15 metrový Výří vodopád. Cesta schází romantickou kamenitou Průčelskou roklí. Za chvíli přecházím další potůček na kterém asi 50 metrů ve stráni je 6 metrový Průčelský vodopád a na okolních skalních blocích jsou vytyčeny lezecké cesty. Oba vodopády lze vidět jen při dobrých vodních podmínkách. Cesta pokračuje roklí až do Brné, kde je možnost občerstvení. Značená cesta vede po silničkách vilovou čtvrtí až na hrad Střekov. Z vyhlídkové terasy se opět otevírá pěkný pohled na údolí Labe a na město Ústí nad Labem.
Od hradu jsem sešel k řece a přes zdymadla jsem přešel na druhý břeh Labe. Podešel jsem železniční trať a souběžnou Čajkovského ulicí jsem se vracel směrem do Ústí nad Labem. Z této ulice jsem odbočil do krátké ulice Nebeské schůdky. Po pár metrech odbočuje doleva pěšina a po starých kamenných schodech se začíná stoupat do svahu labské stráně. Stezka se nazývá Nebeské schůdky, není značená, ale je vyznačena čedičovými kameny. Pod vrcholem stoupání se opět otevírá nádherný pohled do údolí Labe a na protější vrchol Vysoký Ostrý a na místa kterými jsem procházel. Stezka se napojuje na značenou cestu po které jsem sestoupil na dominantu města a vyhlídkové místo – Větruši. Příjemné posezení na vyhlídkové terase a zasloužené občerstvení ukončilo pěknou túru. Na vlak je to jen kousek a už jen z kopce.
Cestou na Vysoký Ostrý a Průčelskou roklí určitě přijde vhod vlastní pití. Možnost občerstvení je až v Brné a dál na hradě Střekov, na Větruši.
Líbilo – nádherné rozhledy do údolí Labe a na České středohoří. Pěkné Výří skály a vodopády Průčelské rokle
Nelíbilo – poničený reliéf KRAJINY na vyhlídce Vysoký Ostrý
Mimo hradu Střekov se nikde neplatí vstupné. Technická památka –střekovská zdymadla vybudovaná v letech 1923 – 1936. Větruše /205 m/ - vyhlídková věž, zrcadlové a přírodní bludiště.