Za historickými zvonicemi.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Na Slánsku je mnoho krásných dřevěných zvonic a patří k historicky nejcennějším u nás. Zvonice mívají jeden nebo více zvonů. Většinou stávaly u kostela, nebo na hřbitově. V minulosti měly také obranou funkci. Vyzváněním upozorňovaly na hrozící nebezpečí.
Za čím jedeme?
Všechny zvonice se nedají najednou obejít. Tak jsem si zvolil trasu z Hořešovic do Řisut. Po vystoupení z autobusu jsem šel do středu obce, kde u kostela sv. Petra a Pavla stojí na zděné podezdívce pěkná dřevěná zvonice. Je nepřístupná a tak po chvíli pokračuji po silnici do Třebíze.
Střed Třebíze má zachovalé historické jádro a je památkovou rezervací. V Šubrtově statku je národopisné muzeum Slánska. Na návsi je malá dřevěná zvonička. Po prohlídce obce pokračuji zeleně značenou cestou do nedaleké obce Kvílice. Cesta schází zarostlým úvozem na okraj obce, přímo ke zvonici a kostelu sv. Víta. Zvonice je spojená se zdí místního hřbitova. Tato středověká zvonice ze 16. století patří mezi nejstarší zvonice u nás. Má otevřené zvonové patro, kde bývaly tři zvony. Dochoval se pouze jeden zvon, nazývaný podle zvuku vyzvánění Pětipejsek. Zbylé dva zvony byly v roce 1917 zabrány pro válečnou výrobu.
Procházím obcí okolo pěkně opravené budovy bývalé fary, kde teď sídlí Archeologický ústav Akademie věd. Po silnici pokračuji do obce Neprobylice.
V místech, kde dříve býval hřbitov a kostel sv. Ducha, stávala do roku 1896 zvonice z 15. století. Pro špatný technický stav byla zbourána a na jejím místě byla postavena její kopie. Kostel a hřbitov byly zrušeny již dříve. Zvonice má netradičně řešené zvonové patro, které stojí na šestiboké zděné podezdívce. V té jsou zapuštěny dva staré náhrobní kameny, které byly dříve ve zrušeném kostele. Ve zvonici jsou zavěšeny tři původní zvony. Kousek nad zvonicí je zbytek Horní tvrze ze 14. století. Ta je nepřístupná.
Pokračuji stále po zelené turistické značce přes Kutrovice na rozcestí Kejkol. Kousek od rozcestí, v místech, kde dříve stávala hornická osada Svatý Ján, stojí mezi stromy kaplička a o kousek dál na malém vršku pomník Eduarda Bayera. Ten se zasloužil o rozvoj těžby uhlí v této oblasti.
Pokračuji po žlutě značené cestě přes Libovice a Byseň do Tuřan. Na mírném návrší, na místním hřbitově stojí další hezká dřevěná zvonice z roku 1712. Také zde se z původních třech zvonů dochoval pouze jeden.
Podle mapy pokračuji polní cestou, pak kousek po silnici, okolo malého rybníčku scházím úvozem do Řisut, k poslednímu cíly výletu. Dřevěná zvonice ze 17. století stojí u kostela sv. Jakuba Většího na návrší na severním okraji obce. Je osazena třemi zvony.
Z Řisut jezdí autobus do Slaného.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Cestou jsem se spoléhal na vlastní zásoby. Občerstvení jen v některých větších obcích, záleží ale na otevírací době.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherné historické památky, ale jsou nepřístupné.
Ostatní informace
Z Řisut můžete pokračovat polními cestami okolo menhirů do Slaného.