Za krásou barev do Muzea klasického knihařství v Rožďalovicích
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Nedaleko Prahy poblíž slavného lázeňského města Poděbrady se nabízí výlet na místo ojedinělé v celé naší republice. Je jím Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích, vzniklé rozšířením již dříve zde působícího Muzea a knihařské dílny Jendy Rajmana. Dá se sem dojet vlakem, nebo autem, to je pak nejlépe zaparkovat na náměstí.
Za čím jedeme?
Jenda Rajman (1892–1965), význačný český umělecký knihař, prožil v Rožďalovicích celý život, jen s výjimkou učednických let v pražské dílně zakladatele české moderní knižní vazby Ludvíka Bradáče, a nuceného pobytu na italské válečné frontě za 1. světové války. S jeho životem, prostředím, kde žil, s jeho nádhernými pracemi, ale hlavně s krásným knihařským řemeslem se lze setkat při prohlídce dílny a domu, kde dlouhá léta působil.
Rožďalovice leží na železniční trati mezi Nymburkem a Jičínem, a tak bývaly častým výletním cílem pro obyvatele hlavního města nebo lázeňské hosty. V první polovině minulého století se zalíbily také umělcům – někteří je poznali, když si dávali svázat knihy do zdejší vyhlášené knihařské dílny. Zdejší krajina a místní panoramata se tak objevily v dílech Maxe Švabinského, Cyrila Boudy, Karla Kinského, Antonína Majera a dalších Rajmanových přátel. Vystavené knihy s krásnými vazbami, vzniklými ve zdejší dílně, tu proto doplňuje mnoho obrázků a grafik.
Kromě knihařského nářadí se v dílně zachovalo také množství originálního knihařského materiálu, a to i přes dlouhou dobu jejího „socialistického“ provozování. To umožnilo pro tyto letní měsíce otevřít výstavu, která seznamuje návštěvníky se zajímavou oblastí knihařského řemesla – přípravou a použitím zdobených papírů na desky a předsádky knih. Rajman si je podobně jako většina dřívějších knihařů vyráběl sám. Výstavu nazvanou „Zdobené knihařské papíry z první poloviny minulého století“ doplňují dekory papírů z dílen jiných knihařů a další zajímavé vzory.
Muzeum zve též na doprovodný program, kterým budou tvořivé dílny, v nichž si účastníci zkusí nejprve barvit papír a pak jím potáhnout desky vlastnoručně svázaného zápisníčku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Rožďalovicích je několik restauračních zařízení, nejhezčí asi u nedalekého rybníka Bučice. Chválená je také cukrárna na náměstí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Není to nějaké studené strohé muzeum v pravém slova smyslu, zrekonstruovaná knihařská dílna je stále živá, vážou se v ní knihy s použitím původních strojů a nástrojů. V krámě a domě s atmosférou 30. let minulého století se pak stanete váženou návštěvou, s níž se Rajmanovi potomci dělí o příběhy své rodiny. A je tu zase nová výstava.
Ostatní informace
Vstupné do muzea je podobné jako v okolních muzejních zařízeních, a to přesto, že není provozované krajem či podobnou institucí. Prohlídka trvá dle zájmu návštěvníků hodinu až dvě, během ní je možné si i zkusit jednoduchý knihařský úkon nebo shlédnout film o knihařské práci.
V sezóně je otevřeno i o víkendech, ale kromě obvyklého zavíracího dne v pondělí není otevřené přes letní sezónu ani v úterý (vzhledem ke skrovným možnostem provozování), individuální podmínky návštěvy si však lze telefonicky dohodnout.
Více informací najdete na www.rajman.cz