Za památkami a krásnými výhledy do Krušných hor
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Autobusem jsem z Klášterce nad Ohří vyjel do obce Kovářská, která leží na hřebenu Krušných hor nedaleko Klínovce. Do obce, která v minulosti patřila mezi významná centra dolování a zpracování železné rudy v Krušných horách.
Výlet jsem chtěl začít prohlídkou Muzea letecké bitvy nad Krušnohořím.Přestože byly prázdniny bylo muzeum dopoledne zavřené. Vrátil jsem se do středu obce, kde v blízkosti jsou ruiny velké budovy. Jak jsem později zjistil jsou to pozůstatky uhelny, centrálního skladu dřevěného uhlí pro vysoké pece. Jedna z nich stávala opodál.
Po zeleném turistickém značení jsem pak pokračoval okolo nádraží k další technické památce, k vápence. Jde o zachovalé pozůstatky nejstarší vápenky tohoto druhu v ČR. Pálil se zde vápenec z nedalekého lomu a vyrobené vápno se používalo pro stavební účely a pro místní hutní provozy.
Opustil jsem zelenou značku a pokračoval jsem lesní cestou, která vycházela na louku s krásně rozkvetlými ocúny a mírně dál stoupala na Rozcestí Pod Vysokou Sečí /972 m/. Při zpátečním pohledu byl krásný výhled na vrchol Fichtelberg. Po silnici spolu s červenou TZ jsem pokračoval do Horní Halže. Cestou se otevíraly stále nové výhledy na Kovářskou, Fichtelberg, Velký Špičák, Jelení horu a Přísečnickou přehradu. Za Horní Halží se zase otevřelo nádherné panorama Doupovských hor, výhled na stolovou horu Unhošť, na zříceniny hradů Egerberk a Šumburk, na vrchol Klínovce, na Klášterec nad Ohří, Kadaň a na Nechranickou přehradu. Za chvilku se otevřel typický pohled na kapličku na vrcholu Mědníku. Okolo opravované Horské modlitebny a nově budovaného vchodu do staré štoly jsem vystoupal na vrchol Mědníku /910 m/. Od kapličky na vrcholu je nádherný kruhový výhled. Také jsem se zde dočetl, že tu v minulosti vedle kapličky stávaly tři hotely. Všechny ale vyhořely. Poslední v roce 1939. Po pokochání výhledem jsem sestoupil k prohlídkovému dolu. Štola Marie Pomocná vznikla na začátku 16. století. Těžily se zde rudy s obsahem mědi.
Po občerstvení v místní hospůdce, kde se také kupují vstupenky do štoly, jsem pokračoval po silnici ke krásné skalní skupině Sfingy. Z vrcholku opět nádherný výhled na Doupovské hory a krajinu pod Krušnými horami. V další serpentině silnice jsem přešel na modře značenou cestu, která prudce schází do malebné vesničky Údolíčko. Za vesničkou značená cesta odbočuje ze silnice na zříceninu hradu Perštejn. Cesta po lesní kalamitě a následné těžbě byla velice těžko prostupná. Po prohlídce zříceniny jsem sešel do Perštejna na vlak.
Za čím jedeme?
Výlet za historií a památkami Krušných hor a zároveň za velice krásnými výhledy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Cestou je dost možností na občerstvení /Kovářská, Měděnec, Pernštejn/
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherné výhledy, zachovalé technické památky
Ostatní informace
Muzeum otevřeno stř. 13 – 17hod/od 1.7. do 21.9./
so,ne 14 – 18 hod
štola otevřeno so,ne 11 – 17 hod /září, říjen/ , vstupné 50/30 Kč