Loading...

Za skřítkem Frymbulínem, hradními zříceninami a malovanými kostelíky u Nového Města nad Metují

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Za kulturou Do přírody Na hory Na kole Se psem

Kam a jak jedeme?

Východočeské Nové Město nad Metují a jeho okolí nabízí svým návštěvníkům nejen množství pozoruhodných pamětihodností, ale také krásnou – místy takřka nedotčenou – přírodu a spoustu prostoru k toulání. Jednou z možností je absolvovat trasu po pomyslné, do tvaru hokejky zalomené, spojnici města Města s městysem Hrádek. Obě obce spojuje také přívlastek v názvu, který všem slibuje něco nového.

Na této trase, jejíž délka se pro ortodoxní pěšáky pohybuje někde mezi 10 až 18 km (každý si totiž může zvolit svou vlastní variantu), najdeme nejen názvem článku slibované romantické hradní zříceniny a půvabné dřevěné, malované, kostelíky (tedy přesněji jeden kostelík), ale i zajímavá poutní místa, nádherné vyhlídky, skotský skot nebo naučnou stezku umožňující mj. láskyplně pohlédnout divokému vepři z oka do oka …

Celý výlet lze absolvovat pěšky nebo na kole, ale také za spoluúčasti prostředků hromadné dopravy či vlastních přibližovadel. My zvolili kombinaci vlastního auta s ještě vlastnějšíma nohama a směr z Nového Hrádku k Novému Městu (tomu bude přizpůsoben i popis výletu). A hned na úvod si můžeme prozradit, že to nejnáročnější nás čekalo téměř v samotném závěru.

Za čím jedeme?

Startujeme tedy na bezejmenném Náměstí v městyse Nový Hrádek, který byl ještě v roce 2019 prohlášen pouhou vesnicí roku. Náměstí má dvě dominanty, jednou je kostel sv. Petra a Pavla (stavba z roku 1723 bývá sice často připisována Santinimu, ale autor článku tady jeho typické „vlnící se“ baroko hledal zcela marně), druhou mariánský sloup z roku 1747.

Kolem kostela se vydáme po červené TZ a NS skřítka Frymbulína ke zřícenině hradu Frymburk. Jedná se o stavbu z počátku 14. století, která je jako opuštěná uváděna již v 16. století. V době Třicetileté války se však prý hrad ještě jistého vojenského využití dočkal. Hrad to byl sice poměrně malý, ale s mohutnou obvodovou hradbou a torzem až „nepatřičně“ velké okrouhlé věže, která je do půlky své výšky uvnitř plná. Najdeme zde také zbytky hradního paláce a raně barokních bastionů.

Frymburk
Frymburk  •  Foto: markyz63

Hrad je dnes v soukromém majetku a jako takový běžně nepřístupná. Jeho páni vlastní také farmu, která je zaměřena převážně na chov chlupatého náhorního skotského skotu. William Wallace i Mel Gibson nebo Highlander i Christopher Lambert by se zde díky tomu jistě cítili jako doma, stejně jako Sean Connery, Andy Murray nebo Matt Busby. My se ale těch kolosů, byť se jen líně povalujících, tak trošku báli. Slabé drátky ohradníků nám před zlověstně vytrčenými rohy jako nejbezpečnější ochrana nepřišly. Po telefonátu majitelům se nás velmi ochotně ujala hradní paní a areálem hradu nás se svou fenkou provedla.

Po prohlídce Frymburka se kousek vrátíme a červenou TZ vyměníme za zelenou (Frymbulín stále zůstává), po které dojdeme  - kolem sjezdovky s pověstí o holčičce Ester, která si neuměla vybrat ze dvou zimních sportů, takže jí skřítek Frymbulín chytře poradil, aby vítězila v obou - až k přibližně 2,5 km vzdálenému mariánskému poutnímu místu Rokole. Tady nás čeká rozsáhlý, v podstatě novodobý, areál s kostelem, dřevěnou „Loretou“, kaplí, křížovou i manželskou cestou a sloupem se sochou Panny Marie. Jedná se hlavně o příjemnou relaxační zónu.

Foto: markyz63

Kvůli hodně blátivému terénu se do Nového Hrádku vrátíme raději po silnici, čímž ušetříme čas i několik stovek metrů. A odsud se přesuneme do Slavoňova (pěší by po chvíli přešli ze zelené TZ na modrou a cestou jako bonus viděli i bohdašínskou kapli). Zdejší krásný dřevěný kostel sv. Jana Křtitele (pův. sv. Martina) byl postaven v roce 1553. Chloubou vskutku jedinečného kostela je hlavně jeho interiér, který zdobí nástěnné i nástropní malby. V „kresleném komiksu“ najdeme mj. také pohled na novoměstský Betlém. Součástí hřbitovního areálu je také zvonice s unikátním souborem tři zvonů, z nichž nejstarší pochází z roku 1561. Do zvonice jsme se, bohužel, nedostali, ale domluvená návštěva tohoto „živého“ svatostánku byla skutečným zážitkem.

Ze Slavoňova se přesuneme na okraj Nového Města nad Metují, kde zaparkujeme u Sepského mostu. Ti, kteří zvolí čistě pěší variantu, tuto cestu absolvují po žluté TZ a cestou projdou i naučnou stezku kolem zookoutku Obůrka Klopotov (my se k ní vrátíme později). Odsud se vydáme po červené odbočce k hradu Výrov, resp. k jeho zřícenině, kterou doplňuje nejen úžasná Juránkova vyhlídka, ale i pár skalních útvarů a kaplička Čtrnácti svatých pomocníků se skupinkou dřevěných Velkopátečních křížů.

Foto: markyz63

Samotný hrad Výrov neboli Staré Hrady byl zřejmě založen koncem 14. století a zanikl hned po vypuknutí husitských válek. Jako pustý je poprvé zmiňován roku 1503 a dodnes se z něj zachovala jen podezdívka věžového paláce, nevelká část štítové zdi a hradeb s bránou. Součástí hradu je dnes vyhlídka pojmenovaná podle pedagoga, historika, archiváře a fotografa Jana Juránka, původem ze Šumperska. Vyhlídka je zaměřena na pohled k novoměstskému Betlému, jehož panorama spoluvytváří zejména zámecká věž a kostel Nejsvětější Trojice.

Poté následuje poměrně náročný sestup a procházka Klopotovským údolím. Čeká nás zookoutek Obůrka s krátkou NS jelena Matěje, která vede podél Bohdašínského potoka (pěší už tuto „etapu“ mají za sebou). NS je určena zejména těm nejmenším, ale zdejší divoká „prasátka“ jistě potěší i ty starší.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytováni jsme byli v Novém Městě nad Metují, kde jsme se většinou i stravovali. Z předchozí vlastní zkušenosti ale velmi dobře vím, že např. v takovém Slavoňově se jí a pije také více než skvěle.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: markyz63

Líbilo: Všechno a moc. Hradní zříceniny, krásná lokalita s vyhlídkou nad břehem řeky Metuje, podzimně barevná příroda, sympatická zvířátka, poutní areál, půvabný malovaný kostelík … a navíc všeobecná pohoda. Těžko vybírat to absolutní nej, v každém případě ale pozitiva vysoce převažují …

Nelíbilo: Měli jsme trošku smůlu na počasí, které nám nabídlo něco o dost horšího a blátivějšího než slibovali naši meteorologové (ale nezmokli jsme). Moc nepotěšil uzavřený kostel v Novém Hrádku a vysoká zvěř mohla v Obůrce také alespoň na chvíli vykouknout …

Ostatní informace

Když pomineme náklady na dopravu, ubytování, stravování a turistické vizitky (o daru do kostelní kasičky či drobných suvenýrech ani nemluvě), tak nás tento výlet vlastně vůbec nic nestál. A navíc má popisovaná trasa ještě jednu obrovskou výhodu. Je využitelná po celý rok a v každé době. Tedy i v té současné, kdy nám toho jinak zase až tak moc povoleno není …

Poslední aktualizace: 23.4.2021
Za skřítkem Frymbulínem, hradními zříceninami a malovanými kostelíky u Nového Města nad Metují na mapě
fotka uživatele markyz63
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Za skřítkem Frymbulínem, hradními zříceninami a malovanými kostelíky u Nového Města nad Metují

Nový Hrádek - kostel sv. Petra a Pavla
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Nový Hrádek - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
hodnoceni 9/10
První zmínky o Novém Hrádku, se týkají jmenování nového faráře v Olešnici…
0.3km
více »
Frymburk
Frymburk
Zřícenina
hodnoceni 8/10
Zřícenina hradu Frymburk stojí na ostrohu obtékaném Olešenkou nedaleko vs…
0.3km
více »
Nový Hrádek - Dobruška přes Dobřany a Bačetín
Nový Hrádek - Dobruška přes Dobřany a Bačetín
Trasa
hodnoceni 8/10
Jedna z mnoha možných tras podhůřím Orlických hor. Je trochu…
0.4km
více »
Nový Hrádek - Dobrošov - Náchod
Nový Hrádek - Dobrošov - Náchod
Trasa
Dalo by se napsat – ideální podzimní trasa, při které spojíte…
0.4km
více »
Podhůřím Orlických hor (Nový Hrádek-Rokole-Bystré-Šediviny-Dobřany-Sněžné)
Podhůřím Orlických hor (Nový Hrádek-Rokole-Bystré-Šediviny-Dobřany-Sněžné)
Trasa
Příjemná, ne příliš náročná trasa krásnou přírodou s mnoha výhledy. Celá…
0.4km
více »
Jedeme znovu na severovýchod - 5. den - Nový Hrádek - rozhledna Šibeník a zřícenina hradu Frymburk, Olešnice v Orlických horách - pivovar Agent
Jedeme znovu na severovýchod - 5. den - Nový Hrádek - rozhledna Šibeník a zřícenina hradu Frymburk, Olešnice v Orlických horách - pivovar Agent
Cestopisy
Sobota 12. 6. 2021 Večer jsem udělala dobře, že jsem vytáhla tenkou deku. V noci bylo poměrně teplo. Vstáváme před osmou, chceme…
0.4km
více »
Nový Hrádek - sloup se sochou Panny Marie
Nový Hrádek - sloup se sochou Panny Marie
Socha
hodnoceni 9/10
Malý městys Nový Hrádek leží v podhůří Orlických hor i v náchodském okrese a jednou z dominant jeho Náměstí je pozdně barokní sloup…
0.4km
více »
Turistické rozcestí Nový Hrádek - náměstí
Turistické rozcestí Nový Hrádek - náměstí
Rozcestí
hodnoceni 6/10
Turistické rozcestí leží na náměstí v blízkosti autobusové…
0.4km
více »
Větrná elektrárna Nový Hrádek
Větrná elektrárna Nový Hrádek
Elektrárna
hodnoceni 8/10
K Vaší navštěvě mohu jen doporučit náhorní planinu vrcholu Šibeník nad…
0.9km
více »
Rozhledna s infocentrem na Šibeníku u Nového Hrádku
Rozhledna s infocentrem na Šibeníku u Nového Hrádku
Fotogalerie
Téměř 300 m nad severním okrajem městyse Nový Hrádek na Náchodsku nedaleko vrcholu kopce Šibeník o nadmořské výšce 655 m n. m. posta…
1.1km
více »
Rokole (Bohdašín) – křížová cesta a Loreta
Rokole (Bohdašín) – křížová cesta a Loreta
Drobné památky
hodnoceni 8/10
Dřevěný objekt Lorety a kamenná lesní křížová cesta jsou nedílnou součástí…
1.4km
více »
Bohdašín - poutní místo Rokole
Bohdašín - poutní místo Rokole
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Jedem z Dobrošova do Sendraže a chceme to dál protáhnout do Nového Města…
1.5km
více »
Rokole - půvabné Mariánské poutní místo se zázračným pramenem a zvláštní energií
Rokole - půvabné Mariánské poutní místo se zázračným pramenem a zvláštní energií
Poutní místo
hodnoceni 10/10
Půvabné, možná i trochu tajemné poutní místo se zázračnou studánkou, kříž…
1.5km
více »
Poutní místo Rokole
Poutní místo Rokole
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
V Orlických horách nedaleko Nového Hrádku a vesničky Bohdašín se …
1.5km
více »
Rokole (Bohdašín) – kostel Panny Marie Rokolské
Rokole (Bohdašín) – kostel Panny Marie Rokolské
Kostel
hodnoceni 8/10
Kostel Panny Marie Rokolské je nedílnou součástí poutního areálu Rokole…
1.5km
více »
Marianské poutní místo Rokole
Marianské poutní místo Rokole
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Přibližně kilometr za Bohdašínem ve směru na Olešnici v Orlických horách…
1.5km
více »
Rokole (Bohdašín) – Cesta manželů
Rokole (Bohdašín) – Cesta manželů
Poutní místo
hodnoceni 8/10
Křížové cesty mohou mít různé podoby, ale venkovní Cesta manželů je…
1.5km
více »
Poutní místo Rokole
Poutní místo Rokole
Poutní místo
Mezi obcemi Nový Hrádek na severu a Bohdašínem na jihu najdeme poutní místo Rokole. Od Nového Města nad Metují je vzdáleno 6 km vých…
1.6km
více »
Lípa u Izidora
Lípa u Izidora
Památný strom
hodnoceni 6/10
Necelý kilometr jihovýchodně od Nového Hrádku na Náchodsku, u žlutě…
1.6km
více »
Holubí palouk v Údolí Olešenky
Holubí palouk v Údolí Olešenky
Rozcestí
Holubí palouk je turistické rozcestí v hluboce zaříznutém Údolí Olešenky.…
2km
více »
zavřít reklamu