Rokole (Bohdašín) – kostel Panny Marie Rokolské
Kostel Panny Marie Rokolské je nedílnou součástí poutního areálu Rokole nacházejícího se v podhůří Orlických hor, u východočeské obce Bohdašín a tedy i nedaleko Nového Města nad Metují. Jedná se o neogotický svatostánek, jehož stavba byla zahájena v roce 1930. Vysvěcen byl tento kostel ovšem až o patnáct let později (19. srpna 1945).
Podle pověsti zde původně stávala dřevěná mariánská kaple, kterou nechal poblíž levého břehu říčky Olešenky postavit místní lesník jako poděkování za to, že voda ze zdejší studánky uzdravila jeho slepého syna. Kaple zde ovšem skutečně byla, ale postupem času zchátrala, takže ji v roce 1859 nahradil menší zděný kostelík, nad jehož oltář byl zavěšen milostný obraz Panny Marie – Královny a rokolský kostelík se následně stal kolébkou i duchovním centrem schönstattského hnutí v českých zemích (toto mezinárodní hnutí vzniklo roku 1914 v Německu jako Úmluva lásky mezi jeho členy Pannou Marii, Matkou Třikrát Obdivuhodnou, které se členov= schönstattského hnutí dávají zcela k dispozici, jako její nástroj; ona se jich za to ujímá jako Vychovatelka a pomáhá jim ke svatosti).
Současný poutní pseudogotický kostel s dosud nepoužitou rodinnou hrobkou, vedle kterého se nachází dřevěná Loreta s obrazy sedmi bolestí Panny Marie, dal na svém pozemku postavit v roce 1930 novoměstský továrník František Přibyl. K první úpravě kostela došlo - po vydání nových směrnic pro úpravu liturgického prostoru podle ustanovení 2. vatikánského koncilu - v roce 1969, k rozsáhlé rekonstrukci pak v letech 1988 až 1993. Tehdy také byla přistavěna sakristie.
Socha Panny Marie Rokolské na hlavním oltáři byla zhotovena podle obrazu Panny Marie ze „staré“ kapličky a vytvořil ji novoměstský akademický sochař Josef Marek. Vidět ji však běžně nemůžeme, protože kostel bývá mimo bohoslužby uzavřený a nedá se do něj ani nahlédnout „přes mříž“.