Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet
Jakub Bursa (1813-1884) byl známý zednický mistr z Vlachova Březí, jeho stavby lze dodnes nalézt v širokém okolí, od Prachatic po Strakonice. Jeho stavby se označují jako selské baroko, ale jsou dost odlišné od stejně označovaných staveb na Blatech. Zcela typické je pro jeho tvorbu používání nápisů, i značně dlouhých a s pravopisnými chybami.
Výlet lze nejlépe začít ve Vlachovu Březí. Pokud ovšem jedeme na kole (a to lze vzhledem k velkým vzdálenostem doporučit), začneme v některé železniční stanici na Prachatické trati, např. ve Strunkovicích, Husinci, nebo Prachaticích. Pro návrat pak můžeme použít zastávky na Vimperské trati, např. Volyni.
Z Vlachova Březí (Bursova kovárna č.21, křížová cesta ke sv.Duchu) dojdeme do Dolních Nakvasovic, odkud Bursa pocházel. Zde vidíme statek Tvrzických č.9 s jeho nápisy a reliéfem Ukřižování. Odtud je blízko do Bušanovic s jeho statky č.27 a 13. Odtud můžeme do Předslavic, kde jsou jeho dvě možná nejhezčí brány, bohužel v nejhorším stavu, volají po opravě. Další stavby můžeme vidět v Tvrzicích, Jiřeticích č.4 krásně opravené, č.12 neopravené. V blízkých Čepřovicích je několik štítů ve stejném duchu, autorství Bursy je ale nejisté nebo vyloučené. Další krásné stavby jsou v Libotyni, kam jezdí i některé dálkové autobusy na Vimperk. Tam je známý reliéf Ukřižování na Dudákově statku č.6 a pak velice vzdálená od silnice je kovárna č.24. V sousedních Radhosticích je bývalá hospoda č.23, hned u silnice. Má výzdobu nad dveřmi, a pak na štítu. Poměrně daleko odtud je bývalá hospoda v Kovaníně, zde se zachovala výzdoba, ale dům sám byl pozměněn.
I když několik Bursových staveb byly hospody (Miloňovice, Kovanín, Radhostice, Šumavské Hoštice), dnes se v nich hostinská živnost neprovozuje. Ve větších vsích ale možnosti ke stravování jsou.
Líbilo: skoro vše popsané.
Nelíbilo: Některé poničené. A pak, že jeho stavby jsou většinou osamocené v okolní zástavbě. Tak tomu ale bylo asi i v minulosti, jen v několika případech stavěl celé ulice, např. po požáru.
A pak je smutný také samotný Bursův osud. Byl velice úspěšný, dokázal asi i dost vydělat, ale o vše přišel a zemřel jako žebrák v chudobinci.
Oprava 2018: Asi není pravdou, že J. Bursa zemřel v chudobinci. Jen ke konci svého života zřejmě neměl vlastní bydlení a bydlel v nájmu. A ty pravopisné chyby v nápisech jsou často jen odlišnými, případně neustálenými pravidly tehdejší češtiny.
Vstupné se platí asi jen na hrad Helfenburk nad Jiřeticemi.