Přírodní památka Mařský vrch
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Mařský vrch je přírodní památka na vrcholku stejnojmenného kopce (dříve nazývaného Ličší skála) tvořící část Vimperské vrchoviny, která se nachází východně od obce Štítkov v okrese Prachatice. Důvodem ochrany je balvanové moře syenitového porfyru na severním svahu, které vzniklo v pleistocénu.
Poblíž památky se nachází volně dostupná a přístupná deset metrů rozhledna Mařský vrch a rotunda svatého Václava z roku 1935. Jižně od přírodní památky se nachází další přírodní památka Skalka.
Důvodem ochrany je balvanové pole tvořící tzv. Kamenné moře o délce přibližně 150 metrů a šířce 40 metrů, které vzniklo rozpukáním porfyrové žíly v okolní biotitické pararulové hornině. Tyto pukliny se táhnou do značné hloubky a umožňují vznik balvanů, které se v přírodní památce nacházejí chaoticky uspořádány a poskládány na sobě. Předpokládá se, že balvany vznikly jako výsledek mrazového zvětrávání, které vytvořilo převážně deskové struktury o velikosti 1 až 3 metrů. Proces postupného rozrušování skalních bloků stále pokračuje, což dokládají rovnoběžné pukliny na balvanech.[2] Pole se uklání pod sklonem 30°.
Samotný vrchol včetně chráněné památky není zalesněn a vystupují zde na povrch balvany o mocnosti až několika metrů. V balvanovém poli chybí půdní profil, který až na vyjímky, není vyvynut. Jedná se o význačný vrch na severozápadním okraji přibližně 7 kilometrů dlouhého hřebenu, který je zalesněn.
Přírodní památka byla vyhlášena 24. května 1989 okresním národním výborem Prachatice s účinností od 1. července 1989.[1] Kolem památky se nachází 50 metrové ochrané pásmo. Jelikož se nachází na poměrně špatně dostupném místě, nebyla v historii výrazně negativně poškozena či ohrožena. V současnosti je dopad na památku minimální a nebezpečí v podobě zániku nehrozí.