Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Město se také někdy nazývá Bránou východních Krkonoš. Při pohledu do minulosti se dozvíme, že již kolem roku 1300 zde stával hrad. Ten byl v roce 1523 zbořen a o rok později se začalo se stavbou zámku. Ves pod hradem se původě jmenovala Boprnflost a po povýšení na městečko v 16. století se začala nazývat podle zámku. Město má v současnosti více částí, ta nejstarší byla v roce 2003 prohlášena městskou památkovou zónou. Historická část je poměrně malá, je rozložena kolem silnice. Náměstí je rozmístěné na svahu a má dolní a horní část. Mezi zajímavosti patří Městské muzeum Žacléř a Hornický skanzen Žacléř. I když je město dostupné veřejnou dopravou, z Velké Úpy, kde jsme byli ubytováni, by to bylo složitější a tak jsme využili auto. Jeli jsme silnicí na Trutnov a za Mladými Buky jsme odbočili vlevo na silnici do cílového města.
Zaparkovali jsme v dolní části Rýchorského náměstí a první naše kroky vedly do informačního centra. To se nachází v budově muzea a musím říci, že bylo nejlépe vybaveným centrem, které jsme v této oblasti navštívili. Vycházka městem začala na náměstí. Domy jsou z větší části barokní jednopatrové a některé dvoupatrové. Několik domů je empírových. V severní části náměstí jsou dva méně udržované dřevěné domy. V horní části při jižní straně je klasicistní radnice z roku 1800. Střed náměstí je vydlážděný, svah pod ním zatravněný. Ve středu je kašna, pomník Josefa II. a velmi hezký Mariánský sloup. Řada domů v dolní části má podloubí, které je také na jižní straně náměstí. U domu na této straně je barokní socha sv. Floriána. Z rohu náměstí na jižní straně se ulicí J. E. Purkyně projde ke kostelu Nejsvětější Trojice. Kostel byl původně renesanční a byl postaven koncem 16. století. Východně od kostela je hřbitov. Nad náměstím je část radnice, domky většinou novějšího data a odtud se pokračuje k zámku. Ten je podle místních ve velmi špatném stavu. Soukromý majitel chce zámek přestavět na hotel. V severní části města jsou sídliště a žádná zajímavost tady není. Bývalé nádraží je zchátralé a vlaky sem už asi nejezdí. SV od města je Hornický skanzen, kde kromě jiného lze vidět 100 m štolu s uhelnou slují. Ve městě jsme moc turistů nepotkali, ale za vidění jistě stojí.
Občerstvení ve staré části nabízí jen cukrárna. V novější části jsou restaurace, ale nabídka jídel byla více než skromná, zato ceny odpovídaly Peci pod Sněžkou. My jsme bydleli v hotelu Atlas ve Velké Úpě a můžeme jak ubytování tak i stravu jen chválit.
Když člověk navštíví město, kde nikdy nebyl, čeká vždy něco zajímavého. Žacléřské náměstí se nám líbilo. O zámku raději psát nebudu, ale zdejší muzeum za návštěvu určitě stojí.
Starou část jsme prochodili křížem krážem, ale kilometrů to moc nebylo. O převýšení se také nedá mluvit. Parkovat se dá na náměstí a nic se neplatí. Několik zajímavých míst lze navštívit v okolí města, ale to již jsou jiné řádky.