Zaječí, perla v kraji vína
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Jihomoravské vinařské obce jsou krásné snad všechny, zvláště pak pokud je navštívíme v tom správném až nejsprávnějším období. Proto se může někdo oprávněně zeptat: „Proč právě Zaječí“. A odpovědí mu v tomto případě určitě nebude jen to odhánějící „Prostě proto“. Jedním z důvodů může být i dobrá dosažitelnost. Obec Zaječí totiž leží v břeclavském okrese, kde se nachází mezi městy Hustopeče a Břeclav. Z toho vyplývá nejen to, že v její těsné blízkosti prochází silnice I. třídy, spojující Brno s Břeclaví, nebo že v nedalekých Hustopečích můžeme sjet z dálnice, ale také skutečnost, že sem zajíždí také autobusy a – již od roku 1839 - vlaky, jezdící na trase Brno – Břeclav. Z Břeclavi je to sem prostředky MHD asi čtvrthodina, z Brna většinou třikrát déle. U těch vlaků je ale potřeba počítat s tím, že se následně projdeme do kopce. A nebudou to jen desítky metrů.
V Zaječí dnes žije necelých patnáct stovek obyvatel, což slibuje i nějaké to zajištění službami. Dostatek vína určuje už poloha obce a náznak toho, že by si zde mohli přijít na své rovněž ctitelé našich pamětihodností, můžeme hledat v dlouhé historii Zaječí, které je poprvé písemně zmiňováno již v roce 1222. I když tehdy to byl ještě Sheghat. A později také např. Zeiechi, Zhayetz, Zycz, Sayacz nebo Zageczy. Se jménem Zaječí – nebo Saitz – se poprvé setkáváme až v roce 1872 a název obce prý opravdu odkazuje k tomu, že se v tomto místě vždy vyskytovalo hodně zajíců.
Za čím jedeme?
Z dlouhé historie Zaječí můžeme zmínit alespoň pár základních údajů..Obec byla kolonizována německým obyvatelstvem a ve středověku patřila mj. Liechtensteinům. Svým způsobem sdílelo Zaječí osudy nedalekých Velkých Pavlovic, které jsou na poli vinařském asi přece jen pořád o něco známější. Později se zde objevili Žerotínové a obec připadla střídavě Břeclavi a panství lednickému. Tím bychom měli za sebou i 17. století. Od 19. století se v místních kronikách zmiňují zejména nejrůznější katastrofy: velký požár roku 1831, epidemie cholery o pět let později (a poté ještě dvakrát opakovaná), příchod německých fašistů, odsun německých obyvatel, kterých zde žilo asi 90 procent, i komunistický puč v únoru 1948 a následná nucená kolektivizace.
Z výše naznačeného počtu historických památek je tou nejvýznamnější kostel sv. Jana Křtitele, jednoznačná to dominanta panoramatu obce. První zmínka o něm je stejně stará jako ta o obci samotné, pochází tedy z roku 1222. Tehdy byl ale asi ještě dřevěný a dnes je jeho nejstarší částí gotický presbytář, dokončený v roce 1508. Tento svatostánek můžeme zařadit mezi kostely opevněné a převážně neogotické. Současná loď i 43 metrová věž jsou totiž novostavbami z roku 1912. Při opravách chrámu byl také nalezen pozoruhodný náhrobní kámen kněze Stanislava Reisengera z roku 1585. Ten je dnes vsazen do vnější zdi kostelní lodi a je tedy veřejnosti volně přístupný (blíže viz: https://www.turistika.cz/mista/zajeci-nahrobni-kamen-kneze-stanislava-reisentera).
Jako poměrně zdařilé dílo můžeme označit také sochu sv. Jana Nepomuckého, která pochází z počátku 19. století a nachází se v centru obce. Plastika v životní velikosti stojí na mohutném stupňovitém soklu, v roce 2012 byla kompletně restaurována a v jihovýchodním rohu zdejšího hřbitova stojí její sestřička. Za zmínku stojí rovněž kaple v Zaječí. Jedná se o moderní kapli sv. Floriána, stojící v místě původní kaple z roku 1710 na malém návrší na severozápadním okraji obce, a kapli Nejsvětější Trojice z roku 1823, která se nachází na okraji obce ve směru na Nové Mlýny.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Co se týče ubytování a stravování má Zaječí nabídku poměrně pestrou i bohatou. Najdeme zde nejen několik rodinných vinařství, která mnohdy nabízí rovněž ubytování, ale také vinné sklípky, wellness nebo Retro music club. Nechybí ani několik restaurací, bowling, obchody, pošta nebo sportovní areál.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo i nelíbilo je spojeno tentokrát jednoznačně pouze a jen se zdejší dominantou, tedy kostelem sv. Jana Křtitele. Jsou na něm - a jistě i v něm - části a architektonické prvky opravdu krásné a pozoruhodné. Jenom je, bohužel, dosti problém se dostat do jeho interiéru
Ostatní informace
Náklady jsou v tomto případě spojeny zejména s typem Dopravy a délkou pobytu, ale hodně významnou roli hraje také fakt, jak kvalitní je konzumace každého jednotlivce. A od dobrého vína se občas opravdu neodchází zrovna lehce.