Zámecký areál v Hrádku u Sušice.
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Výlet do Hrádku u Sušice přinese pokaždé nějaké překvapení. Ale nejdříve je vhodné, podívat se trochu do minulosti. První zmínka o místě je ze 13. století. Tehdy zde nechal postavit Přibyslav z Hrádku tvrz. Na jejím místě Račínové v 15. století postavili renesanční zámek. V 17. století zámek postupně vlastnilo několik majitelů. V roce 1731 za Jana Ferdinanda Desfourse se začalo s přestavbou zámku. Další majitel, Bedřich Desfours, nechal prodloužit západní zámecké křídlo s kaplí sv. Valburgy. Posledním majitelem byl do konce druhé světové války Dr. Josef Windischgratz. Po roce 1945 převzala zámek pražská obec baráčnická. Veškeré vybavení zámku bylo odvezeno a zámek se postupně měnil v ruinu. Od demolice jej zachránila revoluce a nový majitel. Po náročné rekonstrukci byl 24. června 2010 zámek zpřístupněn veřejnosti. Tolik minulost, v současnosti má zámecký areál několik objektů, které jsou více než zajímavé. Vítá nás klapot čápa, který tady sídlí mnoho let a naše první kroky vedou do zámecké zahrady, která je pro nás novinkou.
Za čím jedeme?
Zahrada se nachází severně od zámku a s její obnovou se začalo v roce 2016. Po vstupu zaujmou trvalkové záhony s kvetoucími kosatci, rdesnem a pryšcem. Okouzlí louka s kvetoucím kohoutkem lučním, která se jen tak nevidí. V části zahrady jsou vysázeny ovocné stromy a keře, řada růží a záhony s několika druhy léčivých rostlin. Pěstuje se tady i zelenina a řezané květiny. Cenným objektem je zámecká empírová oranžérie, do které je možné nahlédnout. Ze zahrady je hezký výhled na Svatobor a místní rybník. Dalším místem je zahrada s minigolfem a sýpka. Ta je ještě uzavřená, ale jinak je rájem pro děti. Procházíme kolem budovy, ve které byly stáje na nádvoří, při západní straně zámku. Po pravé straně je několik ještě neopravených budov a zámecké wellness. Jdeme do zámeckého parku na jižní straně zámku. Hned u vstupu je dětský koutek a kaple. V parku roste několik starých lip a javorů. Ve středu je menší fontána, branka s růžemi a v rozích na jižní straně altánky. Celý park je obezděn a vstup je pouze od zámku. Z parku procházíme na čestný dvůr na východní straně zámku. Prostor zdobí bělostná socha a velmi hezké zámecké průčelí. V zámku je muzeum Františka Pravdy a několik sálu. Část zámku je hotelem a v přízemí je restaurace.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Prohlídka zámeckého areálu končí v restauraci. Obsluha je rychlá a vaří tady dobře. Když se k tomu přidá dobře vychlazené pivko, není co řešit. A posezení v hezkém prostředí nemá chybu. Je možné posedět i venku na malém nádvoří se šachovnicí, s koníky a něco tady je i pro děti. Zámek nabízí i ubytovaní.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Do Hrádku se občas vracíme a vždy objevíme něco nového. Tentokrát to byla zámecká zahrada, která se musí líbit každému. Ale i ostatní části areálu jsou velmi hezké a když to všechno shrneme tak to je na jedničku s hvězdičkou.
Ostatní informace
Do zahrady je vstupné dobrovolné, park a část zámku je bez vstupného. V prvním poschodí zámku je muzeum Františka Pravdy. Byl to spisovatel a kněz a na zámku působil jako vychovatel. Lze navštívit i barokní zámeckou kapli sv. Valburgy. Zámek je možné obejít, ale pohledy na budovy jsou hodně omezené. V recepci jsou i turistické sešitky o zámku a okolí. Hrádkem prochází i několik turistických cest. Ta hodně využívaná žlutá míří na Svatobor. Více informací je možné získat na www.zamekhradek.cz.