Zámek Děčín
Kam a jak jedeme?
Zámek Děčín ležící na skalním ostrohu nad soutokem Labe a Ploučnice patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech.
Během staletí sloužil jako opěrný bod českého knížete, vojenská pevnost či sídlo několika významných rodů. Mezi návštěvníky Děčínského zámku nalezneme řadu slavných osobností, od evropských panovníků až po umělce. Např. Fryderyk Chopin zde zkomponoval svůj známý valčík As-dur, zvaný Děčínský. Díky rozsáhlé rekonstrukci se dnes zámku navrací jeho bývalá krása. Návštěvníci se mohou projít bývalým apartmá majitele zámku, potěšit se krásným výhledem na město a nechat se okouzlit neopakovatelnou atmosférou Růžové zahrady.
Za čím jedeme?
Výstava historických hraček.
!!! Pozor pouze do 28.3.2010!!!
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování je zcela zbytečné .
Občerstvení v Hostinci u Kovboje
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ostatní informace
Vstupenky zakoupíte v pokladně zámku na prvním nádvoří.
Kam a jak jedeme?
Jedeme vlakem z Kladna do Děčína podívat se na místní zámek.
Za čím jedeme?
Ráno vyrážíme v 8,35 z nádraží Kladno - Město, Regionovou do Kralup n. Vltavou. V Kralupech přesedáme na rychlík a ten nás dovezl až do Děčína. Cesta nám trvala asi 2 hodiny, vlaky jely načas, jenom už rychlíkové vagony něco pamatují, ale byly čisté včetně WC. Po vystoupení z vlaku jdeme přes krásně upravenou nádražní halu na zámek a po cestě se zastavujeme v infocentru. Velmi ochotný pracovník infocentra nám poradil vše potřebné. Asi po 15 minutách chůze jsme u zámku.
Teď něco malinko z historie zámku. Děčínský zámek - dnes ho spravuje město Děčín, které ho převzalo od sovětských vojsk, která na zámku pobývala do 90. let 20 století. Na místě dnešního zámku stávalo asi v 10. století dřevěné hradiště, v 13. století bylo přestavěno na kamenný hrad. Dnešní podoba zámku je dílem hraběcího rodu Thun-Hohenstein, toto panství jim patřilo 1628-1932. Tento mocný rod původem z Tyrol toto panství z fiančních důvodů prodal v roce 1932 Československé republice a ta ho přestavěla na kasárna. Na zámku se vystřídaly 4 armády, nejdříve prvorepubliková československá armáda, za 2. světové války armáda německá, potom opět československá a nakonec sovětské vojsko. (data čerpána z oficiálních stránek děčínského zámku)
http://www.zamekdecin.cz/web_cz/
Prohlídkou zámku nás prováděla opět velice ochotná průvodkyně a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí. Doslova nás nadchl obraz, který znázorňoval rodový strom rodiny Thunů a bylo na něm uvedeno asi 500 jmen rodu. K zámku vede asi 200 metrů dlouhá impozantní přístupová cesta Dlouhá jízda.
Po prohlídce zámku míříme do zámecké Růžové zahrady a konečně vykukuje slunce. V zahradě si prohlédneme kvetoucí růže, dnes asi 20 odrůd. Za největšího rozmachu zámku zde bylo asi 2000 odrůd růží! Nadšeni opouštíme zámek a jdeme zpět k Labi a přes Tyršův most vyrážíme na Vyhlídku Pastýřská stěna. Na tomto mostě nás zaujali zamčené zámky na zábradlí, které symbolizují vzájemnou lásku dvou lidí. Jdeme po červené značce asi 0,5 km do kopce. Po zdolání tohoto krpálu jsme odměněni krásným výhledem na Děčín a jeho okolí. V místní restauraci poobědváme a vyrážíme zpět na nádraží a stejnou cestou vlakem zpět do Kladna.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se zčásti z vlastních zásob a velice jsme si pochutnali v restauraci na Vyhlídce Pastýřská stěna.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se nám vše, velice milí lidé v Děčíně, krásně upravené město a kvalitní zázemí děčínského nádraží. Zámek je opravdu krásný a stojí za prohlídku. Krásné byly výhledy z Pastýřské stěny. Vagony rychlíků, kterými jsme jeli už něco pamatují, ale byly vždy čisté a vlaky jely přesně včas.
Ostatní informace
Vstupné na zámek 70,- Kč dospělí, 55,- Kč senioři, studenti, 40 Kč děti
180 ,- Kč rodinné.